Polub nas na Facebooku
Czytasz: Diosmina – pochodzenie, właściwości, działanie. Kiedy warto stosować diosminę?
menu
Polub nas na Facebooku

Diosmina – pochodzenie, właściwości, działanie. Kiedy warto stosować diosminę?

leki

Fot.: solidcolours / Getty Images

Diosmina to flawonoid znany z działania ochronnego wobec naczyń żylnych. Wykazuje właściwości przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne. Stanowi częsty składnik środków na żylaki zarówno kończyn dolnych, jak i odbytu, które zwane są też hemoroidami.

Diosmina to substancja powszechnie wykorzystywana w przemyśle farmaceutycznym. Występuje w postaci preparatów prostych i złożonych. Często spotyka się ją w połączeniu z hesperydyną. Wykazuje działanie ochronne naczyń żylnych, zmniejsza przepuszczalność i zwiększa napięcie żył. Maksymalne stężenie uzyskuje około 5 godzin po podaniu. Okres półtrwania wynosi średnio 31,5 godzin. Niewchłonięta diosmina wydalana jest z moczem i kałem.

Diosmina – co to jest?

Diosmina (z łac. Diosminum) to organiczny związek chemiczny zaliczany do glikozylowanych flawonoidów o wzorze sumarycznym C28H32O15. W klasyfikacji anatomiczno-terapeutyczno-chemicznej ATC diosmina figuruje pod numerem C05 CA03. Zaliczona została do głównej grupy anatomicznej C tj. układu sercowo-naczyniowego, podgrupy 05, czyli leków ochraniających ścianę naczyń, kategorii CA tj. bioflawonoidów (podkategoria 03 oznacza diosminę).

Diosmina wyizolowana została z owoców cytrusowych. Największe jej ilości mają gorzkie pomarańcze (z łac. Citrus aurantium L.). Na skalę przemysłową otrzymywana jest syntetycznie.

Diosmina a ciąża i karmienie piersią

Zgodnie z klasyfikacją leków stosowanych w ciąży opracowaną przez Agencję Żywności i Leków (z ang. Food and Drug Administration, FDA) diosmina znajduje się na grupie C. Oznacza to, że badaniach przeprowadzonych na zwierzętach stwierdzono działanie teratogenne (powodowanie wad wrodzonych płodu) lub zabójcze dla płodu. Nie potwierdzono jednak tych działań w badaniach na ludziach. Z kolei ze względu na brak informacji na temat przenikania diosminy do kobiecego pokarmu jej zażywanie podczas karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Diosmina – właściwości i działanie

Diosmina znana jest zwłaszcza z właściwości przeciwobrzękowych, przeciwkrwotocznych. Ma też działanie ochronne na naczynia krwionośne. Przywraca naczyniom włosowatym prawidłową przepuszczalność i zwiększa napięcie ich ścian (tonus żylny). Usprawnia powrót krwi z układu żylnego z kończyn dolnych, łagodząc tym samym zastój żylny w nogach. Obniża wartość ciśnienia tętniczego krwi i usprawnia przepływ limfatyczny. Diosmina zmniejsza nadmierną lepkość krwi. Hamuje nadmierną aktywację i przyleganie, czyli adhezję leukocytów (białych krwinek) do ścian naczyń włosowatych. Działa przeciwzapalnie, zmniejszając wydzielanie mediatorów stanu zapalnego, czyli wolnych rodników tlenowych i prostaglandyn. Redukuje podatność małych naczyń krwionośnych na pękanie. Zmniejsza ból, pieczenie, drętwienie i skurcze łydek, uczucie ciężkości i obrzęk nóg, przyspiesza proces gojenia owrzodzeń żylnych.

Kiedy warto stosować diosminę?

Diosmina polecana jest na hemoroidy, czyli żylaki odbytu, pajączki (pękające naczynka) oraz żylaki kończyn dolnych. Wspomaga leczenie przewlekłej, strukturalnej lub czynnościowej niewydolności żylnej kończyn, obrzęku limfatycznego czy odleżyn. W sposób szczególny leki z diosminą polecane są w zapaleniach okołożylnych.

Jak bezpiecznie przyjmować leki? Dowiesz się tego z  filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Diosmina – działania niepożądane

Zażywanie preparatów z diosminą, mimo że przynosi wiele korzyści, to może powodować również działania niepożądane. Wśród możliwych skutków ubocznych wymienia się m.in.: bóle brzucha, wymioty, nudności, biegunkę, niestrawność, suchość błon śluzowych. Zdecydowanie rzadziej wystąpić może wysypka skórna, obrzmienie twarzy, świąd, pokrzywka, zaburzenie ze strony układu nerwowego, jak zawroty i ból głowy czy ogólne złe samopoczucie.

Diosmina a antykoncepcja

Przyjmowanie preparatów zawierających w swoim składzie diosminę nie wpływa na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Warto jednak skonsultować tę kwestię z ginekologiem i sprawdzić na ulotce leku wykaz możliwych interakcji. Jednakże wśród skutków ubocznych zażywania leków hormonalnych u osób z żylakami kończyn dolnych, które często przyjmują diosminę, wymienia się zwiększone ryzyko rozwoju zakrzepicy i przewlekłej niewydolności żylnej.

Preparaty z diosminą

Diosmina to jeden z najczęściej wykorzystywanych leków flebotropowych tj. korzystnie wpływających na żyły. Spotykana jest przeważnie w formie tabletek, które dostępne są w opakowaniach po 30 i 60 sztuk, które kosztują odpowiednio 18 i 32 zł. Tabletka zawiera 500 mg diosminy. W zależności od przyczyny jej przyjmowania specjalista określa dawkę. Ciekawą propozycją jej zażywania jest proszek, z którego przygotowuje się roztwór do picia. Za opakowanie 60 saszetek po 0,7 g zapłaci się około 30 zł. Jedna saszetka dostarcza 500 mg diosminy i 200 mg witaminy C. Zawartość saszetki rozpuszcza się w 200 ml wody i po dokładnym wmieszaniu spożywa raz dziennie w trakcie posiłku. W preparatach farmaceutycznych diosmina występuje w postaci zmikronizowanej (poddana jest procesowi mikronizacji, czyli rozdrobnienia cząsteczki), przez co łatwiej ulega rozpuszczeniu w sokach trawiennym i jest lepiej wchłaniana z przewodu pokarmowego.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
33
3
Polecamy
Wyciąg z kasztanowca – naturalny preparat na żylaki i hemoroidy
Wyciąg z kasztanowca – naturalny preparat na żylaki i hemoroidy Dzień Dobry TVN
Sok z grejpfruta – jakie daje korzyści?
Czy każdy może go pić?
Sok z grejpfruta – jakie daje korzyści? Czy każdy może go pić? Dzień Dobry TVN
Czym jest hesperydyna?
Skutki uboczne i korzystny wpływ hesperydyny na organizm
Czym jest hesperydyna? Skutki uboczne i korzystny wpływ hesperydyny na organizm TVN zdrowie
Diosmina – wskazania, skutki uboczne, właściwości
Diosmina – wskazania, skutki uboczne, właściwości TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie
Powiększone węzły chłonne pod pachami – przyczyny i rozpoznanie