Polub nas na Facebooku
Czytasz: Glejak u dzieci – objawy, rokowanie i sposoby leczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Glejak u dzieci – objawy, rokowanie i sposoby leczenia

ilbusca/getty images

Glejak u dzieci na wczesnym etapie rozwoju nie daje jednoznacznych objawów. Guz stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Zwiększa ciśnienie śródczaszkowe i wywiera ucisk na struktury mózgu, co może prowadzić do ich uszkodzenia.

Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego (OUN) stanowią jedne z częściej występujących guzów litych (tzn. zbudowanych z jednorodnej tkanki) u dzieci. Spośród nich najbardziej rozpowszechniony jest glejak, którego szczyt zachorowalności notuje się między 3. a 10. rokiem życia. U najmłodszych dzieci najczęściej stwierdza się rdzeniaka w móżdżku, wyściółczaka położnego podnamiotowo, gwiaździaka włosowatokomórkowego. Glejak objawia się różnorodnie, co determinowane jest głównie umiejscowieniem guza i stopniem zaawansowania choroby.

Glejak u dziecka – co to jest?

Glejak to guz mózgu pochodzenia glejowego, który umiejscawia się w ośrodkowym układzie nerwowym. Komórki glejowe stanowią zrąb tkanki nerwowej. Pełnią wobec komórek nerwowych funkcję odżywczą, podporową, naprawczą. Łacińska nazwa glejaka, czyli glioma wywodzi się od słowa glia ‘klej, coś śliskiego, lepkiego, tłustego’ i przyrostka oma, który oznacza ‘zmianę guzowatą’. Glejak u dzieci stanowi blisko 20% wszystkich chorób nowotworowych i aż 60–70% wszystkich nowotworów OUN. Szczyt zachorowalności przypada na 3.–10. rok życia. Rocznie guz pojawia się u ponad 200 dzieci w Polsce. Nieznacznie częściej chorują chłopcy. Guzy rozwijają się głównie w półkulach mózgowych i rzadziej w pniu mózgu, rdzeniu kręgowym, nerwach optycznych, móżdżku. Przyczyny powstania guza nie zostały jak dotąd dokładnie opisane. Czynnikami predysponującymi do rozwoju są m.in.: promieniowanie jonizujące (wcześniejsza radioterapia czaszki w celu leczenia nowotworu), obciążenie rodzinne, zespoły genetyczne (np. zespoły Cowden, Lyncha, Turcota, Li-Fraumeniego, nerwiakowłókniakowatość typu I).

Glejaki u dzieci – rokowania

Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego mimo zachodzącego postępu w naukach medycznych, który wpłynął na rozwój metod diagnostyczno-terapeutycznych, nadal rokują mało pomyślnie. Badacze podkreślają, że tak jak w przypadku każdej innej choroby nowotworowej, im wcześniej nastąpi rozpoznanie, tym większe są szanse przeżycia. Na rokowanie glejaka u dziecka wpływa znacznie stopień zaawansowania zmiany. Opracowana według Światowej Organizacji Zdrowia klasyfikacja wyróżnia 4 stadia choroby. Najlepsze rokowania dotyczą guza zbudowanego z komórek zróżnicowanych, wysoko dojrzałych, o małym stopniu proliferacji, tj. zdolności do rozmnażania się. Najgorsze są rokowania w guzach zbudowanych z komórek anaplastycznych lub niezróżnicowanych, szybko rosnących, z licznymi ogniskami martwicy, naciekających okoliczne tkanki, o nadmiernej proliferacji.

Tabela przedstawia klasyfikację glejaków według stopnia złośliwości

Stopień złośliwości Przykład nowotworu
1 gwiaździak włosowatokomórkowy, wyściółczak śluzakowatobrodawkowaty
2 skąpodrzewiak, gwiaździak włókienkowy
3 gwiaździak anaplastyczny
4 glejak wielopostaciowy

Glejak u dziecka – objawy

Wszystkie postaci glejaka stanowią poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia. Na początkowym etapie guz może przebiegać bezobjawowo lub dawać niewzbudzające obaw, mało charakterystyczne dolegliwości. Glejak u dzieci objawiać się może: bólem i zawrotami głowy, zaburzeniami pamięci, świadomości, osłabieniem sprawności umysłowej, wymiotami i nudnościami (najbardziej nasilonymi z rana), napadami padaczkowymi. Dolegliwości te stanowią konsekwencję wzmożonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Z czasem rozwija się obrzęk mózgu, który jest wynikiem nadmiernego nagromadzenia się płynu w tkankach mózgowia. Na skutek uszkodzenia określonych struktur w mózgu i rdzeniu kręgowym pojawiają się objawy ogniskowe. Wśród nich wymienia się: napady padaczkowe, niedowłady i zaburzenia czucia, obniżone napięcie mięśniowe, niezborność ruchową (ataksję), zespół móżdżkowy, zaburzenia widzenia (ubytki w polu widzenia, pogorszenie ostrości wzroku), dysfunkcje nerwów czaszkowych, endokrynopatie (zaburzenia wzrostu i dojrzewania płciowego), zaburzenia zachowania, zmiany osobowości, zaburzenia mikcji i defekacji.

Objawy glejaka a wiek dziecka

W przypadku niemowląt objawami, które powinny zaniepokoić rodzica, są m.in.: uwypuklenie ciemiączka, nadmierna płaczliwość, zwiększenie obwodu głowy, nadpobudliwość, prężenie ciała, rozdrażnienie lub apatia i senność. Glejak spowolnienia rozwój psychoruchowy. Prowadzić może do zapominania nabytych wcześniej umiejętności, np. u dzieci, które potrafiły samodzielnie, stabilnie poruszać się, chód staje się niepewny, dziecko porusza się na szeroko rozstawionych nogach. Starsze dzieci mogą unikać aktywności ruchowej związanej z zachowaniem równowagi ciała. Pogorszeniu może ulec charakter pisma, umiejętności rysunkowe i funkcjonowanie społeczne (wycofanie, unikanie kontaktów).

Leczenie glejaka u dzieci

Rozpoznanie glejaka opiera się na szeregu badań, w tym m.in. na rezonansie magnetycznym, tomografii komputerowej, elektroencefalografii, analizie płynu mózgowo-rdzeniowego. Sposób leczenia determinowany jest w dużym stopniu ogólnym stanem zdrowia, wielkością guza i stopniem zaawansowania. Wśród stosowanych metod terapeutycznych wymienia się zabieg chirurgiczny, radio- i chemioterapię. Coraz częściej słyszy się o terapiach eksperymentalnych.

Zobacz film: Glejak

źródło:x-news


Bibliografia:

  1. A. Szołkiewicz, E. Adamkiewicz-Drożyńska, A. Balcerska, Guzy ośrodkowego układu nerwowego u dzieci – analiza objawów i propozycje diagnostyczne, [w:] „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2009, 3(3), s. 181–185.
  2. R. Kordek, Onkologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy, Medical Press, Gdańsk 2004.
  3. K. Okła, A. Wawruszak, S. Bilska, Glejaki – epidemiologia, klasyfikacja i etiologia, [w:] M. Olszówka, K. Maciąg, Choroby nowotworowe: wybrane zagadnienia, Tygiel, Lublin 2015, s. 7–18.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
91
8
Polecamy
Zaburzenia rozwojowe – somatyczne i emocjonalne u dzieci
Zaburzenia rozwojowe – somatyczne i emocjonalne u dzieci Dzień Dobry TVN
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej Dzień Dobry TVN
Glejaki - przyczyny, objawy.
Leczenie i rokowanie w zależności od typu guza
Glejaki - przyczyny, objawy. Leczenie i rokowanie w zależności od typu guza TVN zdrowie
Czym jest wyściółczak i jak się objawia?
Rokowania oraz leczenie
Czym jest wyściółczak i jak się objawia? Rokowania oraz leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok