Polub nas na Facebooku
Czytasz: Grzyby psylocybinowe – jak działają na człowieka? Czy są szkodliwe? 
menu
Polub nas na Facebooku

Grzyby psylocybinowe – jak działają na człowieka? Czy są szkodliwe? 

Trujące grzyby w ściółce.

Fot. diatrezor / Getty Images

Grzyby psylocybinowe, powszechnie nazywane „grzybkami halucynogennymi”, mają szerokie spektrum działania psychoaktywnego. W niewielkich dawkach powodują lekkie zaburzenia percepcji, w większych mogą negatywnie wpływać na zdrowie.

Grzyby psylocybinowe, inaczej „magiczne grzybki”, wywierają psychoaktywny wpływ na umysł człowieka, ponieważ zawierają substancje halucynogenne: psylocybiną i psylocynę. W Polsce występuje tylko jeden gatunek tych grzybów – łysiczka lancetowata. Rośnie głównie na południu Polski, najczęściej w miejscu wypasania owiec. Cechuje się kolorem brązowym lub brązowo-żółtym i ma cienkie korzonki. Niestety można ją łatwo pomylić z innym, popularnym i jadalnym gatunkiem grzyba – pieczarką dwuzarodnikową, która sprzedawana jest w sklepach i na straganach warzywnych. W związku z tym zdarzają się przypadki nieświadomej konsumpcji. Typowa dla grzybów psylocybinowych jest zmiana koloru po usmażeniu na zielony lub niebieski.

Działanie grzybów psylocybinowych

Spożycie grzybów psylocybinowych rzadko wywołuje poważne halucynacje, a jedynie drobne zniekształcenia wizualne. Szacuje się, że aby doznać psychodelicznego działania tych grzybów, należy zjeść około 20 sztuk. Jednakże ze względu na obecność w ich składzie substancji chemicznych o cechach psychodelicznych, wywierają silny wpływ na świadomość człowieka. Efekty spożycia grzybów zależą głównie od ilości. Jednorazowe zjedzenie niewielkiej ilości „magicznych grzybów” objawia się:

  • wahaniami nastroju
  • zaburzeniem percepcji czasu i przestrzeni
  • efektem „gonitwy myśli”
  • zaostrzeniem zmysłów
  • pobudzeniem kreatywności.

Do najbardziej negatywnych skutków spożycia grzybów psylocybinowych należą napady lęku i paniki, dezorientacja oraz uczucie poirytowania lub bezradności. Spożycie grzybów wpływa nie tylko na umysł, ale również na ciało. Najczęściej obserwuje się biegunkę, bóle brzucha, uczucie zimna, rozluźnienie mięśni, zawroty głowy oraz przyspieszenie bicia serca.

Przewlekłe przyjmowanie zawartych w grzybach halucynogennych związków toksycznych może wywoływać reminiscencję, co oznacza wystąpienie objawów nawet w tydzień lub 2 tygodnie po spożyciu. Na największe niebezpieczeństwo narażają się osoby cierpiące na poważne zaburzenia psychiczne. Spożycie psylocybiny może u nich znacznie nasilić objawy schorzeń psychicznych. Należy pamiętać, aby nie jeść grzybów przed prowadzeniem samochodu, ponieważ kierowca będący pod ich „wpływem” stanowi śmiertelne zagrożenie dla siebie i innych użytkowników ruchu drogowego, ze względu na spowolniony czas reakcji i rozkojarzenie.

Jak sobie pomóc podczas ataku paniki? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Napad paniki - jak się zachować? Źródło: 36,6.

Uzależnienie od grzybów psylocybinowych

Spożywanie grzybów halucynogennych nie prowadzi ani do uzależnień psychicznych, ani fizycznych. Efekty ich spożywania w dużej mierze są kwestią indywidualną i zależą także od osobniczego doświadczenia z innymi psychodelikami. Mimo że jak dotąd nie stwierdzono przypadków silnych uzależnień, to należy być świadomym, jakie konsekwencje związane są z ich nadużywaniem. Zwiększanie dawki lub długotrwałe przyjmowanie grzybków może wpłynąć na rozwój poważnych psychoz lub lęków. Możliwy jest także atak paniki.

Pierwsza pomoc przy zatruciu grzybami psylocybinowymi

Osobę, która po spożyciu grzybów psylocybinowych cierpi na atak paniki lub lęku, należy w pierwszej kolejności spróbować uspokoić. Nie wolno jej zostawiać samej, gdyż może stanowić zagrożenie dla swojego zdrowia i życia. Gdy stan osoby zatrutej się pogarsza, nie pozostaje nic innego jak wezwanie pogotowia lub natychmiastowe skontaktowanie się z lekarzem. W przypadku pacjentów klinicznych leczenie przybiera formy psychoterapii, a także leczenia objawowego. Najczęściej podaje się leki z grupy uspokajających lub przeciwlękowych. Nie istnieją żadne standardowe dawki, ponieważ każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Skuteczność farmakoterapii zależy od stanu zdrowia chorego, wrażliwości osobniczej oraz czynników zewnętrznych. Grzyby o działaniu neurotropowym są przeważnie dość łagodne, jednakże zdarzają się nieliczne przypadku uszkodzenia wątroby i nerek. Standardowo można usunąć je z żołądka za pomocą płukania bądź podawania aktywnego węgla. Inną dobrą praktyką przy zatruciu grzybami jest uzupełnianie elektrolitów i płynów.

Status prawny

Zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach Unii Europejskich posiadanie oraz dystrybucja grzybów halucynogennych są zakazane (w Polsce na mocy „Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii”). Każdy, kto na własną rękę próbuje zaopatrzyć się w grzyby psylocybinowe, może trafić do więzienia.

Bibliografia

  1. Karolina Dydak, Mariola Śliwińska-Mossoń, Halina Milnerowicz. Psylocybina -ogólnodostępny psychodysleptyk. Postepy Hig Med Dosw. 2015; 69: 986-995.
  2. Drug Abuse and Drug Dependance. W: Allen J. Frances, Robert E. Hales: American Psychiatric Association – Annual Review Vol.5. American Psychiatric Press, 1986, s. 217, 218. ISBN 0-88048-241-9. [dostęp 14 września 2009]. (ang.)
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
263
36
Polecamy
Zatrucie grzybami - co robić?
Objawy, pierwsza pomoc
Zatrucie grzybami - co robić? Objawy, pierwsza pomoc Dzień Dobry TVN
Zatrucie muchomorem sromotnikowym.
Objawy i leczenie
Zatrucie muchomorem sromotnikowym. Objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Zatrucie grzybami – objawy podobne do zwykłej niestrawności to sygnał alarmowy!
Czego nie wolno robić?
Zatrucie grzybami – objawy podobne do zwykłej niestrawności to sygnał alarmowy! Czego nie wolno robić? TVN zdrowie
Lubisz grzyby?
Zbieraj tylko te, do których masz całkowitą pewność!
Lubisz grzyby? Zbieraj tylko te, do których masz całkowitą pewność! TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?