Polub nas na Facebooku
Czytasz: Halluksy to Twój problem? Zobacz zapis czatu z ekspertem
menu
Polub nas na Facebooku

Halluksy to Twój problem? Zobacz zapis czatu z ekspertem

Kobieta, która ma problemy ze stopami

Fot: SKashkin / gettyimages.com

Halluksy to deformacja stóp, która nie tylko mocno utrudnia chodzenie, ale przede wszystkim powoduje silny ból. Na szczęście są sposoby, żeby się ich pozbyć. Jeśli chcecie wiedzieć wszystko o halluksach i metodach ich leczenia weźcie udział w czacie! Na Wasze pytania odpowiedział dr n. med. Henryk Liszka, ortopeda i chirurg.

Halluksy to deformacja stopy, która utrudnia chodzenie, ale przede wszystkim wywołuje silny ból. Dolegliwość dotyka przede wszystkim kobiety. Skąd się biorą halluksy? Deformacja stopy najczęściej pojawia się u tych pań, które noszą niewłaściwe obuwie, tj. szpilki lub buty z bardzo wąskim czubkiem. Ale nie tylko źle dobrane obuwie przyczynia się do powstawania halluksów. Zdaniem badaczy nie bez znaczenia są także uwarunkowania genetyczne.

Pojawienie się deformacji stóp znacząco pogarsza stabilizuję stopy i prowadzi do nadmiernego przeciążenia wewnętrznej krawędzi stopy. Mimo że pierwsze niepokojące zmiany daje się szybko zauważyć, to wiele osób zwleka z wizytą u lekarza. Wielu pacjentów trafia do specjalisty dopiero wtedy, gdy jedyną szansą na powrót do pełnej sprawności jest operacja. Jeśli chcecie wiedzieć więcej o halluksach i metodach ich leczenia – weźcie udział w czacie! Na Wasze pytania dotyczące halluksów będzie odpowiadał dr n. med. Henryk Liszka, ortopeda i chirurg. Czat ze specjalistą rozpocznie się o godzinie 19.00, tuż po zakończeniu programu 36,6 °C! Zapraszamy do zadawania pytań!

Dr n. med. Henryk Liszka jest specjalistą ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Na co dzień pracuje na oddziale Klinicznym Ortopedii i Rehabilitacji Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, jako starszy asystent. Jest także adiunktem w Katedrze Anatomii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, członkiem Polskiego Towarzystwa Ortopedii i Traumatologii, Polskiego Towarzystwa Artroskopowego, Polskiego Towarzystwa Anatomicznego, Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Stopy i Stawu Skokowo-Goleniowego oraz członkiem GRECMIP (stowarzyszenia, które zajmuje się rozwijaniem i propagowaniem technik miniinwazyjnych w chirurgii stopy).

Specjalista jest także autorem i współautorem licznych publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych. Organizuje sympozja na temat stopy i stawu skokowo-goleniowego dla lekarzy i fizjoterapeutów. Dodatkowo wykłada i prowadzi kursy z zakresu leczenia schorzeń stopy i stawu skokowo-goleniowego.

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.

Ból stopy u nastolatki w miejscu tzw. trzeszczki. Nie uprawia sportu wyczynowo. Jak się pozbyć dolegliwości bólowych?

dr n. med. Henryk Liszka, ortopeda i chirurg
Wymagana konsultacja u lekarza, na odległość nie potrafię udzielić informacji.

Słyszałam od lekarzy że stopy nie powinno się operować, niepokoi mnie to ponieważ mój lekarz doradza mi operację halluksa i palca mlotkowatego..., co Pan doktor może doradzic ?

dr n. med. Henryk Liszka, ortopeda i chirurg
Wykonuję około 500 operacji stóp rocznie.

Miałam operowane haleuksy w obu stopach w jednej miałam śrubę którą miałam wyjętą po 3 latach ze względu na uczulenie na metale. Niestety palec mam krzywy jak miałam i ta kostka dalej jest mimo że niby haluksa nie ma. Moje pytanie czy jest możliwość operowania tej nogi 3 raz? Bardziej w celu naprostowania dużego palucha?

dr n. med. Henryk Liszka, ortopeda i chirurg
Tak, w wybranych przypadkach koryguję przeskórnie (np. metodą MICA) nawrotowe deformacje.

Witam. 2 miesiące temu miałam operację haluksa, wyciagnięto mi druty noga jest cała spuchnięta,chodzę w bucie ortopedycznym czy to normalne

dr n. med. Henryk Liszka, ortopeda i chirurg
Nie wykonuję zabiegów czy korekcji halluksa z użyciem drutów, wskazana byłaby tutaj ocena indywidualna sytuacji.

Czy po operacji jest rehabilitacja

dr n. med. Henryk Liszka, ortopeda i chirurg
Tak, zalecana jest rehabilitacja. Po kilku tygodniach po operacji polega ona na uruchomieniu palucha i pozostałych palców stopy, określonych ćwiczeniach, między 4. a 6. tygodniem nauki chodzenia z prawidłowym obciążaniem stopy, czyli na odtworzeniu funkcji stopy.

Czy można się poddać operacji haluksa chorując na zespół stopy cukrzycowej?

dr n. med. Henryk Liszka, ortopeda i chirurg
Ta sprawa jest bardzo indywidualna, wszystko zależy od stopnia zaawansowania stopy cukrzycowej. Jest to do oceny indywidualnej.

od którego roku życia można operować haluksy?

dr n. med. Henryk Liszka, ortopeda i chirurg
Bezpieczny czas jest po 12. roku życia, w przypadku dużych dolegliwości bólowych można już po 8. roku życia.

Jakie jest ryzyko nawrotu deformacji oraz powikłań po wykonaniu operacji tą metodą? Czy taka ingerencja nie spowoduje większych dolegliwości bólowych nawet po kilku m-cach czy latach od momentu wykonania zabiegu niż przed operacją? W moim przypadku odchylenie palca wynosi tylko 16' choc wystajaca kosc jest dosc duza i jest to bardzo uciążliwe przy uprawianiu sportu.

dr n. med. Henryk Liszka, ortopeda i chirurg
W doniesieniach kilkuletnich ryzyko powikłań nie jest większe niż przy metodach klasycznych. W przypadku tej metody zabieg można wykonać z pominięciem stawu co ma znaczenie związane ze zmniejszeniem ryzyka sztywności palca, co jest bardzo ważne u osób aktywnych sportowo.

pod koniec września tego roku miałam usunięty haluks prawej nogi.Do tej pory mam opuchniętą stopę i palce.Duży palec jest nieruchomy.Chodzę w specjalnym bucie,ale wykrzywił się z jednej strony i przy chodzeniu boli mnie stopa.Zamówiłam więc drugi but.Szwy mam już zdjęte,a kolejną wizytę mam na początku listopada. Czy taki obecny stan po operacji jest normalny?

dr n. med. Henryk Liszka, ortopeda i chirurg
Bez oceny nie jestem w stanie odpowiedzieć. Obrzęk po operacji może się utrzymywać przez taki okres czasu, jednak bez oceny indywidualnej nie mogę tego potwierdzić. Jeśli chodzi o nieruchomy palec - wszystko zależy od metody.

Trzy tygodnie temu miałam operację usunięcia halluksów. Czy to normalne, że stopa dalej boli? Ile takie dolegliwości mogą się utrzymywać?

dr n. med. Henryk Liszka, ortopeda i chirurg
Wszystko zależy od metody operacyjnej i od tolerancji pacjenta na ból, co jest sprawą bardzo indywidualną.

Mam 39 i jestem po operacji halluxa i palca młotkowatego 6 miesiąc. Utrzymuje się opuchnięcie śródstopia - obrzęk 8 mm (tak wykazało USG). Ćwiczenia pomaga na krótki czas. Czy ten stan to standard?

dr n. med. Henryk Liszka, ortopeda i chirurg
Czasami obrzęki po operacji stopy mogą się utrzymywać do roku, jednak po pół roku wszystko się powinno unormować. W Pani przypadku konieczna jest konsultacja.

Witam Czy operowanie halluksa metodą „Mika”, wykonywana jest tylko przez pana, czy stosuje sie już ją w innych szpitalach w kraju?

dr n. med. Henryk Liszka, ortopeda i chirurg
Z tego co wiem sposobem MICA takie operacje wykonuje kilku specjalistów w Polsce. Poza Krakowem jeszcze w Gdańsku.

Dlaczego nie zaleca się operacji dwóch stóp z halluksami jednocześnie ?

dr n. med. Henryk Liszka, ortopeda i chirurg
Można wykonywać operacje dwóch stóp jednocześnie szczególnie przy metodzie MICA, która daje mniejsze dolegliwości bólowe. Jeżeli są wskazania obustronne można to zrobić, ale prywatnie. NFZ nie refunduje operacji obu halluksów na raz.

Czy po operacji będę mogła nosić szpilki?

dr n. med. Henryk Liszka, ortopeda i chirurg
Celem operacji nie jest to, aby pacjent chodził w szpilkach. Halluksy operuje się wtedy, kiedy występują dolegliwości bólowe i problemy z dobraniem obuwia. Niemniej zdecydowana większość wraca do chodzenia na szpilkach, czego jako ortopeda nie zalecam.

Co się stanie, gdy haluksów nie zoperujemy?

dr n. med. Henryk Liszka, ortopeda i chirurg
W bardzo zaawansowanych deformacjach szczególnie u ludzi starszych z zaburzeniami ukrwienia może dojść do tworzenia się niegojącego owrzodzenia i nawet zapalenia kości na tym tle.

Mam 16 lat i haluksy na obu stopach o nachyleniu 30 stopni. czy operacje w tym wieku to dobry pomysł .Obawiam się że po operacji ból bardziej narośnie oraz że haluks odrośnie.

dr n. med. Henryk Liszka, ortopeda i chirurg
Tzw. paluchy koślawe młodzieńcze mają większą tendencję do nawrotów ze względu na tło dziedziczne, co nie oznacza, że po operacji dojdzie do takiego nawrotu. W przypadku dolegliwości bólowych kwalifikuje się Pani do operacji.

Czy dobry wynik operacji na haluksy jest trwały?

dr n. med. Henryk Liszka, ortopeda i chirurg
Zwykle mamy do czynienia nie z nawrotami a z wykonaną korekcją starą metodą, która wiemy, że daje nawroty, albo z nieprawidłowo wykonaną korekcją. Dobrze zoperowany haluks zazwyczaj nie powinien powrócić.

Po jakim czasie zazwyczaj halluks odrasta i nadaje się do ponownego zoperowania?

dr n. med. Henryk Liszka, ortopeda i chirurg
W skutecznym leczeniu operacyjnym zdecydowana większość deformacji nie nawraca.

Haluksy u dziecka- czy to możliwe?

dr n. med. Henryk Liszka, ortopeda i chirurg
Tak. W swojej praktyce miałem pacjentów dosłownie kilkuletnich (7 czy 8-letnich) z paluchami koślawymi.

Rozwija mi się haluks stopy prawej /stopa grecka/. Palec jest ok ale rosnie ta kostka w stawie. Pojawia się taki czubek. Jak i czym się ratować przed pogłębieniem schorzenia?

dr n. med. Henryk Liszka, ortopeda i chirurg
Nie ma udowodnionej naukowo skutecznej metody zachowawczej leczenia deformacji. Należy unikać chodzenia w obuwiu na obcasach i z wąskim przodem.

Po jakim czasie od operacji haluksa metodą Silvera, można prowadzić samochód i jeździć na rowerku stacjonarnym?

dr n. med. Henryk Liszka, ortopeda i chirurg
Metoda Silvera praktycznie zawsze daje nawrót deformacji, natomiast wrócić do prowadzenia samochodu i jazdy na rowerku stacjonarnym można tak szybko jak dolegliwości pooperacyjne ustąpią. Trwa to kilka tygodni.

Dzień dobry, mam 32 lata i jestem bardzo aktywna sportowo, czy w takich przypadkach nie jest wskazane poddawanie się operacji palucha koslawego? Czy lepszym wskazaniem jest wykonanie operacji po urodzeniu dziecka niż przed jego planowaniem ze wzgledu na duże obciążenie stóp?

dr n. med. Henryk Liszka, ortopeda i chirurg
Wskazaniem do operacji są problemy bólowe i problem z dobraniem obuwia. Ciąża jest przeciwwskazaniem do leczenia operacyjnego halluksa, zabieg można wykonać przed zajściem w ciążę i po porodzie. Osoby aktywne sportowo także są kwalifikowane do operacji, ale czas powrotu do pełnej aktywności sportowej po operacji może być dłuższy niż powrotu do normalnego chodzenia.

Witam W maju przyszłego roku, ma się odbyć mój zabieg usunięcia halluksa. Dodatkowo usuwana będzie chrząstka na paluchu, która po narośnięciu uniemożliwia mi jego zginanie. Czy ten zabieg mógłby również zostać wykonany prezentowaną przez pana metodą (mika)? Bardzo by mi na tym zależało. Zabieg ma się odbyć w szpitalu w Kościeżynie. Pozdrawiam

dr n. med. Henryk Liszka, ortopeda i chirurg
Prawdopodobnie choruje Pani na palucha sztywnego i mowa jest tutaj o cheilektomii. Taki zabieg również można wykonać inną metodą, ale również przezskórną i małoinwazyjną.

13 latkę boli miejsce pod dużym palcem tzw. podusia od 2 mcy. Rtg ok, bez urazu a nadal boli podczas chodzenia. Jak pomóc córce? Ortopedzi zalecaja tylko wkladki supinujące. Czy mają racje?

dr n. med. Henryk Liszka, ortopeda i chirurg
Wymaga konsultacji i badania fizykalnego, być może dodatkowych badań.

Witam serdecznie,chciałabym spytać,czy metodą Mica,można też korygować palec młotkowarty?

dr n. med. Henryk Liszka, ortopeda i chirurg
Sama metoda MICA służy do korygowania palucha koślawego. Inne deformacje palców, palec młotkowaty, płaskostopie poprzeczne również koryguje przez skórę sposobem małoinwazyjnym.

Dzień dobry, moja córka ma 17 lat i od urodzenia u prawej nogi haluksa. Z wiekiem jest coraz większy i zaczyna dokuczać . Bardzo proszę o informację czy w wieku 18 lat czyli w wakacje 2020 r. możemy zoperować tego haluksa metoda Mika. Słyszałam, że zabieg jest refundowany przez NFZ. Jak długo będziemy czekać i jaka jest procedura .

dr n. med. Henryk Liszka, ortopeda i chirurg
Wiek nie jest problemem, z punktu widzenia refundacji na NFZ wygląda to tak, że terminy obecnie u mnie są bardzo odległe, nawet więcej dwa lata.

Czy istnieje pora roku, kiedy najlepiej operować haluksy?

dr n. med. Henryk Liszka, ortopeda i chirurg
Jest to zależne od preferencji pacjenta. Często preferowana jest wczesna wiosna ze względu na lepsze warunki pogodowe i fakt, że do okresu wakacyjnego leczenie jest już zakończone. Niemniej operacje wykonywane są cały rok.

Nowa metoda..czy wyciągniecie metalowych drutów odbywa się poprzez normalne cięcie skóry i po jakim czasie?

dr n. med. Henryk Liszka, ortopeda i chirurg
Współczesne metody operacyjne praktycznie nie stosują drutów tudzież implantów, które wystają na zewnątrz stopy, więc nic nie wymaga późniejszego operacyjnego usuwania. Jedynie jeżeli w dalszym okresie po operacji implant, który jest położony wewnętrznie drażni skórę można go usunąć w trybie ambulatoryjnym. Takie przypadki zdarzają się u kilku proc. pacjentów.

Witam mam stwierdzonego halux sztywnego i plaskostopie sztywne. Miałem steryda danego ale niestety znowu palec jest sztywny co mogę zrobić? Pracuje 12h non stop na nogach min 3 4 dni w tygodniu. Pozdrawiam Łukasz

dr n. med. Henryk Liszka, ortopeda i chirurg
Pana przypadek wymaga konsultacji i oceny zmian zwyrodnieniowych przez ortopedę także na podstawie zdjęcia RTG. Na podstawie badań zostanie podjęta decyzja o ewentualnej operacji.

Gdzie mozna odbyć konsultację żeby ocenić czy halluxy nadają się do operacji?

dr n. med. Henryk Liszka, ortopeda i chirurg
Wskazaniem do leczenia operacyjnego są ból i problem z dobraniem obuwia.

Dzien dobry, mam 29 lat, od 15 lat choruje na RZS. Moje stopy, na skutek choroby uległy mocnej deformacji, pojawiły się m.in. haluksy, palec drugi zachodzi na palucha, w dosc znaczy sposob utrudniając chodzenie. Szukam specjalisty, który bedzie w stanie mi pomóc. Wiem, że nie ma gwarancji, że po ewentualnej operacji stopy ponownie nie ulegną deformacji. Jednak perspektywa ewentualnej poprawy jest i tak lepsza niż stan dotychczasowy. Czy ma Pan doświadczenie z takimi operacjami u pacjentów reumatycznych?

dr n. med. Henryk Liszka, ortopeda i chirurg
Mam takie doświadczenie i operuję takie stopy regularnie. Z mojej perspektywy w takiej sytuacji zwykle są wskazania do leczenia operacyjnego, są takie sposoby, żeby nawrotu nie było.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
23
1
Polecamy
Przez pracę przy komputerze boli cię łokieć?
Nie wiesz co z tym zrobić?
Zobacz zapis czatu z ekspertem
Przez pracę przy komputerze boli cię łokieć? Nie wiesz co z tym zrobić? Zobacz zapis czatu z ekspertem TVN zdrowie
Masz PCOS?
Chcesz wiedzieć więcej o swojej chorobie?
Zobacz zapis czatu z dr n.
med.
Małgorzatą Nowicka, ginekolog i endokrynolog
Masz PCOS? Chcesz wiedzieć więcej o swojej chorobie? Zobacz zapis czatu z dr n. med. Małgorzatą Nowicka, ginekolog i endokrynolog TVN zdrowie
Haluksy – jak skutecznie leczyć uciążliwą przypadłość? 
Haluksy – jak skutecznie leczyć uciążliwą przypadłość?  Dzień Dobry TVN
Masz haluksy lub obawiasz się ich?
Pomogą Ci specjalne sandały!
Masz haluksy lub obawiasz się ich? Pomogą Ci specjalne sandały! Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty