Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak leczyć katar u niemowlaka - przyczyny i objawy uporczywej dolegliwości
menu
Polub nas na Facebooku

Jak leczyć katar u niemowlaka - przyczyny i objawy uporczywej dolegliwości

NAN

Fot: Alex Ishchenko / stock.adobe.com

Katar u niemowlaka jest często występującą dolegliwością. Jego przyczyn należy upatrywać przeważnie w infekcji wirusowej. Mimo to zawsze warto skonsultować się z pediatrą, gdy u niemowlaka pojawi się katar.

Katar doskwiera niemowlęciu zazwyczaj przez tydzień. W zwalczaniu tej dolegliwości u małych dzieci pomocne są zwłaszcza domowe rozwiązania, jak inhalacje, nawilżanie, udrożnianie nosa. W tym czasie rodzice mogą skorzystać także ze specjalistycznych sposobów. Nie leczy się go jednak antybiotykami. 

Katar u niemowlaka - objawy

Katar u niemowlaka przebiega najczęściej bez gorączki. Mimo to dziecku towarzyszy gorsze samopoczucie. Staje się rozdrażnione, markotne i płaczliwe. Może mieć kłopoty z zaśnięciem, płytki sen i często się budzić. Pojawia się zazwyczaj brak apetytu i odmowa ssania piersi. Katar może generować trudności z przełykaniem. Z nosa wydobywa się wydzielina (jej kolor i konsystencja zależą od przyczyny kataru), która podrażnia skórę twarzy. Dziecku dokucza kichanie. Pojawić się może sapka, czyli trudności z oddychaniem.

Częstym powikłaniem kataru jest zapalenie zatok i infekcja uszu niemowlaka, która nieleczona może przerodzić się w zapalenie ucha. Gardło, nos i ucho środkowe niemowląt położone są blisko siebie. Nieusunięta z nosa wydzielina może spłynąć do ucha, w którym zasycha i tworzy pożywkę dla bakterii.

Katar u niemowlaka - przyczyny

Katar u niemowlaka spowodowany jest głównie przenoszoną drogą kropelkową infekcją wirusową. Wydzielina z nosa jest wtedy przezroczysta, niekiedy o szarym zabarwieniu i wodnista. Rzadziej przyczyną kataru u niemowląt jest infekcja bakteryjna. Wówczas wydzielina z nosa jest gęsta, w kolorze żółtym lub zielonym. W niektórych przypadkach katar u niemowlaka stanowić może konsekwencję zanieczyszczonego powietrza. Z kolei długo utrzymującą się dolegliwość warto skonsultować z alergologiem, gdyż oznaczać może jeden z objawów uczulenia.

Zobacz także: Zatkany nos bez kataru u dziecka i niemowlęcia, przyczyny i domowe sposoby

Zobacz film: Katar - jak złagodzić objawy? Metody leczenia kataru. Źródło: 36,6

Ile trwa katar u niemowlaka?

Katar u niemowlaka trwa przeważnie 7 dni. Zaleca się konsultację z pediatrą, który pomoże w wyborze najlepszej metody leczenia. Wizyta u lekarza jest konieczna, jeśli katar utrzymuje się ponad tydzień i towarzyszą mu takie objawy, jak gorączka, niepokój, przeciągający się płacz i duszności.

Co na katar u niemowlaka?

Na katar u niemowlaka stosuje się bezpieczne dla dziecka zalecone przez specjalistę środki. Nie leczy się go antybiotykami. Zwalczając tą dolegliwość warto wykorzystać też domowe sposoby.

Pomocne w osłabieniu kataru są inhalacje, które udrażniają zatkany nos, zmniejszają obrzęk błon śluzowych, a w konsekwencji ułatwiają spływanie wydzieliny. Warto zakupić specjalny inhalator, ale można też przygotować inhalację w domu, co jest bardzo proste. Do naczynia z gorącą wodą dodaje się kilka kropel olejku eterycznego albo napar z rumianku czy szałwii. Naczynie należy podstawić dziecku w bezpiecznej odległości od twarzy. Warto zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza - doskonale sprawdzają się przeznaczone do tego urządzenia, które włącza się trzy razy dziennie na 10-15 minut. Podobny efekt daje położenie wilgotnego ręcznika na ciepłym grzejniku lub wstawienie pod kaloryfer naczynia z wodą. Suche powietrze nasila wysuszenie śluzówki nosa i gardła, a w konsekwencji zaostrza objawy. Temperatura panująca w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 21°C.

Dziecko można zabierać na krótkie spacery, żeby pooddychało świeżym i chłodnym powietrzem, co obkurczy błonę śluzową nosa. Rodzice powinni pamiętać by nie przegrzewać dziecka i ubierać go odpowiednio do pogody. Podczas kataru przebiegającego bez gorączki wolno kąpać dziecko w ciepłej wodzie nie dłużej niż przez 10 minut. Wilgoć i para rozrzedzają wydzielinę z nosa i ułatwiają jej usunięcie.

Podstawą w leczeniu kataru u niemowlaka jest udrożnienie nosa. Stosuje się w tym celu podawany wprost do nosa roztwór soli morskiej, który można kupić w formie jednorazowych pojemniczków. Do nosa niemowlaka należy wpuścić 2 krople soli, po czym osuszyć nadmiar uprzednio przygotowaną chusteczką higieniczną. Dobrym sposobem jest rozpylanie wody morskiej w sprayu raz do każdej dziurki nosa. Dziecko będzie lżej oddychało, gdy wokół nosa nałoży się maść majerankową. Obrzęk nosa może ustąpić także po zastosowaniu (najlepiej do 3 dni) kropli z ksylometazoliną. Przydatna w czyszczeniu nosa dziecka jest gumowa gruszka lub nabyty w aptece aspirator. Pod żadnym pozorem nie należy do tego celu stosować patyczków higienicznych, ponieważ uszkadzają one błonę śluzową.

Zobacz także: Maść majerankowa na katar u niemowlaka i inne zastosowania

Nie zaszkodzi też oklepywanie pleców. Zalecaną pozycją jest położenie dziecka brzuchem na kolanach rodzica, z głową poniżej reszty ciała. Poklepywać należy otwartą, wypukłą dłonią.

Jeśli dziecko ma katar, matka nie powinna rezygnować z karmienia piersią. Naturalny pokarm bogaty jest w przeciwciała, które pomogą szybciej uporać się z uciążliwą dolegliwością. Dziecko będzie lżej oddychać, gdy położy się je na brzuchu (wówczas wydzielina łatwiej spływa z nosa), ale nie należy go tak układać do snu.

Zobacz film: Przyczyny powstawania kataru. Źródło: DeFacto

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
16
3
Polecamy
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie
Zapalenie ucha u niemowlaka - objawy, przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny Dzień Dobry TVN
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje.
Jak można go zwalczyć?
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć? TVN zdrowie
Zatkany nos bez kataru u dziecka i niemowlęcia, przyczyny i domowe sposoby
Zatkany nos bez kataru u dziecka i niemowlęcia, przyczyny i domowe sposoby TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?