Polub nas na Facebooku
Czytasz: Epidemia otyłości u dzieci. Jak pomóc dziecku schudnąć?
menu
Polub nas na Facebooku

Epidemia otyłości u dzieci. Jak pomóc dziecku schudnąć?

otyłośc dzieci

Constantinis GettyImages

Otyłość to niebezpieczna choroba cywilizacyjna, której nadano status epidemii. Co piąte dziecko w Polsce cierpi z powodu nadwagi lub otyłości. Nieleczone problemy z wagą mogą prowadzić do wielu powikłań, w tym śmiertelnych chorób. Jak temu zapobiec?

Otyłość to niebezpieczna choroba cywilizacyjna, której nadano status epidemii. Z powodu nadwagi lub otyłości w Polsce cierpi już co piąte dziecko. Nieleczone problemy z wagą mogą prowadzić do wielu powikłań, w tym śmiertelnych chorób. Jak temu zapobiec?

Czytaj też:

Otyłość dzieci w Polsce - skala problemu

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że w ciągu ostatnich 20 lat trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą w Polsce.

 Aż 18 proc. jedenastolatków i dwunastolatków ma nadwagę, a ponad 3 proc. jest otyłych. Nadmierna masa ciała występuje u ponad 15 proc. dziewczynek i aż u 30 proc. chłopców. 

Początki otyłości u dzieci. Jak wyglądają?

Otyłość prosta zaczyna się tak naprawdę w wieku niemowlęcym. Ilość komórek tłuszczowych, które wytwarzamy do 3 roku życia już pozostaje. Jeżeli dziecko w tym pierwszym okresie swojego życia będzie miało nadwagę, ufundujemy mu problem na całe życie

– wyjaśnia dr Anna Łukaszewska, kierownik Oddziału Dziennego Rehabilitacji Narządu Ruchu IPCZD

Problem otyłości wśród dzieci to jest problem rodziców

- dodaje ekspertka.

Błędy w diecie dziecka, które prowadzą do otyłości

Dieta małych dzieci układana przez rodziców często składa się z dużej ilości soków, słodkich deserków, posiłków ze słoików oraz kaszek. Rodzice bardzo chętnie je dosalają i dosładzają.

Z wiekiem nawyki żywieniowe się zmieniają – wcale nie na lepsze. Dzieci jedzą posiłki o nieregularnych porach i zapominają o śniadaniach. Powszechne jest jedzenie dwóch obiadów – jednego w szkole, a drugiego w domu. Pomiędzy nimi często pojawiają się słodkie i wysokokaloryczne przekąski.

Polskie dzieci jedzą za często, za dużo, zbyt wiele cukru, soli i białka

– wylicza dr Anna Łukaszewska.

Jeszcze niedawno winę za otyłość u dzieci zrzucano na zbyt łatwy dostęp do śmieciowego jedzenia. Na celowniku znalazły się sklepiki szkolne. Tak zwana ustawa antyfastfoodowa zakazała sprzedawania w nich między innymi chipsów, pączków, drożdżówek, a nawet kawy.

Już rok później została złagodzona i drożdżówki znowu stały się legalne. Rozporządzenie nadal zabrania jednak sprzedaży wyrobów z ciasta głęboko mrożonego. Ściśle określono też ile cukru, soli i tłuszczu mogą zawierać produkty, które dzieci kupują w szkołach. Niestety, jak wykazały kontrole, z przestrzeganiem tych przepisów bywa różnie.

Głównym problemem są słodkie napoje

– podkreśla Alicja Syc, dietetyk w Klinice Pediatrii Żywienia i Chorób Metabolicznych IPCZD.

Najczęstszymi przyczynami otyłości u dzieci są:

  • złe nawyki żywieniowe
  • niska aktywność fizyczna
  • mała ilość snu
  • stres
  • uwarunkowania genetyczne
  • problemy hormonalne
  • schorzenia psychiczne

Czym grozi nieleczona otyłość u dzieci?

Dzieci z otyłością są przede wszystkim obarczone zwiększonym ryzykiem przedwczesnej śmierci związanej z chorobami serca.

Cukrzyca, nowotwory i niealkoholowe stłuszczenie wątroby to tylko kilka z całego wachlarza schorzeń, które mogą dotknąć osoby z nadwagą i otyłością.

Jakość życia dzieci z otyłością jest niska. Mają one znacznie trudniejsze relacje z rówieśnikami. Należą do grupy bardziej dyskryminowanych niż dzieci z niepełnosprawnością ruchową. Niepełnosprawność ruchowa budzi u rówieśników chęć pomocy, czego nie ma w stosunku do dzieci z otyłością

– mówi dr Anna Łukaszewska.

Ekspertka zauważa też, że otyłe dzieci mają później dużo gorszy start w życiu dorosłym, znacznie trudniej jest im zdobyć dobrą pracę i się w niej utrzymać.

Operacje bariatryczne u dzieci

Leczenie zachowawcze i operacje bariatryczne to dwa najczęściej stosowane sposoby walki z otyłością u dzieci.

Należy jednak pamiętać, że leczenie zachowawcze jest skuteczne tylko w początkowych fazach choroby. Zmiana nawyków żywieniowych i regularna aktywność fizyczna to jego fundamenty, które mogą być niewystarczające u dzieci z otyłością II czy III stopnia.

Operacje bariatryczne zarezerwowane są dla dzieci, które przekroczyły pewną ilość kilogramów i prawidłowy wskaźnik BMI. Wiemy, że im żadne metody zachowawcze nie pomogą

– wyjaśnia lek. Dominika Smyczek z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Do operacji bariatrycznych kwalifikowane są osoby z zaawansowanymi stadiami otyłości. Najczęściej wykonuje się zabieg zmniejszania żołądka lub zakłada by-pass żołądkowy.

Zabieg zmniejszenia żołądka polega na usunięciu bezpowrotnie około 80% żołądka

– wyjaśnia dr hab. n. med. Paweł Matusik z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Centrum Zdrowia Dziecka jest jednym z niewielu miejsc w Polsce, w którym leczone są nie tylko powikłania otyłości dziecięcej, ale także sama otyłość. Od niedawna placówka organizuje turnusy odchudzające dla dzieci z tym problemem.

Nadwaga w statystykach

Aż 80% polskich dzieci prowadzi siedzący tryb życia. Jedynie co piąte dziecko w ciągu dnia jest aktywne fizycznie przez minimum godzinę, a mniej niż 20% uczestniczy w zorganizowanych zajęciach sportowych.

- Z badań wynika, że około 22 milionów Polaków choruje na otyłość. Jest to najczęściej występująca choroba w naszym kraju – mówi prof. dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, chirurg bariatra.

Ponadto tylko 40% małych dzieci w Polsce jest karmionych zgodnie z zaleceniami ekspertów. Skutkiem tego jest zbyt wysoka masa ciała aż u 18% dzieci w wieku do 3 lat. Wśród nich 7% ma nadwagę, a blisko 3% choruje na otyłość.

Zapobieganie otyłości u dzieci

Dzieci, które cierpią z powodu otyłości, często wkraczają z tą chorobą w dorosłe życie. W niewielu przypadkach udaje się zapobiec jej rozwojowi, a w późniejszych etapach życia bardzo ciężko jest zrzucić nadmiar kilogramów.

Niezwykle ważne jest zatem dbanie o zdrowie dziecka już od pierwszych jego dni. Obowiązek ten leży po stronie rodziców. To oni powinni pamiętać o odpowiedniej ilości posiłków, zapewniać dostęp do zdrowych produktów i motywować do aktywnego trybu życia.

Otyłość u dziecka to złożony problem, którego nie można ignorować. Konsekwencje mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Jak wygląda leczenie dzieci z otyłością? Dowiesz się tego z fragmentu programu Bez tabu, który można oglądać na antenie Discovery life!

Zobacz film: Jak wygląda leczenie otyłości u dzieci? Źródło: Discovery life

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
0
Polecamy
Rekordowo otyłe dziecko:
14 lat i ponad 200 kilogramów.
Co zrobić z dziecięcą nadwagą?
Rekordowo otyłe dziecko: 14 lat i ponad 200 kilogramów. Co zrobić z dziecięcą nadwagą? TVN zdrowie
Szpital walczy z nadwagą u dzieci.
"Wśród rodziców jest niska świadomość tego, że otyłość to choroba"
Szpital walczy z nadwagą u dzieci. "Wśród rodziców jest niska świadomość tego, że otyłość to choroba" Dzień Dobry TVN
Dzieciństwo w rozmiarze XXL.
Fakty i mity o dziecięcej otyłości
Dzieciństwo w rozmiarze XXL. Fakty i mity o dziecięcej otyłości TVN zdrowie
Diabulimia - choroba młodych kobiet z cukrzycą typu I.
"Strach przed nadmiernym tyciem jest tak duży, że wolą zrezygnować z leczenia"
Diabulimia - choroba młodych kobiet z cukrzycą typu I. "Strach przed nadmiernym tyciem jest tak duży, że wolą zrezygnować z leczenia" Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii