Przede wszystkim należy dbać o regularne wypróżniane miękkim stolcem. Należy unikać zaparć.
Wpływa na to odpowiednia dieta. Wskazane jest więc przyjmowanie odpowiedniej ilość wody mineralnej (minimum 1,5 l dziennie) i błonnika, który jest obecny choćby we wszystkich owocach i warzywach. Z kolei wszelkiego typu produkty przetworzone, zapierające, ostre przyprawy, ciemna herbata, kawa, alkohol czy napoje gazowane mogą przyczyniać się do rozwoju choroby hemoroidalnej.
Istotne jest unikanie siedzącego trybu życia, Wskazane są spacery, delikatne ćwiczenia. Zaskakujące może być to, że aktywny tryb życia, pod postacią uprawiania niektórych sportów takich jak biegi długodystansowe, podnoszenia ciężarów, jazda na rowerze czy konno – również może być odpowiedzialny za powstawanie problemu. W ich trakcie powstaje zwiększenie ciśnienia tłoczni brzusznej, co w efekcie prowadzi do rozwoju zastojów w naczyniach żylnych i powstawania żylaków odbytu (inna nazwa tego samego problemu).
Na pytanie odpowiedziała: lek. med. Katarzyna Gotfryd-Bugajska - specjalistka chirurgii ogólnej, proktolog z krakowskiego SCM clinic www.scmkrakow.pl Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie starszy asystent Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Bonifratrów w Krakowie. Specjalista chirurgii ogólnej z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Specjalizuje się w chirurgii laparoskopowej pęcherzyka żółciowego, przepuklinach pachwinowych, udowych, pępkowych i brzusznych, rekonstrukcji powłok brzusznych po przebytych ciążach, chirurgii zmian skórnych oraz w leczeniu chorób proktologicznych - hemoroidów, szczelin, zabiegów plastycznych okolic odbytu.
Kolejne pytania:
Czy można odróżnić krwawienie po pęknięciu hemoroidów od zmiany nowotworowej?