Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak dobrze przygotować się do ciąży? Co powinna zrobić kobieta, a co mężczyzna?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak dobrze przygotować się do ciąży? Co powinna zrobić kobieta, a co mężczyzna?

Kobieta w ciąży ćwiczy na gumowej piłce

Fot: Photographee.eu / stock.adobe.com

Przygotowanie do ciąży w odpowiedni sposób wpływa na łatwość, z jaką dojdzie do zapłodnienia, stan zdrowia kobiety ciężarnej, a także minimalizuje ryzyko powikłań i wad rozwojowych płodu.

O tym, jak przygotować organizm do ciąży, myślą na ogół kobiety, jednak dobrze jest, gdy mężczyzna nie tylko towarzyszy swojej partnerce, ale dba również o własne ciało.

Przy zgodnym współdziałaniu rodziców zajście w ciążę jest o wiele łatwiejsze.

Przygotowanie do ciąży – czy jest potrzebne?

Odpowiednie przygotowanie się do ciąży w dużym stopniu ułatwia zapłodnienie. Ponadto minimalizuje ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u płodu czy poronienia. Jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o przygotowanie się do ciąży po 30 i niezbędne po 40 roku życia, kiedy ryzyko zaistnienia wad rozwojowych znacząco się zwiększa. Dobrze odżywiony i zadbany organizm kobiety będzie miał też więcej sił na stawienie czoła wyzwaniom związanym z ciążą.

Jak kobieta powinna przygotować ciało do ciąży?

Kobieta, która przygotowuje się do zajścia w ciąże, powinna prowadzić zdrowy styl życia – dbać o odpowiednie odżywianie i aktywność fizyczną, a także unikać używek. Trzy miesiące przed planowanym zajściem w ciążę powinno się zacząć przyjmować kwas foliowy bądź kompleks witamin grupy B (w skład których wchodzi kwas foliowy). Witaminy te są niezbędne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego u płodu. Ważnym elementem przygotowania do ciąży jest też redukcja stresu, który negatywnie wpływa na gospodarkę hormonalną, przez co może doprowadzić do zaburzeń miesiączkowania i przesunięcia owulacji.

Szczegółowe zalecenia zależne są od konkretnych osób. Kobietom z nadwagą zaleca się zredukowanie masy ciała, a z niedowagą – przybranie na wadze. Przyszłe matki, które borykają się z przewlekłymi problemami zdrowotnymi, powinny swoją decyzję skonsultować z lekarzem i stosować się do jego zaleceń. Ponadto przed zajściem w ciążę warto wykonać wszystkie zabiegi medyczne oraz udać się do dentysty.

Jak mężczyzna powinien przygotować się do ciąży?

Przygotowanie się mężczyzny do ciąży jest związane z podniesieniem jakości jego spermy, co ułatwia zapłodnienie i zmniejsza ryzyko wystąpienia wad rozwojowych płodu. Przyszły ojciec powinien się dobrze odżywiać oraz zrezygnować z alkoholu, papierosów oraz niektórych leków – mogą one wpływać na liczbę i żywotność plemników.

Jak przygotować się do ciąży po 35 i 40 roku życia?

Po 35 roku życia rośnie ryzyko wystąpienia powikłań w przebiegu ciąży oraz wad rozwojowych u płodu. Dodatkowo organizm w tym wieku nie jest już tak silny i istnieje większe ryzyko wystąpienia przewlekłych chorób.

Podczas gdy młoda kobieta o regularnych okresach może podjąć próby zajścia w ciążę po rutynowej kontroli u ginekologa, trzydziestopięciolatka powinna wykonać więcej badań, aby zminimalizować czynniki ryzyka. Kompletny zestaw badań ustala lekarz w oparciu o stan zdrowia przyszłej mamy.

Zobacz film: Mrożenie komórek jajowych. Źródło: 36,6

Jak przygotować się do ciąży po poronieniach?

Przygotowanie się do ciąży po poronieniu zależy od momentu, w którym do niego doszło, a także od tego czy koniecznie było łyżeczkowanie. Najczęściej przyjmuje się minimum 3 miesiące odstępu przed podjęciem kolejnych starań, choć czasem lekarz zezwala na nie już w następnym cyklu. Warto jednak pamiętać, że często ze względów psychologicznych zalecane jest odczekanie pół roku do roku, gdyż matka może potrzebować przejść przez proces żałoby nad utraconym dzieckiem.

Bardzo ważne jest określenie czynników, które wywołały poronienie, w tym wykonanie badań hormonalnych. Dopiero wtedy dokładnie wiadomo, jak kobieta po poronieniu może przygotować się do następnej ciąży. Przede wszystkim należy być dobrej myśli i starać się zredukować stres, ponieważ nadmierne obawy utrudniają ponowne zapłodnienie i mogą być przyczyną poronienia.

Przygotowanie do ciąży – badania

Osoby zdrowe powinny wykonać morfologię krwi oraz udać się do ginekologa. Jeżeli ten nie zleci innych badań, mogą się one spokojnie starać o dziecko. Potencjalni rodzice podejrzewający u siebie lub chorujący na choroby przewlekłe, a także kobiety po 35 roku życia powinni być pod kontrolą lekarza, który zleci odpowiednie badania i sposób przygotowania się do ciąży. Polecane testy, które można wykonać profilaktycznie przed planowanym zapłodnieniem, to:

  • morfologia krwi,
  • ciśnienie krwi,
  • poziom cukru,
  • ogólne badanie moczu,
  • badania w kierunku chorób dziedzicznych,
  • przeciwciała na toksoplazmozę i różyczkę.

Przygotowanie do ciąży – dieta

Przede wszystkim należy zrezygnować z alkoholu, papierosów oraz leków, które można odstawić. Sama dieta powinna być zdrowa i lekkostrawna, zawierać dużo owoców i warzyw oraz duże ilości produktów zbożowych, które dostarczają witaminę B. Nie należy zapominać o tym, że jedzenie powinno sprawiać przyjemność, być smaczne i urozmaicone. Ponadto trzeba dbać o dobre nawodnienie organizmu.

Zobacz film: Joanna Krupa o zamrożeniu swoich komórek jajowych. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
57
4
Polecamy
Pierwsza ciąża po 40.
– przygotowanie do zajścia w ciążę w późnym wieku
Pierwsza ciąża po 40. – przygotowanie do zajścia w ciążę w późnym wieku Dzień Dobry TVN
Jakie badania przed ciążą dla kobiet i mężczyzn?
Czy to dobry pomysł?
Jakie badania przed ciążą dla kobiet i mężczyzn? Czy to dobry pomysł? Dzień Dobry TVN
Planowanie ciąży – badania, dieta, witaminy.
Jak często się kochać?
Planowanie ciąży – badania, dieta, witaminy. Jak często się kochać? TVN zdrowie
Jakie badania powinna wykonać przyszła mama?
Jakie badania powinna wykonać przyszła mama? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?