Polub nas na Facebooku
Czytasz: Hydrokolonoterapia - efekty płukania jelita grubego i przeciwwskazania
menu
Polub nas na Facebooku

Hydrokolonoterapia - efekty płukania jelita grubego i przeciwwskazania

NAN

Fot: Sherry Young / stock.adobe.com

Hydrokolonoterapia (zwana również błędnie hydrokolonoskopią) to metoda oczyszczania organizmu z toksyn i szkodliwych substancji zalegających w jelicie grubym. Choć lista wskazań do zabiegu jest długa, kwalifikacja do niego musi być starannie przemyślana.

Hydrokolonoterapia to zabieg, którego historia sięga czasów starożytności. Idea oczyszczania organizmu ze szkodliwych substancji jest wykorzystywana zarówno w leczeniu licznych schorzeń, jak i w profilaktyce. Ten sposób terapii zaliczany jest do medycyny alternatywnej, a zdania na temat jego celowości są podzielone. Nie jest to zabieg polecany przez większość lekarzy.

Zobacz także: Detoks jelit – jak go wykonać? Droga do zdrowia organizmu

Hydrokolonoterapia - zabieg i jego efekty

Hydrokolonoterapię wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych. Zabieg polega na umieszczeniu w odbytnicy zestawu rurek, pozwalającego na wprowadzenie do jelita grubego wody, która wypłukuje zalegające w jego świetle szkodliwe substancje i złogi kałowe. Technika uległa przez ostatnie lata wielu zmianom.

Obecnie hydrokolonoterapia jest wykonywana za pomocą zautomatyzowanych urządzeń, zapewniających podanie wody o odpowiedniej temperaturze, pod kontrolowanym w sposób ciągły ciśnieniem i we właściwej objętości.

Jednorazowo do jelita wprowadza się 1,5-3 l wody, a do jednego zabiegu używa się nawet 60 l. Wodę wyjaławia się promieniowaniem UV. Urządzenie w sposób bezpieczny usuwa wypływającą z jelita zawiesinę, będącą produktem płukania.

Zwolennicy metody podkreślają, że usuwane w trakcie zabiegu masy mogą być nośnikiem szkodliwych bakterii, drożdżaków, pleśni i produktów procesów gnilnych i fermentacyjnych. Przepływająca przez jelito woda może wypłukiwać zgromadzone tam kamienie żółciowe, pasożyty, sole metali ciężkich i konserwanty.

Osoba poddana zabiegowi zostaje zatem uwolniona od substancji zakaźnych i toksycznych, co poprawia jej ogólny stan zdrowia i umożliwia skupienie sił obronnych organizmu na walce z chorobami.

Hydrokolonoterapię należy odróżnić od lewatywy, która służy oczyszczeniu końcowego odcinka (a nie całej długości) jelita grubego, oraz od kolonoskopii, będącej endoskopowym zabiegiem, pozwalającym na zobrazowanie stanu jelita i wykonanie niewielkich operacji chirurgicznych.

Wskazania do hydrokolonoterapii

Hydrokolonoterapia wykonywana jest w przebiegu różnych stanów chorobowych. Część z nich dotyczy bezpośrednio przewodu pokarmowego, a inne związane są ze schorzeniami pozostałych układów organizmu.

Oczyszczenie jest zalecane w przewlekłych zaparciach, wzdęciach, w uchyłkowatości jelita, parazytozach i drożdżycach, stanach zapalnych i innych dysfunkcjach okrężnicy. Zastosowanie znajduje też przy problemach trawiennych oraz w przypadku chorych ze stomiami, u których pasaż jelitowy jest zaburzony.

Źródła zalecają oczyszczanie jelita grubego w wielu schorzeniach niezwiązanych z układem trawiennym, takich jak:

  •  alergie, 
  •  astma,
  •  zaburzenia odporności, 
  •  choroby układu limfatycznego i obrzęki,
  •  choroby układu krążenia (nadciśnienie, miażdżyca),
  •  zaburzenia nerwowe (stres, depresja, bezsenność),
  •  problemy dermatologiczne (np. łuszczyca, zapalenia skóry). 

Hydrokolonoterapia w leczeniu otyłości

Otyłość jest niekiedy wskazaniem do powtarzanej w seriach hydrokolonoterapii, choć schudnąć można jedynie w przypadku, kiedy procedurę łączy się z właściwą dietą i aktywnością ruchową.

Zabieg nie daje bezpośredniej redukcji masy ciała, ale ułatwia i przyspiesza pasaż jelitowy, poprawia metabolizm.

Przeciwwskazania do hydrokolonoterapii

Zabiegu nie wykonuje się u pacjentów z wadami wrodzonymi lub po przebytych operacjach jelit, z wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy, krwawieniami do przewodu pokarmowego, nowotworami i gruźlicą jelita. Przeciwwskazaniami ogólnymi są zaawansowana ciąża, niewydolność krążenia, niewydolność nerek lub wątroby, ostra anemia lub zaburzenia krzepnięcia.

Opinie lekarzy na temat hydrokolonoterapii

Zdania środowiska medycznego na temat zabiegu są podzielone. Pominąwszy skuteczne przygotowanie jelita do zabiegów diagnostycznych lub leczniczych, trudno o jednoznaczne dowody skuteczności procedury w postaci opublikowanych, rzetelnych badań klinicznych. Dodatkowym problemem są efekty uboczne, obserwowane w praktyce klinicznej. Wprowadzenie do organizmu dużej ilości płynu, który nie jest zbilansowany elektrolitowo (izotoniczny), może prowadzić do zaburzeń pracy nerek, powstawania obrzęków czy nasilenia niedomogi serca. Zakłócenie równowagi jonowej (głównie sodowo-potasowej) wpływa na powstawanie poważnych zaburzeń rytmu serca. Intensywnie płukane jelito traci naturalną florę bakteryjną, co (mimo zastosowania po zabiegu probiotyków) indukuje zaburzenia trawienia i umożliwia chorobotwórczym drobnoustrojom zagnieżdżenie się w okrężnicy. Rzadkim, ale poważnym, powikłaniem jest uszkodzenie jelita w trakcie zabiegu, wtórne zapalenie otrzewnej i - w najgorszym wypadku - śmierć. Zdarzają się również przypadki zainfekowania organizmu bakteriami znajdującymi się w niedostatecznie oczyszczonej wodzie, używanej do płukania.

Hydrokolonoterapia w domu

Ze względu na technikę zabiegu i możliwe powikłania hydrokolonoterapia powinna być wykonywana pod kontrolą lekarza, z zachowaniem zasad aseptyki i z użyciem odpowiedniego sprzętu. Nie zaleca się płukania jelita grubego w domu.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
56
7
Polecamy
Bicze szkockie - relaksujące natryski - ich działanie i wskazania
Bicze szkockie - relaksujące natryski - ich działanie i wskazania Dzień Dobry TVN
Elektrokoagulacja - prąd na problemy ze skórą
Elektrokoagulacja - prąd na problemy ze skórą Dzień Dobry TVN
Terapia lewatywą z cytryny – na co pomaga?
Terapia lewatywą z cytryny – na co pomaga? TVN zdrowie
Oczyszczanie jelit lewatywą z czosnku - czy to skuteczna metoda? 
Oczyszczanie jelit lewatywą z czosnku - czy to skuteczna metoda?  TVN zdrowie
Komentarze (2)
Redakcja serwisu
Dziękujemy za komentarz, tekst został jeszcze raz przeanalizowany przez eksperta i poprawiony.
Czytaj całość
hipo
Ktoś, kto nie zna różnicy pomiędzy kolonoterapią a kolonoskpią nie powinien się wypowiadać, nie mówiąc już o pisaniu artykułu. Autorka powinna zwrócić się o informacje do podmiotu leczniczego, który wykonuje tysiące tego typu zabiegów z zachowaniem standardów medycznych (Vimed) lub zapoznać się z obszerną literaturą naukową, dostepną np na stronach Polskiego Towarzystwa Hydrokolonoterapii. Prawdą jest jedynie to, że wiele nieporozumień wokół tego tematu, o czym najdobitniej świadczy podtytuł artykułu, w którym autorka myli pojęcia:)
Czytaj całość
Nie przegap
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?