Polub nas na Facebooku
Czytasz: Holistyczne podejście do zdrowia - od czego zacząć przygodę z kompleksowym dbaniem o ciało i ducha?
menu
Polub nas na Facebooku

Holistyczne podejście do zdrowia - od czego zacząć przygodę z kompleksowym dbaniem o ciało i ducha?

Kobieta w spa.

mat. prasowe 

Zdrowsze, dłuższe i szczęśliwsze życie – tego w dzisiejszym zabieganym świecie wszyscy pragniemy. Jednocześnie każdy zmaga się z jakimiś problemami – czy to natury fizycznej, czy to psychicznej bądź emocjonalnej. Holistyczne podejście do zdrowia to alternatywa dla klasycznej, ukierunkowanej medycyny. Jednocześnie korzystając z jej zdobyczy! Sprawdź, jak odzyskać życiowy balans i zregenerować siły witalne dzięki kompleksowemu podejściu do ciała i umysłu.

Na czym polega holistyczne podejście do zdrowia?

Holistyczne podejście do zdrowia to nic innego jak spojrzenie na człowieka jako na całość - traktowanie potrzeb ciała na równi z potrzebami ducha. Ta wywodząca się już ze starożytności filozofia opiera się o docenianie relaksu, odprężenia, regeneracji i ukojenia zmysłów, ponieważ człowiek ma też potrzeby duchowe. Umysł i emocje są tak samo ważne, jak zdrowie fizyczne.

W dzisiejszym zabieganym, pełnym niepokoju i stresu świecie zachowanie równowagi życiowej nie jest łatwe. Wystarczy, by zachwiana została jedna z tych ważnych sfer – umysłu, ciała lub ducha – a pozostałe również zaczynają szwankować. Jesteśmy niczym skomplikowana maszyna – najmniejszy element, gdy zaczyna działać nieprawidłowo – zaburza funkcjonowanie wielu innych.

Medycyna holistyczna skupia się nie na leczeniu objawów choroby, ale na dotarciu do przyczyn problemu. Kompleksowość podejścia do Pacjenta ma tu ogromne znaczenie. Niezwykle istotne okazuje się też zaangażowanie jego samego w proces leczenia. Wymaga to wsłuchania się w potrzeby organizmu i własne emocje, ale też otwartości na zmiany, np. w stylu życia czy nawykach.

Nasz przemęczony organizm wysyła nam sygnały, które niestety zbyt często ignorujemy. Domaga się odpoczynku, wytchnienia, relaksu. Holistyczne podejście do zdrowia wymaga wsłuchania się w te potrzeby i zaakceptowania ich. To chwila, gdy trzeba usiąść, odpocząć, pomyśleć o sobie i zadbać o swoje potrzeby. Tylko wtedy uda nam się osiągnąć balans, lecz to dopiero początek drogi.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że holistyczne podejście do zdrowia wymaga spojrzenia na człowieka kompleksowo. Medycyna konwencjonalna skupia się na pojedynczych problemach zdrowotnych, np. bolącym kręgosłupie, migrenach czy zaburzeniach miesiączkowania. Tymczasem leczenie każdej choroby powinno obejmować szerokie spojrzenie na Pacjenta – jego codzienne nawyki, odżywianie, stan zdrowia, samopoczucie, rodzaj wykonywanej pracy zawodowej, a nawet doświadczenia z przeszłości.

Każdy z nas zna przypadki osób, u których leczenie ukierunkowane wyłącznie na konkretne schorzenie przez długi czas nie przynosiło rezultatów. Może nawet sami tego doświadczyliśmy. Pomimo zastosowania różnych leków i terapii, problem nie mijał lub nawracał. Często dotyczy to zaburzeń dermatologicznych, hormonalnych czy laryngologicznych.

Przykładem problemu, w którego rozwiązaniu wielu osobom pomogło holistyczne podejście do zdrowia, jest niepłodność – coraz częściej określana, jako nowa choroba cywilizacyjna. Aż 20% par bezskutecznie starających się o dziecko ma stwierdzoną tzw. niepłodność idiopatyczną – taką, której przyczyny nie da się ustalić. Pod względem medycznym zarówno mężczyzna, jak i kobieta są w pełni zdolni do prokreacji. A jednak się nie udaje. Nierzadko po wielu latach leczenia dopiero holistyczne podejście do zdrowia pozwala niejako odblokować organizm i skutkuje spontaniczną ciążą.

Holistyczne podejście do zdrowia – zacznij ze wsparciem

Osiągnięcie harmonii, odbudowa i powrót witalności wymaga często gruntownych zmian nawyków i stylu życia. Medycyna holistyczna to oczywiście także konwencjonalne leczenie – jednak, co istotne, musi być ono prowadzone przez doświadczonych lekarzy, fizjoterapeutów itp., działających w duchu kompleksowego podejścia do Pacjenta.

Zadbanie o swoje ciało, emocje i umysł nie będzie proste, jeśli przez lata żyliśmy w biegu, zapominając o swoich potrzebach. Swoją przygodę z holistycznym podejściem do zdrowia warto rozpocząć ze wsparciem specjalisty. Nie ma jednej uniwersalnej koncepcji życiowego balansu dla każdego człowieka. Każdy bowiem jest inny – ma inne potrzeby, inne doświadczenia życiowe, zmaga się z różnymi problemami natury zdrowotnej czy emocjonalnej.

Z holistyczną koncepcją witalnego życia w synergii z ciałem możesz zapoznać się w Sense Med Concept, więcej informacji znajdziesz na sensemedconcept.com. To miejsce, które łączy medycynę regeneracyjną, diagnostykę, wiedzę ekspertów z dziedzin ginekologii, kosmetologii, dietetyki i aktywności ruchowej.

Decydując się na holistyczne leczenie, nie możemy też zapomnieć o naszej zewnętrznej sferze – wyglądzie, który ma ogromny wpływ na postrzeganie samego siebie. Dlatego Sense Med Concept obejmuje także dobrodziejstwa medycyny estetycznej. Nie bagatelizując przy tym jakże ważnej dla zdrowia, kondycji i samopoczucia aktywności fizycznej – dostosowanej do możliwości Pacjenta. Detoks, odbudowa i regeneracja to początek pięknej drogi do zdrowszego, lepszego i dłuższego życia.

Bibliografia:

Diagnostyka i leczenie niepłodności — rekomendacje Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGP) [w:] „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2018 tom 3, nr 3, s. 112–140.

Starzyńska-Kościuszko E., Holistyczna (całościowa) koncepcja zdrowia. Zdrowie jako wartość [w:] „Humanistyka i Przyrodoznawstwo” 16, Olsztyn 2010, s. 319-326.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
51
5
Polecamy
Medycyna holistyczna jako uzdrawianie w ujęciu całościowym
Medycyna holistyczna jako uzdrawianie w ujęciu całościowym TVN zdrowie
Ajurweda – na czym polega najstarsza hinduska medycyna?
Ajurweda – na czym polega najstarsza hinduska medycyna? Dzień Dobry TVN
Czy młodzi wiedzą jak o siebie dbać, by cieszyć się długim życiem?
Czy młodzi wiedzą jak o siebie dbać, by cieszyć się długim życiem? Dzień Dobry TVN
Jak dbać o zdrowie fizyczne i psychiczne – porady 
Jak dbać o zdrowie fizyczne i psychiczne – porady  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?