Polub nas na Facebooku
Czytasz: Festiwal KultURO — rockowo o profilaktyce urologicznej
menu
Polub nas na Facebooku

Festiwal KultURO — rockowo o profilaktyce urologicznej

Prof. Piotr Chłosta i Marek Piekarczyk

Fot: materiały prasowe

Czy ostre rockowe brzmienie może przysłużyć się profilaktyce urologicznej? Okazuje się, że tak! Po raz piąty prof. Piotr Chłosta, Prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego oraz Kierownik Katedry i Kliniki Urologii CM UJ zaprasza – w ramach Festiwalu KultURO – do skorzystania z bezpłatnych badań urologicznych, otwartych rozmów o profilaktyce i dobrej zabawy. Kiedy i gdzie będzie można się przebadać?

Według statystyk WHO pacjentów z chorobami nowotworowymi w obrębie układu moczowego będzie przybywać. Obecnie rak prostaty jest drugim najczęściej występującym u mężczyzn nowotworem złośliwym, w pierwszej dziesiątce są także rak nerki oraz pęcherza. Dlatego tak ważna jest świadomość zagrożenia i profilaktyka.

KultURO stawia na profilaktykę

Kluczowym elementem programu KultURO jest Tydzień Otwarty (od 23 do 28 września) w dwóch krakowskich szpitalach: Klinice Urologii CM UJ oraz w specjalistycznym Szpitalu im. S. Żeromskiego. W ramach tego wydarzenia organizatorzy zapraszają na bezpłatne konsultacje ze specjalistami oraz badania profilaktyczne. W zeszłym roku, z podobnej akcji skorzystało blisko 300 osób, aż u 40 wykryto zmiany o potencjale nowotworowym.

Doświadczenie poprzednich Festiwali pokazuje, że często, żeby wykonać pierwszy krok w trosce o swoje życie i zdrowie, pacjenci potrzebują solidnego bodźca. Same statystyki nie wystarczają. Możliwość konsultacji ze specjalistą, rozmowa o niepokojących dolegliwościach, pomagają przełamać wstyd - mówi prof. Piotr Chłosta.

Dodatkowo wspólnie ze Stowarzyszeniem Mężczyzn z Chorobami Prostaty Gladiator przygotowano także sesję naukową dedykowaną pacjentom oraz ich rodzinom “Im wcześniej tym lepiej - rak gruczołu krokowego i osteoporoza - współczesne wyzwania medyczne”, podczas której uczestnicy będą mieli okazję nawiązać kontakt z najlepszymi specjalistami w kraju. Spotkanie odbędzie się w sobotę 28 września w godz. 11.00-15.00 w Auli Wykładowej Katedry Chirurgii Ogólnej CM UJ (ul. M. Kopernika 40).

Z dni otwartych może skorzystać każdy, kto znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka lub zauważył u siebie jakieś niepokojące symptomy ze strony układu moczowego.

Profilaktyka przy dobrej muzyce

Festiwal KultURO zwieńczy wyjątkowy Koncert Finałowy EndoPower i Przyjaciele (28 września, godz. 19.00), który odbędzie się w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Podczas jednego wieczoru, publiczność usłyszy największe osobowości polskiej sceny muzycznej. W solowym projekcie zaprezentuje się znany z formacji TSA, Marek Piekarczyk. Organizatorzy przygotowali także niespodziankę dla fanów jazzu - występ Janusza Grzywacza i Marka Stryszowskiego, muzyków legendarnego Laboratorium. Do grona artystów dołączy także grupa o medycznym rodowodzie, wywodząca się z Kliniki Endokrynologii CM UJ Akustyczna OpeRacja , żywiołowa pop-rockowa Immersja oraz znany festiwalowej publiczności Olek Klepacz.

Gospodarzem wieczoru jest rockowa grupa EndoPower - w składzie profesorowie Piotr Chłosta, Marcin Słojewski, Tomasz Szydełko oraz muzycy Wojciech Stec i Bartek „Grabb” Gamracy. Zespół zagra utwory z płyt „Skąd ta siła” i „Credo”. Koncert poprowadzą dziennikarka radia RMF FM Ewa Kwaśny i oraz przebojowy standuper Michał Pałubski.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Pełny program imprezy jest dostępny tutaj!

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
81
7
Polecamy
Masz problemy z układem moczowym?
Skorzystaj z bezpłatnych badań!
Masz problemy z układem moczowym? Skorzystaj z bezpłatnych badań! TVN zdrowie
Festiwal KultURO w Krakowie
Festiwal KultURO w Krakowie Dzień Dobry TVN
ProstaTa Historia.
Nie bój się mówić o raku prostaty
ProstaTa Historia. Nie bój się mówić o raku prostaty TVN zdrowie
Męskie Granie w Katowicach już w sobotę.
Kto wystąpi na kultowym koncercie? 
Męskie Granie w Katowicach już w sobotę. Kto wystąpi na kultowym koncercie?  Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Kolonoskopia – jak prawidłowo przygotować się do badania? Dieta zalecana przed planowanym badaniem
Kolonoskopia – jak prawidłowo przygotować się do badania? Dieta zalecana przed planowanym badaniem