Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak rozpoznać ból korzonków i co na niego stosować? Leczenie i domowe sposoby
menu
Polub nas na Facebooku

Jak rozpoznać ból korzonków i co na niego stosować? Leczenie i domowe sposoby

NAN

Fot: ALDECAstudio / stock.adobe.com

Ból korzonków to popularne określenie na dolegliwość zwaną rwą kulszową. Jest ona nie tylko nieprzyjemnym i bolesnym doświadczeniem, ale może w znaczącym stopniu utrudniać normalne życie. Wywołana jest uciskiem na nerwy.

Trudno powiedzieć, ile trwa ból korzonków, ponieważ w zależności od sytuacji ucisk na nerwy może być chwilowy i ból będzie trwał tylko kilka minut, a w innych przypadku rwa kulszowa może utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy. Dlatego nie warto czekać, aż przejdzie on samoistnie, ale podjąć stosowne leczenie.

Co to jest ból korzonków i jakie są jego przyczyny?

Ból korzonków, czyli rwa kulszowa, to ból promieniujący od krzyżowego bądź lędźwiowego odcinka kręgosłupa przez pośladek do uda, a nawet do stopy. Może być bardzo silny i rwący. Pojawia się na skutek ucisku lub podrażnienia nerwu kulszowego, który jest największym nerwem w organizmie człowieka. Nerw kulszowy w odcinku lędźwiowym rozgałęzia się na korzenie nerwowe – stąd nazwa ból korzonków.

Przyczyn ucisku i podrażnienia korzeni nerwowych może być wiele. Najczęściej wywołane są one dyskopatią, czyli chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa, w której czynnikiem uciskającym nerw kulszowy jest krążek międzykręgowy. Do bólu korzonków może jednak dojść również na skutek ucisku mięśni pośladków w przypadku ich patologicznie silnego napięcia, a także w niektórych chorobach przebiegających ze zwężeniem kanału nerwowego.

Jakie objawy wywołuje ból korzonków?

Ból korzonków daje objawy, takie jak bóle promieniujące od dolnej części pleców do uda lub stopy. Mogą występować jednostronnie lub dwustronnie. Nasilają się podczas pracy i siedzenia, a ulgę przynoszą leżenie i spokojne spacerowanie po płaskim terenie.

Rwa kulszowa najczęściej poprzedzona jest bólem krzyża, choć nie zawsze musi tak być. Miejsce, do którego będzie promieniować ból zależne jest od tego, który korzonek nerwowy został uciśnięty (najczęściej są to pośladek i udo).

Początek bólu może być nagły i wystąpić na skutek przeciążenia kręgosłupa lub urazu, ale może też rozwijać się powoli, na przykład jako konsekwencja nieprawidłowej postawy ciała.

Ból korzonków – leczenie

W przypadku silnych ataków bólowych doustne środki przeciwbólowe i maści mogą przynieść ulgę, ale jest to leczenie wyłącznie objawowe. W przypadku wystąpienia epizodu rwy kulszowej zaleca się ułożenie na plecach bądź boku i podciąganie kolan. W zależności od tego, ile trwa ból korzonków, należy zasięgnąć opinii specjalisty lub pozostać w domu. Leżenie wskazane jest przez maksymalnie dwa dni, a jeżeli ulga nie nadchodzi, należy się udać do lekarza. Najczęściej w takich wypadkach konieczna jest rehabilitacja pod okiem fizjoterapeuty. Pomocne może być również wykonanie zabiegu u specjalisty terapii manualnej.

W przypadku często nawracających epizodów bólu korzonków, których przyczyną jest zwyrodnienie kręgosłupa, niezwykle istotny jest udział leczenia uzdrowiskowego, podczas którego stosuje się między innymi kąpiele borowinowe, kąpiele w solankach, zabiegi hydroterapeutyczne oraz fizykoterapeutyczne (krioterapia, magnetoterapia, elektroterapia).

W skrajnych przypadkach stosuje się leczenie chirurgiczne.

Domowe sposoby na ból korzonków

W przypadku wystąpienia nagłego ataku rwy kulszowej spowodowanego przeciążeniem kręgosłupa lub urazem pomocne jest stosowanie domowych sposobów na ból korzonków –stosowanie maści chłodzących, działających przeciwbólowo i zmniejszających obrzęk tkanek. Przy przewlekłym bólu korzonków, któremu towarzyszy silne napięcie mięśniowe, pomocne będzie z kolei rozgrzewanie tkanek za pomocą ciepłych kompresów czy też maści rozgrzewających.

Zobacz także: Zapalenie korzonków – jakie są objawy i sposoby leczenia korzonków nerwowych?

Chodzenie i rozciąganie się również mogą złagodzić ból korzonków. Należy unikać pozycji stojącej i siedzącej, a w przypadku gdy nie jest to możliwe, starać się równomiernie obciążać plecy.

Konsultacja z fizjoterapeutą pomoże ustalić, co wywołało rwę kulszową, a wówczas będzie on mógł zlecić odpowiednie ćwiczenia, które można wykonywać samodzielnie w domu.

Ból korzonków w ciąży

Zdarza się, że w ciąży pojawia się rwa kulszowa, co jest wynikiem zmiany środka ciężkości przez powiększający się brzuch i nienaturalna postawa ciała obciążająca kręgosłup. W tym wypadku nie da się wiele zrobić, a przyszła matka powinna unikać nadmiernego wysiłku i odpoczywać w pozycjach odciążających kręgosłup. Zwykle ból korzonków ustępuje natychmiast po porodzie. Kobiety ciężarne powinny pamiętać, że używanie większości maść przeciwbólowych może być niekorzystne dla dziecka. Ulgę może im przynieść kineziotaping oraz ćwiczenia wykonywane w wodzie.

Zobacz film: Rwa kulszowa, objawy, przyczyny, leczenie. Źródło: 36,6

Ból korzonków – profilaktyka i zapobieganie nawrotom

Prawidłowa postawa ciała i należyte napięcie mięśni są kluczowe w celu zapobiegania chorób kręgosłupa, a tym samym rwie kulszowej. Dbanie o odpowiednią aktywność fizyczną jest więc bardzo istotne, jednak nie każdy jej rodzaj służy kręgosłupowi. Wybierając ćwiczenia, warto sięgać po zestawy, które w odpowiedni i równomierny sposób wzmacniają mięśnie w całym organizmie. Kręgosłupowi służą również: pływanie, ćwiczenia wykonywane w wodzie, chodzenie i szybki marsz.

Należy także dbać o postawę ciała podczas pracy i odpoczynku, przyjmując odpowiednią pozycję podczas siedzenia i starając się równomiernie obciążać plecy. Bardzo ważne są również meble, z których się korzysta – odpowiednio dopasowane krzesło i biurko, a także kanapa czy materac w łóżku w znacznym stopniu mogą zmniejszyć ryzyko ponownego ataku rwy kulszowej.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
418
57
Polecamy
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Zapalenie korzonków – jakie są objawy i sposoby leczenia korzonków nerwowych?
Zapalenie korzonków – jakie są objawy i sposoby leczenia korzonków nerwowych? TVN zdrowie
Co powoduje bóle nóg od kręgosłupa?
Objawy i sposoby leczenia rwy kulszowej
Co powoduje bóle nóg od kręgosłupa? Objawy i sposoby leczenia rwy kulszowej TVN zdrowie
Domowe sposoby na ból głowy.
Co jest dobre na ból głowy w ciąży, u dziecka, napięciowy?
Domowe sposoby na ból głowy. Co jest dobre na ból głowy w ciąży, u dziecka, napięciowy? Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
olaola
Mój tata ma czesze problemy z korzonkami, faktycznie jest to straszny ból. Z dolegliwościami radził sobie za pomocą leków, maści przeciwbólowych. Ale to nie jest najszybsza metoda leczenia. jego rekonwalescencja była długim procesem.
Czytaj całość
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?