Polub nas na Facebooku
Czytasz: Grozi nam twindemia, czyli jednoczesna epidemia COVID-19 i grypy - ostrzegają eksperci
menu
Polub nas na Facebooku

Grozi nam twindemia, czyli jednoczesna epidemia COVID-19 i grypy - ostrzegają eksperci

twindemia

Longhua Liao GettyImages

Liczba zakażeń SARS-CoV-2 gwałtownie rośnie nie tylko w Polsce, ale i w Europie. W najbliższym czasie szczególnie groźne może być nałożenie się COVID-19 oraz grypy sezonowej. Jednoczesne zakażenie obydwoma patogenami jest możliwe i zwiększa ryzyko śmierci nawet dwukrotnie. Przed twindemią ostrzegła komisarz Unii Europejskiej do spraw zdrowia.

Słowo "twindemia" to połączenie dwóch wyrazów - angielskiego twin (bliźniaczy, podwójny, parzysty) oraz pandemia. Takiego terminu użyła Stella Kyriakides, komisarz UE do spraw zdrowia, namawiając podczas spotkania z dziennikarzami do szczepienia się przeciwko grypie. Komisarz podkreślała, że to najlepszy teraz sposób, by uniknąć ewentualnego jednoczesnego zakażenie koronawirusem i wirusem grypy. Przypomnijmy, że w Polsce szczepionki przeciwko grypie nie są na razie powszechnie dostępne. Chociaż Ministerstwo Zdrowia obiecuje, że będzie ok. 2 mln szczepionek (na 38 mln Polaków) - to póki co w aptekach ich brakuje.

Koronawirus w Polsce - liczba zakażeń rośnie

W Polsce w piątek przybyło 1587 nowych zakażeń koronawirusem. To najwięcej od początku epidemii. Zdaniem doktora Michała Sutkowskiego, prezesa Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, liczby te w kolejnych dniach będą wyglądały podobnie i dobrze by było, gdyby "pozostały na tym poziomie, na którym teraz są".

Może się okazać, że będą wyglądały nawet gorzej. Najgorsze, jeśli chodzi o jesień jeszcze jest przed nami z uwagi na złożenie się przede wszystkim paragrypy, a później grypy z COVID-19 -

- mówił na antenie TVN24 doktor Michał Sutkowski.

Zdaniem specjalisty bardzo niepokojące jest to, że liczby zakażonych rosną znacznie, są rozproszone i dotyczą wielu ognisk. 

Więcej zakażeń koronawirusem w Europie

Komisarz UE do spraw zdrowia zwróciła uwagę, że w wielu krajach Unii jest obecnie więcej zakażeń koronawirusem niż w marcu 2020 r.

- Jesteśmy w decydującym momencie

- podkreśliła Stella Kyriakides.

Z najnowszych danych wynika, że we Francji w czwartek odnotowano rekordową dobową liczbę nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, która przekroczyła 16 tysięcy, a dzień wcześniej wyniosła ponad 13 tysięcy. W Hiszpanii liczba dobowych zakażeń przekroczyła już 10 tysięcy i nadal rośnie. Podobnie jest też w Wielkiej Brytanii.

Twindemia COVID-19 oraz grypy

Jeśli nic się nie zmieni, a na razie nic na to nie wskazuje, wraz z nadejściem grypy sezonowej jesienią i zimą może rozwinąć się twindemia COVID-19 oraz grypy

- ostrzegła unijna komisarz ds. zdrowia.

Jednoczesne zakażenie obydwoma drobnoustrojami zwiększa ryzyko powikłań oraz zgonu, co potwierdziły opublikowane kilka dni temu badania specjalistów z Public Health England. Wynika z nich, że w Anglii hospitalizowani pacjenci z jednoczesną infekcją koronawirusem oraz wirusem grypy umierali ponaddwukrotnie częściej niż chorzy przyjęci do szpitala jedynie z chorobą COVID-19.

Obserwacje przeprowadzono w okresie od stycznia do kwietnia 2020 r., kiedy w Wielkiej Brytanii, podobnie jak w innych krajach, europejskich rozwijała się pandemia.

Ryzyko jednoczesnego zarażenia grypą i koronawirusem

Jak poinformował "BBC News", przeanalizowano prawie 20 tys. pacjentów przyjętych do szpitala z powodu grypy sezonowej oraz choroby COVID-19. Okazało się, że w przypadku wystąpienia u chorego grypy oraz COVID-19 w pierwszych czterech miesiącach tego roku ryzyko zgonu było ponaddwukrotnie większe niż wśród chorych jedynie z objawami COVID-19.

Z danych przedstawionych przez Reutersa wynika, że w Europie co roku dochodzi od czterech do 50 milionów zakażeń grypą sezonową, w zależności od tego, jak bardzo w danym okresie była nasilona epidemia. Co roku grypa uśmierca od 15 tysięcy do 70 tysięcy Europejczyków.

Źródło: TVN 24/PAP/Reuters

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
88
6
Polecamy
Nadchodzi "twindemia", czyli jednoczesna epidemia COVID-19 oraz grypy?
Nadchodzi "twindemia", czyli jednoczesna epidemia COVID-19 oraz grypy? Dzień Dobry TVN
Nie lekceważ grypy!
Ryzyko zgonu z jej powodu jest dwukrotnie wyższe niż z powodu COVID-19
Nie lekceważ grypy! Ryzyko zgonu z jej powodu jest dwukrotnie wyższe niż z powodu COVID-19 TVN zdrowie
COVID-19 i grypa:
sporo podobieństw, kilka istotnych różnic
COVID-19 i grypa: sporo podobieństw, kilka istotnych różnic Dzień Dobry TVN
GIS zachęca do szczepień na grypę, ale darmowej szczepionki dla seniorów nie będzie?
GIS zachęca do szczepień na grypę, ale darmowej szczepionki dla seniorów nie będzie? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?