Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak długo trwa połóg po cesarskim cięciu? Kiedy można współżyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak długo trwa połóg po cesarskim cięciu? Kiedy można współżyć?

Nowonarodzone dziecko

Fot: 1905HKN / gettyimages.com

Połóg po cesarce, podobnie jak po naturalnym porodzie, charakteryzuje się odchodami połogowymi, bólem brzucha i skurczami, które z każdym dniem stają się coraz mniej intensywne. Może pojawić się również tymczasowy problem z oddawaniem moczu i stolca.

Bez względu na to, czy poród przebiega naturalnie czy poprzez cięcie cesarskie, po porodzie w ciele kobiety zachodzi wiele zmian po to, by organizm zaadaptował się do nowych funkcji, warunków, a także wrócił do formy sprzed ciąży. Ten newralgiczny czas trwa 6 tygodni. Zmiany hormonalne i zmiany w życiu kobiety powodują, że jest to dla niej bardzo trudny okres. Konieczne jest wtedy wsparcie bliskich osób. Znaczne rozchwianie emocjonalne może być wyzwaniem dla młodej mamy, dlatego również partner powinien odpowiednio przygotować się do tego czasu.

Ile trwa połóg po cesarskim cięciu?

Zarówno po cesarskim cięciu, jak i po porodzie naturalnym połóg trwa około 6 tygodni, bez względu na to, jaki był przebieg porodu. Na połóg nakłada się wiele elementów, w tym obkurczanie macicy i zmiany hormonalne. Czasami kobiety określają czas połogu wyłącznie
względem trwania samego krwawienia, a ono może ulec skróceniu bądź niewielkiemu wydłużeniu. Wpływ na to ma np. karmienie piersią.

Połóg – dolegliwości po cięciu cesarskim

Większość objawów i dolegliwości jest wspólna dla kobiet zarówno po porodzie naturalnym, jak i po cesarskim cięciu. Zalicza się tu przede wszystkim skurcze i bóle w podbrzuszu, a także odchody połogowe. Należy pamiętać, że w ciągu 6 tygodni połogu macica musi się
obkurczyć
. Jej masa przed porodem wynosiła ponad 1 kg, a po porodzie ma wrócić do kilkudziesięciu gramów. Ten proces nazywa się inwolucją. Najsilniej odczuwany jest przez kobietę w pierwszych dniach po porodzie i z każdym dniem staje się coraz mniej dokuczliwy.

Kobiety decydujące się na karmienie piersią dodatkowo nasilają naturalne skurcze macicy poprzez stymulowanie wydzielania oksytocyny podczas karmienia. Jest to hormon odpowiedzialny za wypływ mleka z piersi, jak również za skurcze macicy. Jeśli ból jest
szczególnie dokuczliwy, można zażyć przeciwbólowy lek, np. paracetamol.

Jak obliczyć datę porodu? Dowiesz się tego z naszego filmu

zobacz film: Jak obliczyć datę porodu? Źródło: 36,6.

Odchody połogowe wynikają z oczyszczania się macicy. W ciągu pierwszego tygodnia są mocno krwiste, mogą pojawić się skrzepy. Później odchody są już łagodniejsze, śluzowe, podbarwione krwią, a w 5.–6. tygodniu zupełnie zanikają. Kobiety karmiące piersią i aktywne ruchowo często obserwują szybsze ustąpienie odchodów połogowych. W tym czasie można używać jedynie podpasek higienicznych – nie wolno stosować tamponów. Jeśli odchody przybierają na sile, nabierają nieprzyjemnego zapachu bądź pojawia się bardzo intensywne
 krwawienie, a także doszły takie objawy, jak np. gorączka, należy jak najszybciej skonsultować się z położną bądź ginekologiem.

Dodatkowe dolegliwości, z którymi zmaga się młoda mama nie tylko po porodzie naturalnym, ale również po cesarskim cięciu, to np. hemoroidy, czyli żylaki odbytu, znaczne zmęczenie i fałdy na brzuchu. W okresie połogu nie wolno zaczynać odchudzających diet, stosować wyszczuplających pasów czy intensywnych ćwiczeń fizycznych. Lekki ruch, delikatne ćwiczenia ułatwiające mobilizację są wskazane, jednak połóg nie jest czasem, w którym kobieta powinna za wszelką cenę wracać do formy. Nie jest to też to dobry czas na przyjmowanie gości, sprzątanie czy wykonywanie innych obowiązków domowych. Kobieta
po porodzie musi odpocząć i zebrać siły. Kiedy dziecko śpi, powinna spać w tym samym czasie.

Czym się wyróżnia połóg po cesarce?

Połóg po cesarce różni się od porodu siłami natury obecnością rany pooperacyjnej. Kobieta po cesarskim cięciu powinna w połogu zwrócić szczególną uwagę na gojenie się miejsca cięcia. Opatrunek powinien być trzymany jak najkrócej. Zazwyczaj zdejmowany jest przed wypisaniem ze szpitala, kiedy lekarz jeszcze kontroluje szwy i ranę. Są obecne na rynku również specjalne opatrunki podciśnieniowe, które ściąga się po 7 dniach, mające za zadanie zmniejszyć proces bliznowacenia tkanek. Odpowiednie wietrzenie rany jest korzystne dla jej gojenia, dlatego nie należy jej zaklejać. Nawet jeśli w pierwszych dniach pojawi się delikatny wyciek z rany przezroczystego płynu bądź krwi, nie należy panikować.

Kiedy cesarskie cięcie jest konieczne? Zobacz nasz film i poznaj opinię eksperta

Zobacz film: Cesarskie cięcie - (medyczna) potrzeba czy wygoda? Źródło: 36,6.

Rana nie powinna być wilgotna, dlatego po prysznicu należy ją porządnie osuszać. Kąpiele nie są wskazane. Najważniejszym elementem profilaktyki u kobiet po cesarskim cięciu jest powstrzymanie się od dźwigania. Nie chodzi o to, że kobieta nie może np. brać dziecka na ręce. Kobiety jednak w euforii pierwszych kąpieli itp. zapominają o ranie i dźwigają wanienkę z wodą czy wykonują niektóre obciążające prace domowe. Może to spowodować groźne konsekwencje zdrowotne w postaci przepukliny, utraty elastyczności więzadeł macicy, długotrwałego nietrzymania moczu, a w najgorszym razie – rozejścia się rany.

Współżycie po cięciu cesarskim

To, kiedy można współżyć po porodzie, jest sprawą indywidualną. Po porodzie poprzez cięcie cesarskie lekarze zalecają około sześciotygodniowy okres abstynencji. Czyli jest to czas połogu. Z pewnością para powinna wstrzymać się z seksem do ustania krwawienia połogowego, by zapobiec ewentualnym infekcjom. Jeśli krwawienie ustało i kobieta czuje się na siłach, może rozpocząć współżycie troszkę wcześniej niż po 6 tygodniach. Jednak pozycje seksualne i intensywność aktu seksualnego powinny być dostosowane do jej stanu. Należy więc unikać urazu podbrzusza, napinania powłok brzusznych czy pozycji generujących zbyt głęboką penetrację. Partner powinien być wyrozumiały w okresie poporodowym. Dla niektórych kobiet powrót do współżycia jest trudny nawet przez ponad 2 miesiące.

Warto pomyśleć o antykoncepcji, ponieważ karmienie piersią nie chroni przed zapłodnieniem. Po cesarskim cięciu z zajściem w ciążę warto odczekać co najmniej rok lub dwa, by blizna pooperacyjna nie powodowała komplikacji.

Zobacz nasz film i dowiedź się jak wrócić do formy po ciąży

Zobacz film: Powrót do formy po porodzie. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
29
1
Polecamy
Kiedy powinien pojawić się pierwszy okres po porodzie?
Przyczyny braku miesiączki po urodzeniu dziecka
Kiedy powinien pojawić się pierwszy okres po porodzie? Przyczyny braku miesiączki po urodzeniu dziecka Dzień Dobry TVN
Ból w dole brzucha w ciąży – jakie są jego przyczyny?
Ból w dole brzucha w ciąży – jakie są jego przyczyny? Dzień Dobry TVN
Połóg po porodzie naturalnym i po cesarce - kiedy dojdziesz do siebie?
Połóg po porodzie naturalnym i po cesarce - kiedy dojdziesz do siebie? TVN zdrowie
Okres po porodzie a sposób karmienia dziecka, płodność i czas połogu
Okres po porodzie a sposób karmienia dziecka, płodność i czas połogu TVN zdrowie
Komentarze (2)
Dagmara
@arka najważniejsze to dużo wypoczywać. ja brałam tylko te suplementy, które brałam podczas ciąży.
Czytaj całość
arka
Dziewczyny co brałyście po porodzie żeby szybciej wrócić do sił, ale żeby nie szkodziło dziecku przy karmieniu piersią
Czytaj całość
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?