Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie objawy najczęściej wskazują na chorą trzustkę?
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie objawy najczęściej wskazują na chorą trzustkę?

brzuch

Fot. sorrapong / Getty Images

Objawy chorób trzustki często są dość charakterystyczne. Ból przy ostrym zapaleniu trzustki jest trudny do zlekceważenia, a objawy chorób trzustki, typu wymioty, dyskomfort w nadbrzuszu czy cukrzyca, również skłaniają do szybkiej diagnostyki.

Trzustka jest narządem zlokalizowanym w jamie brzusznej, pełniącym funkcję wewnątrz- i zewnątrzwydzielniczą. Funkcja wewnątrzwydzielnicza, inaczej endokrynna, związana jest z wydzielaniem hormonów przez wyspy trzustkowe – insuliny, glukagonu, somatostatyny i polipeptydu trzustkowego. Funkcja zewnątrzwydzielnicza związana jest w wydzielaniem do przewodu pokarmowego soków trzustkowych. W obrębie trzustki może dojść do ostrego stanu zapalnego lub stan zapalny ma charakter przewlekły. Do chorób trzustki należą również zaburzenia wewnątrzwydzielnicze przebiegające z upośledzonym wydzielaniem, np. insuliny.

Zobaczcie, jakie objawy daje chora trzustka:

Zobacz film: Choroby trzustki - jakie dają objawy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jakie objawy daje chora trzustka?

Wszystko zależy od patogenezy i choroby trzustki. Główne dwie objawowe choroby trzustki to przewlekłe i ostre zapalenie trzustki. Przewlekłe zapalenie to choroba trzustki charakteryzująca się stopniowymi, nieodwracalnymi zmianami w narządzie. Prowadzi do zaburzeń wydzielania hormonów i enzymów przez trzustkę. Postępuje niewydolność zewnątrz i wewnątrzwydzielnicza. Najczęstszym objawem niewydolności trzustki i procesu zapalnego jest ból nadbrzusza. W przypadku przewlekłych chorób trzustki mogą pojawić się następujące objawy:

  • wymioty i nudności;
  • dyskomfort w nadbrzuszu;
  • tłuszczowe biegunki;
  • zaburzenia wchłaniania.

Jeśli dojdzie do zaburzeń wewnątrzwydzielniczych trzustki, najczęściej pojawiają się cukrzyca lub lżejsze zaburzenia gospodarki węglowodanowej.

Objawy chorej trzustki a alkohol i dieta

Choroby trzustki mogą przez pewien czas przebiegać bez wyraźnych objawów lub dawać dolegliwości w związku z przyjęciem niektórych pokarmów lub alkoholu. Jedną z przyczyn zapalenia trzustki jest alkohol. Nie tylko wywołuje on stan zapalny, ale również powoduje napadowe objawy związane z jego spożyciem. Pokarmy nasilające objawy to pokarmy tłuste, kremy, potrawy ciężkostrawne, smażone. Przewlekłe zapalenie trzustki może również dawać poposiłkowe objawy typu wzdęcia i dyskomfort w nadbrzuszu, a także pełność po jedzeniu.

Objawy przewlekłego zapalenia trzustki

Przewlekłe zapalenie trzustki charakteryzuje się powolnym przebiegiem, daje jednak bardzo specyficzne objawy chorobowe:

  • ból w nadbrzuszu, czasami promieniujący do pleców (często niepomyślny objaw). Ból trwa kilka godzin, ma charakter nawrotowy z różną częstotliwością. Nawroty dzielą okresy bezbólowe;
  • zaburzenia wchłaniania i wynikające z tego niedobory pokarmowe i spadek masy ciała;
  • nudności, wymioty;
  • wzdęcia;
  • stolce tłuszczowe;
  • cukrzyca.

Jakie funkcje pełni układ pokarmowy u człowieka? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6

Objawy ostrego zapalenia trzustki

Główne objawy ostrego zapalenia trzustki to gorączka, wymioty i ból o ogromnym nasileniu, niedający się złagodzić metodami, stopniowo się nasilający, promieniujący najczęściej do pleców. Ból jest na tyle silny, że jest właściwie nie do zniesienia przez chorego. W związku z tym nie jest to objaw, który może zostać zlekceważony.

Ostre zapalenie trzustki może być nawet stanem zagrażającym życiu. Może wywołać tzw. ostry brzuch, a nawet SIRS (z ang. systemic inflammatory response syndrome), czyli uogólnioną reakcję zapalną z wielonarządową niewydolnością.

Jakie jest postępowanie po wystąpieniu objawów chorej trzustki?

Diagnostyka objawów chorej trzustki opiera się o badania laboratoryjne i obrazowe. Badania laboratoryjne to badania krwi, które wykazują wzrost aktywności enzymów trzustkowych – amylazy i lipazy. Z badań obrazowych wykorzystuje się ultrasonografię (USG), rentgenografię (RTG) i endoskopową cholangiopankreatografię wsteczną (ECPW). Można również wykonać tomografię komputerową. Badania obrazowe mają na celu uwidocznienie zwapnień charakterystycznych dla zapalenia trzustki, torbieli zapalnych, guzów, zwłóknień czy ognisk martwicy.

Zobaczcie, jakie funkcje pełni trzustka:

Zobacz film: Jakie funkcje pełni trzustka? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
76
6
Komentarze (1)
Karolina
Taki pasożyt pozostawiony w organizmie jest dla nas bardzo toksyczny. Środki odrobaczające uszkadzają układ nerwowy pasożyta by nie mógł on się dalej rozwijać natomiast bardzo ważne by pozbyć się go z organizmu. Zalecam wykonanie zabiegów hydrokolonoterapii- przepłukania wodą ścianek jelita grubego.
Czytaj całość
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?