Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie są objawy alergii na roztocze? W jaki sposób je łagodzić?
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie są objawy alergii na roztocze? W jaki sposób je łagodzić?

Kobieta, która ma katar

Fot: Narisara Nami / gettyimages.com

Objawy alergii na roztocza to przede wszystkim uczucie zatkania nosa, duszność, kichanie i wodnisty katar. Niekiedy pojawić się mogą zmiany skórne w postaci wyprysku atopowego. Alergia na roztocza może ujawnić się w każdym wieku, lecz najczęściej ma to miejsce w dzieciństwie.

Alergia na roztocze kurzu domowego uznawana jest za jedną z najczęściej występujących w Polsce. Organizmy te zalicza się do alergenów uczulających całorocznie, jednak największe nasilenie wywołanych przez nie dolegliwości ma miejsce w okresie jesienno-zimowym. Typowy objaw alergii na roztocze to nieżyt nosa.

Co odpowiada za objawy alergii na roztocza?

Roztocze kurzu domowego to jeden z częściej uczulających alergenów w kraju. Organizmy te definiuje się jako mikroskopijne, saprofityczne, żyjące w kurzu domowym, żywiące się naskórkiem pajęczaki. Wśród nich najczęściej występują Dermatophagoides pteronyssinus, Dermatophagoides farinae i Euroglyphus maynei. Najczęściej gromadzą się w łóżku – materacach, kołdrach, poduszkach, tapicerowanych meblach, dywanach, ciężkich zasłonach, pluszakach. Za pojawienie się objawów uczulenia na roztocze odpowiada wdychanie białek zawartych w ich odchodach.

Kiedy odczuwa się objawy alergii na roztocze?

Mimo że organizmy te są alergenem całorocznym, objawy alergii na roztocze kurzu domowego odczuwane są w największym stopniu jesienno-zimową porą. Latem (od początku lipca do końca września) ma miejsce wzmożone namnażanie się roztoczy. Paradoksalnie jednak nie dochodzi wówczas do zaostrzenia objawów. Prowadzi do tego rozpoczęcie okresu grzewczego i znacznie rzadsze wietrzenie pomieszczeń. Roztocza unoszą się razem z ciepłym powietrzem i ze wzmożoną siłą krążą po mieszkaniu. Stąd też zwyczajowo alergia na roztocza określana jest mianem choroby kaloryferowej. Dolegliwości nasilają się dodatkowo podczas sprzątania oraz nocą i rankiem, kiedy ma się kontakt z największą ilością przedmiotów gromadzących kurz. Ich aktywności sprzyja wysoka temperatura i wilgotność.

Na czym polega leczenie alergii? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Kiedy zacząć odczulanie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jakie są objawy alergii na roztocza?

Alergia na roztocza objawia się w pierwszej kolejności nieżytem nosa. Typowe jest dla niego uczucie zatkania, czyli blokady nosa, kichanie, wyciek wodnistej wydzieliny, odchrząkiwanie wydzieliny spływającej po tylnej ścianie gardła, swędzenie nosa i gardła. Początkowe objawy uczulenia na roztocze kurzu domowego często mylone są z przeziębieniem.

Z czasem (zwykle po kilku latach) chorzy zaczynają odczuwać duszność, co może świadczyć o rozwijającej się astmie oskrzelowej. Charakterystyczny jest dla niej kaszel, świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej. Uczulenie na roztocza objawiać się może osłabieniem węchu, zaczerwienieniem, swędzeniem i łzawieniem oczu, zapaleniem spojówek, bólem głowy, zaburzeniami snu i koncentracji oraz zmęczeniem. Alergia na roztocza prowadzi też do wystąpienia objawów skórnych w postaci wyprysku atopowego. Skóra staje się zaczerwieniona, swędząca i nadmiernie sucha. Pojawiają się na niej grudki, pęcherzyki zawierające płyn surowiczy, który po rozdrapaniu sączy się. Badacze wskazują, że do wystąpienia objawów alergii u dziecka wystarczy obecność 100 roztoczy w 1 g kurzu.

Jak diagnozuje się objawy alergii na roztocze?

Rozpoznanie alergii na roztocze kurzu domowego opiera się na dokładnie przeprowadzonym badaniu podmiotowym, przedmiotowym i stwierdzeniu charakterystycznych objawów. Wykonuje się dodatkowo test skórny, który polega na delikatnym nakłuciu skóry w miejscu nałożenia preparatu z alergenem. O jego dodatnim wyniku świadczy świąd, zaczerwienienie, uwypuklenie skóry. Specjalista zlecić może także badanie krwi na przeciwciała IgE bądź test prowokacyjny.

W jaki sposób łagodzić objawy alergii na roztocze?

Oto kilka wskazówek pomocnych w łagodzeniu objawów alergii na roztocze:

 • regularne stosowanie przepisanych środków farmaceutycznych;
 • poddanie się odczulaniu, w wyniku którego dochodzi do stopniowego podnoszenia tolerancji na czynniki alergizujące. Proces ten jest długotrwały (średnio 3 lata), a jego skuteczność bardzo wysoka – wynosi około 70–80%;
 • nietrzymanie w domu zwierząt futerkowych i ptactwa;
 • częste wietrzenie mieszkania, w którym będzie panowała wilgoć na poziomie 40–50% i temperatura poniżej 22°C;
 • umeblowanie pozbawione elementów tapicerowanych, wykładzin podłogowych, zasłon, dywanów, kotar, dużej ilości poduszek i innych przedmiotów gromadzących kurz;
 • trzymanie książek w zamykanych półkach;
 • częste pranie ubrań i przechowywanie ich w garderobach;
 • pranie pluszowych zabawek w wysokiej temperaturze bądź wkładanie ich w folii do zamrażalnika;
 • korzystanie z filtrów powietrza;
 • częste odkurzanie pomieszczeń przy użyciu nowoczesnego sprzętu wyposażonego w filtry HEPA lub płaszcz wodny, niezamiatanie na sucho, wycieranie kurzu wilgotnymi ściereczkami;
 • zaopatrzenie łóżka w materac z gąbki, który powinno się trzepać, odkurzać, wietrzyć oraz nałożenie na niego pokrowca wykonanego z tkanin barierowych;
 • pranie kołder i poduszek co 4–12 tygodni, a pościeli raz w tygodniu.

Specjaliści podkreślają, że całkowite pozbycie się roztoczy z mieszkania jest niemożliwe. Jednak stosowanie się do powyższych zaleceń znacznie zmniejszy ich liczbę.

Bibliografia:

1. B. Samoliński, Alergia na roztocze kurzu domowego. Diagnostyka i terapia, [w:] „Alergia”, 2016, 3, s. 39–42.

2. N. Ukleja-Sokołowska, Ł. Sokołowski, Z. Bartuzi, Alergia na roztocza kurzu domowego i krewetki – co wiemy obecnie?, [w:] „Alergia Astma Immunologia”, 2018, 23(3), s. 221–227.

3. E. Dadas-Stasiak, B. Kalicki, A. Jung, Najczęściej występujące przyczyny i rodzaje alergii u dzieci w świetle aktualnej epidemiologii, [w:] „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2010, 6(2), s. 92–99.

4. I. Krajewska-Siuda, J. Słowiński, J. Kasznia-Kocot, Metody profilaktyczne stosowane w celu eliminacji alergenów roztoczy kurzu domowego, [w:] „Annales Academiae Medicae Silesiensis”, 2009, 63(5), s. 80–85.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
66
7
Polecamy
Alergia na kurz – objawy i sprawdzone sposoby ich łagodzenia
Alergia na kurz – objawy i sprawdzone sposoby ich łagodzenia TVN zdrowie
Alergia na roztocza – objawy u dorosłych i dzieci.
Odczulanie alergii na roztocza
Alergia na roztocza – objawy u dorosłych i dzieci. Odczulanie alergii na roztocza TVN zdrowie
Masz alergię na roztocza?
Sprawdź, jak skutecznie się ich pozbyć 
Masz alergię na roztocza? Sprawdź, jak skutecznie się ich pozbyć  Dzień Dobry TVN
Alergiczne zapalenie spojówek – przyczyny, objawy, leczenie
Alergiczne zapalenie spojówek – przyczyny, objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?