Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ibum 200 – co to za lek? Jak działa i kiedy warto go stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Ibum 200 – co to za lek? Jak działa i kiedy warto go stosować?

Kobieta, która bierze lek

Fot: Science Photo Library / gettyimages.com

Ibum 200 to lek przeciwbólowy zaliczany do tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Stosowany jest przede wszystkim w łagodzeniu bólu różnego pochodzenia. Co znajduje się w składzie leku? Jak go przyjmować, aby zadziałał prawidłowo?

Ibum 200 to lek zaliczany do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Farmaceutyk wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe. Substancją czynną w leku jest ibuprofen. Jedna kapsułka zawiera 200 mg ibuprofenu. Dodatkowo w skład leku wchodzą makrogol 400, potasu wodorotlenek 50 proc., żelatyna, sorbitol ciekły częściowo odwodniony, woda oczyszczona, żółcień chinolinowa (E 104), błękit patentowy (E 131).

Ibum 200 stosowany jest w łagodzeniu słabego lub umiarkowanego bólu:

  • zębów;
  • mięśni, stawów lub kości;
  • po urazach;

Polecany jest także przy nerwobólach oraz dolegliwościach bólowych, które towarzyszą przeziębieniu lub grypie. Ibum 200 pomaga zbić gorączkę w przebiegu grypy lub innych chorób zakaźnych. Łagodzi także bóle miesiączkowe.

Ibum 200 – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest uczulenie na substancję czynną lub inny składnik leku. Leku Ibum 200 nie podaje się osobom, które chorowały lub chorują na wrzody żołądka lub dwunastnicy. Wystąpiła u nich perforacja lub krwawienie ze strony układu pokarmowego po podaniu innego leku zaliczanego do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Leku nie powinny stosować również te osoby, u których po podaniu leku na bazie kwasu acetylosalicylowego lub innego leku zaliczanego do NLPZ wystąpiły objawy alergii, tj. katar, pokrzywka już dolegliwości typowe dla astmy oskrzelowej.

Leku Ibum 200 nie podaje się również pacjentom z ciężką niewydolnością wątroby, nerek lub serca, skazą krwotoczną oraz chorym, którzy przyjmują równocześnie inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (w szczególności inhibitory COX-2).

Farmaceutyk może być niebezpieczny dla kobiet w trzech ostatnich miesiącach ciąży. W przypadku kobiet, które karmią piersią dopuszczalne jest przyjmowanie małych dawek leku, mimo to zarówno przyszłe matki, jak i te, które karmią dziecko piersią przed rozpoczęciem przyjmowania jakiegokolwiek leku powinny skonsultować się z lekarzem.

Szczególną ostrożność w stosowaniu leki powinny zachować także osoby, które mają rozpoznany toczeń rumieniowaty układowy oraz mieszaną chorobę tkanki łącznej. Uważać muszą także pacjenci, u których wystąpiła reakcja alergiczna po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego, mają stwierdzoną chorobę przewodu pokarmowego oraz przewlekłe zapalne choroby jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, chorobę Leśniowskiego i Crohna); nadciśnienie tętnicze, zaburzenie czynności serca, nerek, wątroby lub krzepnięcia krwi, astmę oskrzelową (lub chorowały w przeszłości, gdyż po zastosowaniu leku może wystąpić skurcz oskrzeli). Przed rozpoczęciem kuracji lekiem Ibum 200 osoby, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe, moczopędne, nasercowe lub kortykosteroidy powinny skonsultować się z lekarzem. Taka konsultacja jest także konieczna u pacjentów, którzy przebyli zawał serca, chorują na cukrzycę, chorobę tętnic lub przechodzili udar. Osoby, które mają podwyższony cholesterol lub mają w rodzinie kogoś kto przechodził zawał serca lub udar również powinny skonsultować się z lekarzem.

Należy pamiętać, że leku nie można podawać dzieciom, które nie ukończyły jeszcze dwunastego roku życia. W przypadku osób starszych lek zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych. Dlatego Ibum 200 powinien być stosowany możliwie jak najkrócej i w jak najmniejszej dawce.

Ibum 200 – dawkowanie

Lek Ibum 200 zawsze trzeba przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarzami. Jeśli specjalista nie zalecił schematu przyjmowania leku należy trzymać się informacji zwartych w ulotce. Tym samym dorośli, osoby starsze, dzieci powyżej 12 roku oraz młodzież powinny przyjmować 200 mg do 400 mg (1-2 kapsułki), co 4 do 6 godzin. Nie można przekroczyć dawki większej niż 1200 mg, czyli sześciu tabletek na dobę w dawkach podzielonych.

Lek powinien być stosowany w możliwie jak najmniejszej dawce i jak najkrócej. Jeśli po trzech dniach stosowania farmaceutyku dolegliwości dalej będą się utrzymywały konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.

Uwaga! Nie można przyjmować dawek podwójnych leku. Przyjęcie zbyt dużej dawki leku Ibum 200 może wywołać bóle brzucha, biegunkę, wymioty, bóle głowy, szumy uszne, drgawki, ból w klatce piersiowej, drgawki (głównie u dzieci), osłabienie, zawroty głowy, krew w moczu, uczucie zimna, problemy z oddychaniem i krwawienie z przewodu pokarmowego. Przy ciężkim zatruci obserwuje się zaburzenia w ośrodkowym układzie nerwowym charakteryzujące się sennością, bardzo rzadko także pobudzeniem i dezorientacją, śpiączką lub drgawkami. W skrajnych przypadkach dochodzi do rozwoju kwasicy metabolicznej i wzrostu czasu protrombinowego. Przyjęcie zbyt dużej dawki leku może wywołać ostrą niewydolność nerek lub uszkodzenie wątroby. W przypadku pacjentów z astmą może dojść do zaostrzenia objawów choroby.

Wystąpienie tego rodzaju dolegliwości wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem.

Jak bezpiecznie przyjmować leki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Ibum 200 – interakcje z innymi lekami

Ibum 200 może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Tym samym osoby, które na stałe przyjmują leki przed rozpoczęciem kuracji powinny poradzić się lekarza. Dotyczy to przede wszystkim tych środków, które mają w swoim składzie kwas acetylosalicylowy, a także innych leków z grupy NLPZ, przeciwnadciśnieniowych albo leków moczopędnych, zmniejszających krzepliwość krwi, kortykosteroidów. Osoby, które są w trakcie leczenia choroby nowotworowej, depresji lub przyjmują leki przeciwwirusowe także powinny poinformować o tym lekarza. Tylko od jego oceny zależy, czy równoczesne przyjmowanie leku Ibum 200 będzie dla nich bezpieczne.

Leku Ibum 200 nie powinno się łączyć z farmaceutykami przeciwzakrzepowymi i obniżającymi ciśnienie krwi.

Ibim 200 - działania niepożądane

Ibum 200 może wywołać szereg działań niepożądanych. U niektórych chorych obserwuje się bóle głowy, niestrawność, bóle brzucha, nudności, pokrzywka oraz świąd.

Rzadko pojawia się biegunka, wzdęcia, zaparcia, wymioty, zapalenie błony śluzowej żołądka, zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość i uczucie zmęczenia, obrzęki wynikające z zaburzeń nerek i dróg moczowych. Bardzo rzadko pacjenci skarżą się na smoliste stolce, krwiste wymioty, wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zaostrzenie zapalenia okrężnicy i choroby Crohna, chorobę wrzodową, krwawienie z przewodu pokarmowego i perforację.

Niezwykle rzadko u chorych obserwuje się depresję, reakcje psychotyczne i szumy uszne, jałowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zmniejszenie ilości wydalanego moczu, obrzęk, ostra niewydolność nerek, martwica brodawek nerkowych, zwiększenie stężenia sodu w surowicy (retencja sodu), zaburzenia czynności wątroby, anemię, zmniejszenie liczby leukocytów lub płytek krwi, nagłe zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi, wstrząs; zaostrzenie astmy i skurcz oskrzeli. W przypadku pacjentów z istniejącymi chorobami autoimmunologicznymi zaobserwowano aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Przyjmowanie leku Ibum 200 może wywołać także ciężkie reakcje skórne znane jako zespół DRESS.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
89
9
Polecamy
Nalgesin Forte (550 mg) – co to za lek?
Jak działa i kiedy warto go stosować?
Nalgesin Forte (550 mg) – co to za lek? Jak działa i kiedy warto go stosować? TVN zdrowie
Nimesil – ulotka.
Jak działa lek?
Kiedy może być stosowany i jak przyjmować go bezpiecznie?
Nimesil – ulotka. Jak działa lek? Kiedy może być stosowany i jak przyjmować go bezpiecznie? TVN zdrowie
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet.
Jak skutecznie walczyć z tą chorobą?
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet. Jak skutecznie walczyć z tą chorobą? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?