Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czopy ropne w gardle – dlaczego powstają? Jak się ich pozbyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Czopy ropne w gardle – dlaczego powstają? Jak się ich pozbyć?

gardło

Fot.: bravissimos / stock.adobe.com

Czopy ropne w gardle mogą przebiegać bez objawów lub powodować dyskomfort skłaniający do rozpoczęcia leczenia. Najlepiej udać się do laryngologa, który doradzi metodę leczenia. Dodatkowo warto zastosować domowe sposoby eliminacji czopów w gardle i zapobiegania ich nawracaniu.

Czopy na migdałkach podniebiennych to inaczej kamienie migdałkowe. Są to białe grudki, które mogą utrudniać połykanie, wywoływać nieprzyjemne uczucie kłucia, blokady czy nawet ból. Rzadko jest to bardzo uciążliwa dolegliwość, choć ze względu na nieprzyjemny zapach z ust, jaki jej towarzyszy, może stanowić dyskomfort.

Czym dokładnie są czopy ropne w gardle?

W prawidłowych warunkach ściany gardła i powierzchnie migdałków są pokryte gładką błoną śluzową. Częste infekcje górnych dróg oddechowych, zła higiena jamy ustnej powodują, że błona śluzowa ulega „przebudowie”. Powierzchnia migdałków gardłowych przestaje być bowiem już taka gładka, zaczynają gromadzić się na niej patogeny stanowiące źródło dla zakażeń jamy ustnej, próchnicy i innych chorób.

Czopy ropne w gardle to białe grudki powstające na skutek połączenia się wydzieliny dróg oddechowych z grzybami i bakteriami. Do powstawania czopów w gardle przyczyniają się częste infekcje zatok, a spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina, będąca doskonałą pożywką dla bakterii, tworzy w kryptach migdałków kamienie, czyli czopy.

Osoby palące papierosy również mają do tego skłonność. Istotnym czynnikiem ryzyka jest ponadto przewlekła antybiotykoterapia zaburzająca naturalną mikroflorę jamy ustnej. Czopy w gardle są zróżnicowane pod względem liczebności i wielkości. Mogą być pojedyncze lub bardzo liczne; wielkości niewielkiego ziarenka bądź osiągać średnicę kilku centymetrów. Od tego też uzależnione są objawy, jakie dają.

Zobacz film: Jak pozbyć się bólu gardła? Źródło: Wiem co kupuję

Czopy ropne w gardle a angina ropna

Czasami wystarczy tylko jedna angina ropna o ciężkim przebiegu, by powstały czopy ropne w gardle. Angina to zapalenie gardła i migdałków podniebiennych. Najczęściej ma podłoże wirusowe, jednak może być też wywołana przez paciorkowce i inne bakterie. Skutkiem infekcji jest przebudowa migdałków, ich powiększenie. Migdałki po ostrej infekcji bakteryjnej mogą poprzerastać, włóknieć, co powoduje, że w ich strukturze tworzą się różnego rodzaju krypty i kanały sprzyjające retencji wydzieliny i drobnoustrojów. Migdałki zmieniają się trwale, nigdy nie powracają do pierwotnej struktury, co powoduje, że tworzenie się czopów w gardle jest tendencją utrzymującą się już stale. Dlatego konieczna jest profilaktyka w postaci odpowiedniego leczenia i zastosowania antybiotykoterapii w przypadku anginy o podłożu paciorkowcowym.

Czopy ropne w gardle – objawy

Czopy w gardle mogą przebiegać bezobjawowo, jeśli są małe. Powodują wówczas jedynie nieprzyjemny zapach z ust. Do innych dolegliwości czopów ropnych w gardle zalicza się:

  • uczucie blokady w gardle,
  • wrażenie obecności ciała obcego w gardle,
  • drapanie w gardle,
  • kłucie w gardle,
  • trudności z przełykaniem.

Zobacz film: Angina wirusowa i bakteryjna - jak rozpoznać? Źródło: 36,6.

Czopy ropne w gardle – leczenie

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów z powyższych lub stwierdzenia obecności białych, ropnych czopów w gardle, konieczna jest wizyta u laryngologa. Nie ma metody, która zupełnie usunęłaby ryzyko ponownego powstawania, jednak wiele domowych metod może przyczynić się do zmniejszenia częstotliwości. Przede wszystkim konieczna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. W domowych warunkach można płukać jamę ustną różnymi naparami o działaniu ściągającym i antybakteryjnym, jak szałwia, rumianek, ocet winny. Można również zastosować gotowe apteczne preparaty o działaniu odkażającym.

Nie wolno próbować samodzielnie wyciskać czopów ropnych! Wizyta u laryngologa pozwala potwierdzić rozpoznanie. Metody inwazyjne stosowane w leczeniu czopów w gardle, szczególnie nawracających, to np. usunięcie migdałków. Wykonuje się je jednak tylko w ostateczności, zwłaszcza jeśli czopom towarzyszą nawracające ostre zapalenia migdałków gardłowych. Inną metodą leczenia czopów ropnych w gardle jest kryptoliza. To zabieg, który polega na spłyceniu krypt migdałkowych, co powoduje, że stają się mniejsze i płytsze, a migdałki nabierają ponownie w miarę regularną strukturę. Metoda wymaga jednak wykonania kilku zabiegów.

Niekiedy laryngolog może uznać za konieczne przeleczenie czopów antybiotykiem. Do domowych sposobów profilaktyki zalicza się natomiast rzucenie palenia. Warto pomyśleć o suplementacji probiotyków, czyli substancji pomagających odbudować naturalną florę bakteryjną, która stanowi barierę przed patogenami w jamie ustnej.

Zobacz film: Metody leczenia anginy. Źródło: 36,6.Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
327
94
Polecamy
Czerwone lub białe krosty w gardle.
Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny? TVN zdrowie
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny Dzień Dobry TVN
Jakie są sposoby leczenia kaszlu u niemowlęcia?
Jakie są sposoby leczenia kaszlu u niemowlęcia? Dzień Dobry TVN
Kamienie migdałkowe:
przyczyny, objawy i leczenie
Kamienie migdałkowe: przyczyny, objawy i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (4)
Kasia
Sprawdzony sposob to przeplukiwanie woda ze strzykawki i juz po problemie, sprawdzone!
Czytaj całość
Ewela
Usunięcie migdałków nic nie pomoże. Miałam migdałki usunięte w dzieciństwie (wszystkie3) i kamienie robią mi się na ścianie gardła.
Czytaj całość
Redakcja serwisu
Zapewniamy, że tekst jest autorskim opracowaniem. Oczywiście jest to temat często poruszany na portalach internetowych, stąd możliwe podobieństwa, jeśli chodzi o zakres tematu i zagadnienia, na które autorka zwróciła uwagę, a także literaturę, na której się opierała
Czytaj całość
Turtle
Artykuł spisany z innego portalu. Brawo.
Czytaj całość
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?