Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak wygląda życie seksualne Polaków? Poznaj wyniki raportu prof. Zbigniewa Izdebskiego
menu
Polub nas na Facebooku

Jak wygląda życie seksualne Polaków? Poznaj wyniki raportu prof. Zbigniewa Izdebskiego

Getty Images/PeopleImages

Na podstawie najnowszych badań seksualności Polaków z 2017 roku prof. Zbigniewa Izdebskiego powstał raport, którego wyniki zaskakują. Jak kochają się Polacy? Czy mamy do czynienia z rewolucją seksualną Polek? Co jest najczęstszą wymówką mężczyzn od seksu? Czy Polacy lubią seks analny? Poznaj wszystkie tajniki życia seksualnego Polaków.

Zadowolenie z życia seksualnego Polaków

W raporcie widoczne są różnice międzypokoleniowe, które mogą świadczyć o zmianie obyczajowej wśród Polaków. Z badania wynika, że 30- i 40-latkowie stali się podobni do 20-latków i są bardziej zadowoleni ze swojego życia seksualnego, bo aż 70% badanych. 53% młodych Polaków jest zadowolonych ze swojego życia seksualnego i 36% osób w wieku 50+.  Wg statystyk większą przyjemność z seksu czerpią mężczyźni (55%), niż kobiety (49%).

Badania wskazują także, że co raz więcej kobiet uczęszcza na zajęcia i warsztaty edukacyjne z seksualności, ponieważ chcą zwiększać swoją świadomość seksualną.

Ogólny procent zadowolenia z życia seksualnego Polaków spada, ale jednocześnie wyraźnie widać, że społeczeństwo poszukuje i eksperymentuje w seksie.

Przeczytaj także: Jak seks wpływa na nasze zdrowie?

Gra wstępna i średni czas stosunku Polaków

Raport wskazuje, że długość stosunku spadła z 18 minut  do 14 minut, a gra wstępna skróciła się z 20 minut do 15 minut. Wpływ na to ma „korporacyjny” model życia – skoro cały czas się śpieszymy, to w seksie także.

Seks oralny, analny i masturbacja Polaków

Wzrost zainteresowania Polaków seksem oralnym i masturbacją jest widoczny zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Zainteresowanie seksem oralnym zadeklarowało 65% mężczyzn i 63 % kobiet. W 2005 roku było to odpowiednio 50% mężczyzn i 35% kobiet, co oznacza, że u kobiet fascynacja seksem oralnym wzrosła prawie dwukrotnie.

Liczba osób uprawiający seks analny również wyraźnie wzrasta. W 2005 roku mężczyzn mających takie doświadczenia było 16% oraz  12% kobiet, a obecnie jest 22% mężczyzn oraz 20% kobiet.

W 1997 roku doświadczenia masturbacji miało za sobą 73% mężczyzn w i 38% kobiet w wieku 18 - 49 lat. Dwadzieścia lat później z tą formą aktywności seksualnej miało styczność  83% mężczyzn i 49% kobiet.

Opinię o tym, że nie ma nic złego w uprawianiu seks oralnego, który jest jedną formą aktywności seksualnej podziela 66% mężczyzn i 58% kobiet w wieku 18+.

Przeczytaj także: Seks analny - jak się przygotować do stosunku?

Związki Polaków

80% dorosłych Polaków deklaruje, że przeżyła prawdziwą miłość. Wśród 18 -29-latków prawdziwej miłości doświadczyło 54%.

Jednocześnie prawie 30% kobiet i 16% mężczyzn będących obecnie w związku stałym przyznało, że współżyło seksualnie z partnerem/ką mimo, że nie miało na to ochoty.

Jak zdradzają Polacy?

19% Polaków i 14% Polek uważa, że będąc w stałym związku można być jednocześnie w innym długotrwałym związku, czyli mieć romans. Równocześnie 10% kobiet i 10% mężczyzn potwierdza, że będąc w stałym związku (trwającym dłużej niż 6 miesięcy) byli w innym stałym, równoległym związku.

Alkohol i okoliczności sprzyjają zdradzie. W 25% przypadków, do seksu poza stałym związkiem doszło po spożyciu dużej dawki alkoholu,, a 4% wskazało, że doszło do tego po tym, jak „urwał się im film”.

Raport wskazuje, że do zdrady najczęściej dochodzi w czasie urlopu bez partnera (26% zdradzających), w czasie wyjazdów służbowych (17 %), w biurze / zakładzie pracy (15%), w trakcie wyjazdów integracyjnych (11%) lub podczas dłuższego wyjazdu związanego z wyjazdem zarobkowym w Polsce, ale też za granicą (10%).

Przeczytaj także: Jak zdradzają Polacy? Raport

Życie seksualne singli w Polsce

23% singli w Polsce deklaruje, że utrzymuje związki o charakterze czysto seksualnym, z czego większość to mężczyźni, a przewaga znowu jest widoczna w grupie 30- 40 latków.

Obecność aplikacji randkowych jest widoczną zmianą obyczajową, która już na stałe wpisała się w polską rzeczywistość: ułatwia kontakty seksualne i eksperymentowanie, na wyciągnięcie ręki możemy flirtować oraz umawiać się na seks.

Sprawność seksualna polskich mężczyzn

Sprawność seksualna mężczyzn, rozumiana jako możliwość osiągania i utrzymania erekcji jest dla mężczyzn bardzo istotna. Większość definiuje ją jako wyznacznik swojej wartości.

 Opinię o tym, że mężczyzna nie jest w pełni wartościowy gdy ma trudności z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji podziela 40% Polaków w wieku 18+ i tylko 23% kobiet.

Przeczytaj także: Problemy z erekcją - przyczyny i leczenie

Obawy i niepokoje związane z odbyciem stosunku seksualnego

W swym życiu seksualnym prawie co drugi Polak (46%) i ponad połowa Polek (58%) mieli obawy, które utrudniały im odbywanie stosunków seksualnych.

Najczęściej były one związane ze zmęczeniem i stresem, ale też obawą przed niechcianą ciążą. Mężczyźni dodatkowo obawiają się tego, że nie sprawdzą się w seksie, a kobiety uważają, że ich ciało jest nieatrakcyjne.

Po raz pierwszy w historii odkąd profesor Izdebski prowadzi badania nad seksualnością Polaków, stres i zmęczenie są na pierwszym miejscu jeśli chodzi o powód obniżonej ochoty na seks.

Natomiast Polki wstydzą się, że nie mają orgazmów, płaczą podczas orgazmów (ponieważ nigdy o czymś takim nie słyszały), wstydzą się, że miały  zbyt dużo lub zbyt mało partnerów.

Raport wskazuje, że Polki mają ogromne kompleksy na punkcie swojego ciała i oceniają swój wygląd najgorzej ze wszystkich Europejek (szczególnie, jeśli chodzi o nastolatki). Podczas seksu, zamiast skupiania się o przyjemności, myślą o tym, czy widać ich fałdki albo cellulit.

Wzrasta procent ryzykownych zachowań seksualnych Polaków

Wzrost ryzykownych zachowań seksualnych wśród młodych Polaków, profesor Izdebski upatruje w analizie ich stylu życia. Pracujący w korporacjach, dobrze zarabiający, zestresowani młodzi Polacy czują potrzebę, by w weekend odreagować i rozładować swój popęd - nawet w bardzo lekkomyślny sposób. Świadomi zagrożeń, pozwalają sobie na ryzykowne zachowania, dając sobie na to mentalne przyzwolenie.

Przeczytaj także: Friends with benefits - kim jest przyjaciel do łóżka?

Zobacz także video: Seksuolog - czym się zajmuje i kiedy warto umówić się na wizytę?

x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
104
12
Polecamy
Polacy coraz mniej aktywni seksualnie.
"Nigdy nie byliśmy tak zmęczeni, jak dziś"
Polacy coraz mniej aktywni seksualnie. "Nigdy nie byliśmy tak zmęczeni, jak dziś" Dzień Dobry TVN
Single, czyli sposób na życie
Single, czyli sposób na życie Dzień Dobry TVN
Przygodny seks – zalety i niebezpieczeństwa erotycznych przygód
Przygodny seks – zalety i niebezpieczeństwa erotycznych przygód TVN zdrowie
Czy pierwszy raz boli?
W jakim wieku rozpocząć współżycie?
Czy pierwszy raz boli? W jakim wieku rozpocząć współżycie? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?