Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak zapobiec nawracającym stanom zapalnym pochwy? 
menu
Polub nas na Facebooku

Jak zapobiec nawracającym stanom zapalnym pochwy? 

kobieta

Fot.: vchalup / stock.adobe.com

Jak zapobiec nawracającym stanom zapalnym? Czy oddzielny ręcznik i stosowanie płyny do higieny intymnej może rozwiązać problem?

Podstawą dbania o pochwę jest odpowiednia higiena i profilaktyka. Kobieta, dbając o higienę intymną, w tym pochwy, powinna utrzymywać jej pH na odpowiednim poziomie. W tym celu należy stosować preparaty o niskim pH. Podmywane nimi mogą być tylko i wyłącznie zewnętrzne narządy płciowe, nie należy wprowadzać ich do środka. Ta czynność powinna być wykonywana maksymalnie dwa razy dziennie, nie ma potrzeby częściej. Intensywna irygacja może doprowadzić do wyjałowienia naturalnej flory bakteryjnej, co zamiast pomóc w walce ze szkodliwymi patogenami, da im większą szansę na działanie.

Jeżeli występują infekcje, warto stosować dwa razy w tygodniu, na noc, probiotyki dopochwowe, które regulują prawidłową florę bakteryjną i zabezpieczają waginę przed infekcjami grzybiczymi. Do tego ważna jest odpowiednia dieta, która powinna zawierać jak najmniej cukrów, ponieważ grzybica się nimi żywi. Powinna być bogata za to w jogurty naturalne i kiszonki. To naturalne prebiotyki.

Bardzo ważne jest, aby sprawdzać również skład kosmetyków do higieny intymnej. Należy unikać tych zawierających szkodliwe barwniki, parabeny czy substancje zapachowe. Produkty o takim składzie podrażniają śluzówkę, prowadząc nawet do jej przesuszenia, dlatego powinno się ich unikać. Lepiej wybierać apteczne preparaty, które są znane i hipoalergiczne, bezbarwne, bezzapachowe i powodują nawilżenie śluzówek, np. poprzez zawarty w składzie kwas hialuronowy czy emolienty. Także bielizna powinna być jak najbardziej przyjazna dla ciała, najlepiej jeśli jest bawełniana, przewiewna i nieobciskająca. Aby czuć się komfortowo i nie dopuszczać do rozwoju bakterii, można stosować wkładki higieniczne. Jednak ważne jest, aby nie były one perfumowane i miały bawełnianą powłokę. Należy też pamiętać o ich częstej wymianie. 

Polecamy: Tampony probiotyczne – działanie, skład, wskazania, dostępność

Na pytania odpowiada dr n. med. Tomasz Basta – Absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiadający specjalizację z ginekologii i położnictwa. Wykładowca Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej. Aktywnie uczestniczy w rozwoju polskiej ginekologii estetycznej i plastycznej poprzez prowadzenie licznych badań naukowych m.in. nad skutecznością laserów ginekologicznych lub leczeniem wysiłkowego nietrzymania moczu. Jest również twórcą kilku autorskich terapii m.in. pierwszej w Polsce metody leczenia pochwicy. Na pierwszym miejscu stawia dobrostan zdrowia intymnego swoich pacjentek, obejmujący nie tylko brak chorób, ale również komfort codziennego funkcjonowania i satysfakcję z własnej seksualności, dlatego systematycznie podnosi swoje umiejętności zawodowe poprzez uczestnictwo w wielu polskich i zagranicznych szkoleniach oraz sympozjach. Jego kompetencje potwierdzają liczne certyfikaty oraz publikacje naukowe. Jego zamiłowanie do zawodu skłoniło go do założenia krakowskiej Intima Clinic zajmującej się w holistyczny sposób zdrowiem intymnym kobiet.

Kolejne pytania:

Jakie są objawy endometriozy po czym ją poznać i na jakie dolegliwości należy zwrócić uwagę?

Odstawienie pigułek antykoncepcyjnych, a starania o dziecko – kiedy najlepiej rozpocząć starania o dziecko? Od trzech lat biorę tabletki antykoncepcyjne.

Czy kobieta w ciąży może podróżować samolotem? A jeśli tak to, w którym trymestrze jest to najbezpieczniejsze? 


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
66
7
Polecamy
Czy warto korzystać z żeli i chusteczek do higieny intymnej?
Czy warto korzystać z żeli i chusteczek do higieny intymnej? TVN zdrowie
Czy używanie kubeczków menstruacyjnych jest bezpieczne?
Czy używanie kubeczków menstruacyjnych jest bezpieczne? TVN zdrowie
Jak długo trwa leczenie infekcji intymnych?
Od czego to zależy i czy w trakcie leczenia można współżyć?
Jak długo trwa leczenie infekcji intymnych? Od czego to zależy i czy w trakcie leczenia można współżyć? Dzień Dobry TVN
Co zrobić, gdy infekcja intymna powraca co kilka miesięcy?
Co zrobić, gdy infekcja intymna powraca co kilka miesięcy? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie