Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy osoba chora na Alzheimera ma świadomość tego, że jest chora?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy osoba chora na Alzheimera ma świadomość tego, że jest chora?

Kobieta, która opiekuje się osobą chorą

Fot: Xesai / gettyimages.com

Choroba Alzheimera jest chorobą nieuleczalną i postępującą. Chorzy nie zawsze mają świadomość swojego stanu, jednakże na pewnym etapie rozwoju schorzenia mają świadomość deficytów, jakie mają w codziennych czynnościach. 

Cechą charakterystyczną choroby Alzheimera jest to, że nasz mózg nie może nauczyć się nowego, czyli tego, co dzieje się w naszym życiu na bieżąco. Jednak mózg działa bardzo sprawnie, jeśli chodzi o wydarzenia z przeszłości, nawet dzieciństwa pacjenta. Chorując na Alzheimera, będziemy swobodnie rozmawiać o tym, co było kiedyś, przywoływać nazwiska i daty, godzinami odtwarzać dawne uroczystości rodzinne. Kiedy jednak zostaniemy zapytani o bieżące wydarzenia nie będziemy potrafili odpowiedzieć. Świadomość choroby zależy od pacjenta. Pacjenci mogą także nie mieć świadomości, że ich możliwości się zmieniają - mówimy wtedy o anozognozji. Oznacza, że nie zdają sobie sprawy ze zmian. To wynik faktu, że mózg choruje w miejscu, które wcześniej umożliwiało rzetelną ocenę sytuacji.

Fot. Fundacja TZMO.

Jak pomóc osobie chorej? Jak się nią odpowiednio zająć tak, aby czuła się komfortowo? Zobaczcie na filmie:

Choroba Alzheimera postępuje z biegiem lat i prowadzi do niepełnosprawności psychicznej i fizycznej. Zaawansowanie choroby Alzheimera dzieli się na 7 stadiów, co zostało opracowane przez Barry’ego Reisberga. Do stadiów zaliczamy:

  1. Brak objawów choroby.
  2. Bardzo łagodne zaburzenia funkcji poznawczych - pojawiają się trudności z przypomnieniem sobie odpowiedniego słowa w trakcie rozmowy, czy zapamiętywaniem imion. 
  3. Łagodne zaburzenia poznawcze - pojawiają się problemy z przypominaniem sobie odpowiednich nazw przedmiotów lub imion oraz utrudnione wykonywanie codziennych czynności. Zmiany są już zauważalne dla najbliższych. 
  4. Umiarkowane zaburzenia funkcji poznawczych (łagodne stadium choroby Alzheimera) - pacjenci na tym etapie rozwoju choroby są ŚWIADOMI SWOICH DEFICYTÓW. Często stają się przygaszeni, wycofują się z życia, mają problemy z zapamiętywaniem, obliczaniem, płatnościami, regularnością.
  5. Średniozaawansowane zaburzenia funkcji poznawczych - pacjenci nie radzą sobie samodzielnie i potrzebują osoby do pomocy (w sprawach bieżących, jak posiłek czy rachunki).
  6. Zaawansowane zaburzenia poznawcze (zaawansowane stadium choroby) -  chorzy tracą zdolność przywoływania niedawnych wydarzeń, przestają rozpoznawać otoczenie, są zdani na pomoc innych. 
  7. Bardzo ciężkie zaburzenia poznawcze (bardzo zaawansowane stadium choroby) -pacjenci trącą kontakt z otoczeniem a następnie kontrolę ruchów i zdani są całkowicie na pomoc osób drugich.

W chorobie Alzheimera nie chodzi tylko o zaburzenia pamięci, ale o to, że choroba wpływa na każdy aspekt naszego życia, bo mózg, który nim zarządza, nie daje rady. Musimy też wiedzieć, że wczesną oznaką zmian w chorobie Alzheimera nie muszą być problemy z pamiętaniem. Mogą to być trudności z orientacją przestrzenną – rozpoznanie, który kierunek wskazuje prawą, a który lewą stronę, dotarcie do znanego miejsca. Jeżeli kiedyś tak nie było, a dziś pojawiają się trudności z orientacją w terenie, to nie tylko stres może być winowajcą.

Więcej o demencji dowiecie się z filmu:

Więcej o chorobie Alzheimera oraz o tym, jak pomóc pacjentom i ich opiekunom dowiecie się w ramach akcji zorganizowanej przez Fundację TZMO „Razem Zmieniamy Świat” z myślą o opiekunach osób z demencją  -„Jak poprawić jakość życia osób chorych z różnymi formami demencji?" Damy Radę.

Fot. Fundacja TZMO.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
28
1
Polecamy
Nerwica depresyjna – czym jest dystymia i jakie są jej objawy?
Nerwica depresyjna – czym jest dystymia i jakie są jej objawy? Dzień Dobry TVN
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują? TVN zdrowie
Choroba Alzheimera – objawy, diagnostyka, rokowania
Choroba Alzheimera – objawy, diagnostyka, rokowania TVN zdrowie
Jak rozpoznać cyklotymię?
Poznaj jej przyczyny, objawy i metody leczenia
Jak rozpoznać cyklotymię? Poznaj jej przyczyny, objawy i metody leczenia Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?