Polub nas na Facebooku
Czytasz: Grzybica pochwy – leczenie: domowe sposoby, tabletki, maści, globulki, probiotyki. Jak rozpoznać infekcję, szybko złagodzić stan zapalny i zapobiec nawrotom?
menu
Polub nas na Facebooku

Grzybica pochwy – leczenie: domowe sposoby, tabletki, maści, globulki, probiotyki. Jak rozpoznać infekcję, szybko złagodzić stan zapalny i zapobiec nawrotom?

NAN

Fot: vladimirfloyd / fotolia.com

Leki na grzybicę pochwy mają w składzie nie tylko syntetyki, ale i florę bakteryjną. Wybór preparatów zależy od tego, jaki drożdżak wywołał infekcję. Domowe sposoby na grzybicę pochwy można stosować tylko doraźnie, w celu załagodzenia objawów. Aby pozbyć się jej na dobre, trzeba leczyć się u ginekologa.

Nawracająca grzybica pochwy, oprócz tego, że wywołuje silny dyskomfort, jest też bardzo niebezpieczna, bo może doprowadzić do bezpłodności. Grzyby w trakcie stosunku płciowego przenoszą się na męskie narządy płciowe, dlatego leczenie powinno objąć oboje partnerów. Tabletki na grzybicę pochwy, maści czy globulki? – o tym powinien decydować lekarz.

Grzybica pochwy – jak wygląda?

Grzybica pochwy, inaczej kandydoza lub drożdżyca, to choroba zakaźna wywoływana przez namnażanie się drożdżaków Canida albicans, prowadzące do zachwiania naturalnej równowagi we florze bakteryjnej błon śluzowych narządów rodnych. Objawy grzybicy pochwy różnią się w zależności od postaci i stopnia zaawansowania choroby. W wyniku infekcji dochodzi zwykle do silnego zaczerwienienia narządów płciowych, mogą też pojawić się białe, serowate upławy o charakterystycznym zapachu. Chorobie towarzyszą też często suchość pochwy, obrzmienie, pieczenie i świąd. Nieleczona grzybica pochwy może rozprzestrzeniać się na inne narządy, a niedoleczona przechodzi w postać utajoną i ma tendencję do nawracania.

Jak rozpoznać i jak leczyć grzybicę pochwy? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Grzybicze zapalenie pochwy: objawy, leczenie. Źródło: 36,6.

Przyczyny grzybicy pochwy

Infekcja grzybicza pochwy może wystąpić u kobiety w każdym wieku (znane są też przypadki grzybicy pochwy u dzieci). Rozwojowi choroby sprzyja spadek odporności, który skutkuje słabym nawilżeniem śluzówki okolic intymnych. Pojawienie się grzybicy ma zazwyczaj związek z przyjmowaniem silnych leków, np. antybiotyków lub antykoncepcji hormonalnej, nieostrożnym korzystaniem z publicznych toalet, kąpielami w jacuzzi czy basenach, stosowaniem drażniących kosmetyków albo nieutrzymywaniem higieny osobistej.

Jak leczyć grzybicę pochwy?

Leczenie grzybicy pochwy powinno się odbywać pod kierunkiem lekarza, ponieważ istnieje wiele gatunków Candida, a niektóre z nich są odporne na środki farmakologiczne dostępne bez recepty. Ginekolog po przeprowadzeniu szczegółowej diagnostyki dobiera odpowiednie preparaty o działaniu grzybobójczym i łagodzącym stan zapalny w formie tabletek, globulek dopochwowych albo maści do stosowania miejscowego. Leki powinien przyjmować także partner seksualny kobiety zarażonej grzybicą pochwy, by ustrzec się przed infekcją (grzybicą penisa) i zapobiec ponownemu zarażeniu partnerki. Najlepiej jest w trakcie leczenia – przez tydzień lub dwa – wstrzymać się od współżycia.

Grzybicze zapalenie pochwy – leki bez recepty

Leki na grzybicę pochwy bez recepty, które działają na pospolite typy grzybów, zwykle mają w składzie klotrimazol bądź nystatynę (jednym z popularniejszych jest maść Clotrimazolum) albo azole (np. Diflucan z flukonazolem). Dla każdego w aptekach dostępne są także probiotyki z pałeczkami kwasu mlekowego, które wspomagają naturalną florę bakteryjną pochwy: preparaty dopochwowe (np. Invag, czopki propolisowe), żele do higieny intymnej (np. emulsje: Provag, PRObiotic, Flos-Lek), tabletki (np. Lacibios femina). Nie zaleca się stosowania naturalnych sposobów na grzybicę pochwy, jak np. irygacje roztworami ziołowymi, ponieważ zbyt intensywnie stosowane mogą jeszcze bardziej osłabić śluzówkę.

Zobacz film: Grzybica pochwy w ciąży. Objawy i leczenie. Źródło: 36,6

Grzybica pochwy – leki na receptę

Około 15% grzybic pochwy to infekcje powikłane, czyli spowodowane przez kilka różnych szczepów Candida lub nawet połączone z zakażeniem bakteryjnym. W przypadku ciężkiego przebiegu choroby wyleczenie możliwe jest tylko dzięki lekom na receptę. Grzybicę pochwy zwalczają takie preparaty, jak Trioxal (z itrakonazolem) czy Flumycon (z flukonazolem). Nie działają one jednak na wszystkie grzyby, dobranie odpowiedniego leku wymaga więc wykonania szczegółowych badań. W przypadku grzybicy pochwy w ciąży leczenie powinno przebiegać z wykorzystaniem preparatów dopochwowych, ponieważ substancje docierające do organizmu za pośrednictwem przewodu pokarmowego mogą zaszkodzić płodowi.

Grzybica pochwy – dieta

Dieta przy grzybicy pochwy również ma wpływ na skuteczność leczenia. Słodkie środowisko tworzy sprzyjające warunki dla rozwoju drożdżaków, dlatego w czasie walki z infekcją trzeba ograniczać cukry (także te znajdujące się w mące pszennej i białym ryżu). Zapotrzebowanie energetyczne mogą pokrywać błonnik pokarmowy i białko zawarte w chudym mięsie. Trzeba pamiętać także o piciu dużej ilości płynów i dostarczaniu do organizmu kwasów omega-3, których największym źródłem są oleje tłoczone na zimno. Dieta ma jednak tylko charakter wspomagający i nie należy od niej uzależniać powodzenia terapii.

Jak skutecznie wyleczyć grzybicę pochwy? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Czy antybiotyki mogą wywołać grzybicze zapalenie pochwy? Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
449
177
Polecamy
Jak długo trwa leczenie infekcji intymnych?
Od czego to zależy i czy w trakcie leczenia można współżyć?
Jak długo trwa leczenie infekcji intymnych? Od czego to zależy i czy w trakcie leczenia można współżyć? Dzień Dobry TVN
Sposoby radzenia sobie z najpopularniejszymi infekcjami intymnymi — bakteryjny stan  zapalny pochwy oraz grzybica pochwy
Sposoby radzenia sobie z najpopularniejszymi infekcjami intymnymi — bakteryjny stan zapalny pochwy oraz grzybica pochwy Dzień Dobry TVN
Grzybicze zapalenie pochwy – jak je odróżnić od bakteryjnego i jakie leczenie zastosować?
Grzybicze zapalenie pochwy – jak je odróżnić od bakteryjnego i jakie leczenie zastosować? TVN zdrowie
Kandydoza pochwy – co ją wywołuje?
Objawy i leczenie zakażenia
Kandydoza pochwy – co ją wywołuje? Objawy i leczenie zakażenia TVN zdrowie
Komentarze (4)
Monia
Mam grzybicę pochwy, lekarka zapisała mi globulki, kto powinien zapisać leki dla mojego partnera (lub co mu kupić bez recepty). Ginekolog nie badala jaki to grzyb.
Czytaj całość
milla
a jak rozróżnić ta grzybice od infekcji bakteryjnej? tak samo sie to leczy?
Czytaj całość
Marca
super tekst! grzybica pochwy nie powinna być bagatelizowana! Ja bardzo długo zwlekalam z pójściem do gina. okazało się suma sumarum, że mam polipa. nie wolno bagatelizowac problemów kobiecych, później może to dac poważne powikłania. trzeba o siebie dbać.
Czytaj całość
GosiaK
Bardzo się cieszę, że podejmujecie tematy, które w naszym kraju nadal uchodzą za temat tabu. Nie rozumiem tego, bo bardzo dużo kobiet ma ten problem. Warto też nagłośnić fakt, że grzybica może przenieść się na partnera i że właściciele należy leczyć pary a nie tylko kobietę.
Czytaj całość
Nie przegap
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?