Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest wosk pszczeli? Jakie ma zastosowanie w kosmetyce?
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest wosk pszczeli? Jakie ma zastosowanie w kosmetyce?

wosk pszczeli

Fot.: white_caty / Getty Images

Wosk pszczeli to produkt uboczny wytwarzany podczas produkcji miodu. Ma wiele właściwości, dlatego stosuje się go m.in. w terapiach leczniczych i w kosmetyce. Pomaga np. w chorobach układu oddechowego i stawów, podczas przeziębień i różnego rodzaju stanów zapalnych.

Wosk pszczeli jest nie tylko składnikiem maści, tabletek i plastrów, ale także świec i kosmetyków. Można go spotkać w składzie kremów i balsamów, a co ciekawe także w szminkach, cieniach do powiek, tuszach do rzęs i wielu innych. Wosk pszczeli m.in. pomaga wchłonąć się kosmetykom, nawilża skórę i chroni ją.

Wosk pszczeli – co to jest? Jaki ma skład?

Wosk pszczeli to produkt uboczny powstający podczas wytwarzania miodu. Jest podstawowym budulcem w ulu – to właśnie z niego powstają plastry, w których dorastają młode pszczoły. Aby wyprodukować jego 1 kg, potrzebne są prawie 4 kg miodu.

Wosk pszczeli w swoim składzie zawiera: wolne kwasy tłuszczowe i alkohole tłuszczowe, estry alkoholi i kwasów tłuszczowych, węglowodory, węglowodany, minerały, barwniki, substancje aromatyczne i inne. Większość z nich ma właściwości, które m.in. sprzyjają leczeniu i są wykorzystywane w kosmetyce. Na przykład w wosku pszczelim znajdują się: beta-karoten i estry, które działają przeciwzapalnie, chryzyna, która działa niczym antybiotyk, a także flawonoidy, które skutecznie niszczą bakterie i grzyby. Oprócz tego jest on bogatym źródłem: witaminy A (właściwości pobudzające i regulujące), skwalenu (właściwości ochronne) oraz kwasu masłowego, palmitynowego, octowego, melisowego i walerianowego (właściwości przeciwnowotworowe). Dlatego też wosk, obok miodu, pyłku, propolisu i mleczka, to kolejny pszczeli produkt, który ze względu na swoje zastosowanie cieszy się dużą popularnością.

Właściwości i zastosowanie wosku pszczelego

Wosk pszczeli ze względu na swoje właściwości ma wiele zastosowań. Szczególnie sprawdza się jako środek leczniczy. Można go wykorzystywać m.in. w terapii chorób serca, dróg oddechowych, skóry i wielu innych. Leczenie woskiem pszczelim staje się coraz bardziej popularne, gdyż dostępnych jest coraz więcej badań naukowych, które udowadniają jego właściwości i skuteczność. Wcześniej, z powodu braku ich potwierdzenia naukowego, był raczej wykorzystywany w medycynie niekonwencjonalnej. 

Wosk pszczeli leczy m.in.: ropiejące rany i wypryski, czyraki i wrzody, siniaki i krwawe wybroczyny. Stosowany jest także na: katar sienny, artretyzm, schorzenia reumatologiczne, skaleczenia i dny. Znajduje się również w składzie plastrów, past i tabletek. Ponadto wosk pszczeli ma wiele zastosowań w kosmetyce. Wytwarza się z niego kremy, mleczka i maści. Służy także do produkcji świec. Podczas ich spalania wydobywa się przyjemny i energetyczny zapach, a dodatkowo mają one działanie kojące i neutralizują negatywne promieniowanie z urządzeń elektrycznych. Warto stosować je w pomieszczeniach osób mających problemy z chorobami oddechowymi, gdyż oczyszczają powietrze i łagodzą objawy. Wosk pszczeli jest wykorzystywany także w stomatologii, gdzie służy do robienia odlewów zębowych, a także jako środek czyszczący. Ponadto można produkować z niego woskowany papier, kredy olejne oraz wykorzystywać go w leśnictwie.

Wosk pszczeli – zastosowanie w kosmetyce

Wosk pszczeli ma także bogate zastosowanie w kosmetyce. W tej branży swoje miejsce znalazł zarówno wosk żółty, jak i biały. Jest on bogatym źródłem wielu wartościowych elementów, jednak w swojej konsystencji jest bardzo twardy, dlatego też nie może być stosowany jako samodzielny składnik. Z tego powodu w kosmetyce najczęściej łączy się go z ciekłą parafiną i olejami. Może pełnić wtedy rolę emulgatora i być stosowany w: tuszach do rzęs, szminkach, podkładach, cieniach do powiek, mydłach, kredkach do oczu, produktach do stylizacji włosów, plastrach do depilacji i peelingach. Ponadto jego szerokie zastosowanie w kosmetyce dotyczy także produkcji kremów. Wszystko za sprawą tego, że dzięki swoim właściwościom zmiękcza skórę, nadaje jej elastyczności, a także silnie ją nawilża. Wosk pszczeli chroni cerę przed wysuszeniem i ją odżywia. Tego typu kosmetyki powinni stosować także ci, którzy chcą wyeliminować zaczerwienienie i złagodzić podrażnienia. Będzie to idealny wybór dla osób z cerą trądzikową, ponieważ kremy na bazie wosku pszczelego nie zatykają porów. Ponadto nadają skórze piękny połysk i lekko się rozsmarowują. Z kolei zawartość wosku pszczelego w kosmetykach do stylizacji fryzur sprawia, że na włosach tworzy się filtr ochronny, nabierają one połysku, a także wygładzone zostają rozdwajające się końcówki. Ten produkt uboczny powstawania miodu ma tak wiele właściwości, że dodawanie go do kosmetyków stało się bardzo popularne.

Zobacz film: Czy można słodzić gorącą herbatę miodem? - test. Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
15
1
Polecamy
Wosk pszczeli powstaje mimochodem przy produkcji miodu, ale potrafi zdziałać cuda.
Jakie ma zastosowanie i właściwości?
Wosk pszczeli powstaje mimochodem przy produkcji miodu, ale potrafi zdziałać cuda. Jakie ma zastosowanie i właściwości? Dzień Dobry TVN
Mydło aleppo - skład, właściwości i zastosowanie.
Mydło aleppo - skład, właściwości i zastosowanie. Dzień Dobry TVN
Właściwości lecznicze balsamu peruwiańskiego – zastosowanie, działanie, alergia
Właściwości lecznicze balsamu peruwiańskiego – zastosowanie, działanie, alergia TVN zdrowie
Masło tucuma – pielęgnujący kosmetyk rodem z Amazonii.
Jakie ma właściwości?
Masło tucuma – pielęgnujący kosmetyk rodem z Amazonii. Jakie ma właściwości? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty