Polub nas na Facebooku
Czytasz: Domowe sposoby na żylaki w profilaktyce i leczeniu schorzenia
menu
Polub nas na Facebooku

Domowe sposoby na żylaki w profilaktyce i leczeniu schorzenia

Osoba, która ma żylaki

Fot: zlikovec / gettyimages.com

Domowe sposoby na żylaki służą przede wszystkim profilaktyce tego schorzenia, które w zaawansowanym stadium wymaga interwencji chirurgicznej. Dzięki zastosowaniu prostych metod można jednak ograniczyć postęp choroby i złagodzić związane z nią dolegliwości.

Żylaki to patologiczne rozszerzenia naczyń żylnych powstające na skutek upośledzenia przepływu krwi. Mogą powstawać w różnych miejscach, ale najczęściej tworzą się w obrębie kończyn dolnych lub odbytu (tzw. hemoroidy). Przyczyną dolegliwości jest zwykle niska aktywność fizyczna.

Czym są żylaki i jak powstają?

Żylaki to anomalia żył powierzchownych, która polega na ich nadmiernym poszerzeniu, wydłużeniu i skręceniu na chorobowo zmienionych odcinkach. Zmiany są najczęściej wynikiem niewydolności odpływu żylnego. Jeśli jedno z naczyń jest niedrożne, następuje zwiększenie przepływu krwi w innych żyłach, co prowadzi do ich kompensacyjnego rozszerzenia.

Żylaki to nie tylko problem estetyczny. Mogą wiązać się z silnymi dolegliwościami bólowymi oraz z groźnymi powikłaniami. W chorobowo zmienionych miejscach dochodzi bowiem do zastoju krwi i powstawania skrzeplin, co może stać się przyczyną niebezpiecznych dla życia zatorów. Dlatego żylaki należy leczyć, a przede wszystkim zapobiegać ich powstawaniu.

Skąd się biorą żylaki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Skąd się biorą żylaki i co zrobić, aby ich uniknąć? Źródło: Klinika urody

Profilaktyka żylaków

Domowe sposoby na żylaki nóg lub odbytu to przede wszystkim szereg dobrych nawyków służących profilaktyce tego schorzenia. Bardzo często przyczyną powstawania żylaków jest siedzący tryb życia. Przy braku ruchu nie działa tzw. pompa mięśniowa, czyli skurcze mięśni wspomagające pracę zastawek żylnych, ułatwiające przepływ krwi w krążeniu żylnym (płynąc w stronę serca, musi ona pokonać siłę grawitacji). Niewydolności żylnej, która prowadzi do powstawania żylaków, zapobiec można dzięki regularnej aktywności fizycznej. Wskazane są przy tym ćwiczenia aerobowe, takie jak bieganie, nordic walking, jazda na rowerze, taniec czy pływanie. Sporty siłowe mogą przyczyniać się do powstawania żylaków. Jeśli długotrwałe przebywanie w jednej pozycji (np. przy pracy biurowej) to konieczność, wskazane jest robienie częstych, kilkuminutowych przerw, podczas których należy się poruszać (np. przespacerować się, powspinać na palcach). Skutecznym domowym sposobem na żylaki kończyn dolnych jest leżenie z uniesionymi nogami (ułożonymi powyżej poziomu serca), np. podczas czytania czy oglądania telewizji. Taka praktyka wspomaga także krążenie żylne, czyli powrót krwi w stronę serca.

W profilaktyce żylaków istotne jest unikanie:

  • zakładania nogi na nogę,
  • noszenia zbyt obcisłych ubrań i obuwia na wysokim obcasie,
  • wysokich temperatur (przebywania w saunie, opalania się, kąpieli w wannie z gorącą wodą – należy później wziąć co najmniej chłodny prysznic),
  • nadmiaru soli,

Kto część choruje na żylaki? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Kto częściej choruje na żylaki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Domowe sposoby na żylaki przy ich pierwszych objawach

Żylaki nóg w zaawansowanym stadium są dobrze widoczne, więc łatwo zdiagnozować to schorzenie, jednak na tym etapie może już wymagać leczenia chirurgicznego. Trzeba więc zwracać uwagę na wczesne, nieswoiste objawy, takie jak tępy ból i uczucie ciężkości kończyn (zwykle pod koniec dnia lub po długotrwałym przebywaniu w niezmienionej pozycji), lekki obrzęk nóg, swędzenie, pulsowanie, bolesne skurcze mięśni. Symptomem wskazującym na konieczność sięgnięcia po nieco bardziej radykalne domowe metody są też pajączki na nogach. Wybór sposobu postępowania należy skonsultować z lekarzem.

Do metod zachowawczych należy noszenie specjalnych pończoch, rajstop lub skarpet uciskowych (ewentualnie opasek, bandaży), które stymulują krążenie i nie dopuszczają do poszerzania się żył. Profilaktyce żylaków służy zbilansowana dieta, a przy pierwszych objawach schorzenia warto zwiększyć podaż owoców i warzyw, które zawierają flawonoidy (wspomagają krążenie) i witaminę C (uczestniczy w produkcji kolagenu, dzięki czemu przyczynia się do wzmacniania naczyń krwionośnych). Z tych samych względów pomocne są suplementy diety, które zawierają m.in. diosminę, hesperydynę lub rutynę.

Skutecznym domowym sposobem na wczesne objawy żylaków są także preparaty do użytku zewnętrznego (kremy, maści, żele), w których składzie znajdują się wyciągi z roślin – kasztanowca, arniki, ruszczyka kolczastego, oczaru wirginijskiego czy czosnku. Zawierają one związki o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwobrzękowych, wpływają korzystnie na stan naczyń krwionośnych, poprawiają mikrokrążenie, działają przeciwbólowo.

Zobacz film i dowiedz się jak wygląda leczenie żylaków:

Zobacz film: Metoda leczenia żylaków: klejenie żylaków. Źródło: 36,6

Czy żylaków na nogach można pozbyć się domowymi sposobami?

Można złagodzić objawy żylaków kończyn dolnych lub odbytu domowymi sposobami, ale nie można tak wyleczyć schorzenia. Służą temu różnego typu zabiegi chirurgiczne. Ich celem jest zamknięcie światła naczynia, w którym toczy się proces chorobowy, lub jego usunięcie. W zależności od rozległości zmian proponuje się pacjentom:

  • skleroterapię (wstrzyknięcie do żyły substancji powodującej zwłóknienie jej ścian),
  • krioterapię lub termokoagulację (poddanie naczynia działaniu niskiej lub wysokiej temperatury),
  • zabieg laserem (z użyciem wiązki światła, co prowadzi do zwłóknienia żyły),
  • tradycyjną operację (podwiązanie i chirurgiczne usunięcie naczynia).

Bibliografia:

1. W. Noszczyk, Żylaki i inne choroby żył, Warszawa 2005.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
39
10
Polecamy
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić?
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Żylaki nóg – leczenie farmakologiczne i chirurgiczne, objawy, przyczyny i jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami
Żylaki nóg – leczenie farmakologiczne i chirurgiczne, objawy, przyczyny i jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami TVN zdrowie
Niewydolność żylna – przyczyny, profilaktyka, objawy i leczenie
Niewydolność żylna – przyczyny, profilaktyka, objawy i leczenie TVN zdrowie
Zapobieganie żylakom – proste, domowe sposoby
Zapobieganie żylakom – proste, domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby