Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest rzeżączka? Objawy u mężczyzn i kobiet
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest rzeżączka? Objawy u mężczyzn i kobiet

KATERYNA KON/SCIENCE PHOTO LIBRARY/getty images

Objawy rzeżączki u mężczyzn pojawiają się do 5 dni od momentu zakażenia. Natomiast u kobiet czas ten wydłuża się do 2 tygodni. Choroba może obejmować narządy płciowe, ale także gardło, odbyt i odbytnicę. Zdarza się także, że rzeżączka przebiega bezobjawowo.

Rzeżączka jest jedną z najczęściej występujących chorób przenoszonych drogą płciową. Do zakażenia dochodzi podczas stosunku seksualnego (waginalnego, analnego lub oralnego) z osobą chorą. Bakteria wnika do organizmu poprzez bezpośredni kontakt błony śluzowej z wydzieliną zakaźną. Objawy pojawiają się po kilku dniach od zakażenia. Nie należy ich bagatelizować – zawsze konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu lub ginekologa.

Czym jest rzeżączka?

Rzeżączka jest chorobą weneryczną, którą wywołuje bakteria – dwoinka rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae). Patogen przenoszony jest z osoby chorej na zdrową podczas kontaktu seksualnego bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Niebezpieczny jest nie tylko stosunek waginalny, ale także analny i oralny. Najbardziej narażeni na zakażenie są ludzie aktywni seksualnie między 15 a 30 rokiem życia. Istnieją przypadki, kiedy objawy rzeżączki pojawiły się po używaniu ręczników i przedmiotów do higieny osoby chorej lub po skorzystaniu z urządzeń sanitarnych w publicznej toalecie.

Rzeżączka jest chorobą, która wymaga leczenia. Terapii powinna poddać się osoba chora, a także wszyscy jej partnerzy seksualni. Zakażenie jest niebezpieczne zwłaszcza dla ciężarnych kobiet, ponieważ podczas porodu może dojść do przeniesienia bakterii na dziecko. Bardzo często rzeżączka współwystępuje z innymi chorobami wenerycznymi.

Po jakim czasie od zakażenia pojawiają się objawy rzeżączki?

Okres inkubacji, czyli wylęgania choroby wynosi kilka dni. Objawy rzeżączki u mężczyzn pojawiają się najczęściej po 2–5 dniach od zakażenia. Niekiedy czas ten wydłuża się do 14 dni. W 10% przypadków obecność bakterii w organizmie nie wywołuje żadnych dolegliwości.

Pierwsze objawy rzeżączki u kobiet pojawiają się po 7–14 dniach od kontaktu seksualnego z osobą chorą. Niestety w zdecydowanej większości przypadków dolegliwości w ogóle nie występują, a kobieta nie zdaje sobie sprawy, że doszło do zakażenia. W takiej sytuacji istnieje duże ryzyko rozwoju powikłań.

Objawy rzeżączki u kobiet

Objawy rzeżączki u kobiet najczęściej przybierają postać rzeżączkowego zapalenia szyjki macicy. Infekcja może jednak rozwinąć się także w jajnikach, jajowodach lub macicy. Niepokojące dolegliwości to:

  • ból podbrzusza,
  • pieczenie w okolicy narządów płciowych,
  • ropne upławy,
  • zaburzenia cyklu miesiączkowego,
  • ból w trakcie stosunku seksualnego,
  • obfite krwawienia menstruacyjne,
  • krwawienia między miesiączkami.

Objawy rzeżączki u kobiet mogą dotyczyć również cewki moczowej. O zakażeniu świadczy ból i pieczenie podczas oddawania moczu, zaczerwienienie i obrzęk ujścia cewki moczowej oraz śluzowo-ropna wydzielina.

Zlekceważone objawy rzeżączki u kobiet prowadzą do groźnych dla zdrowia powikłań. Może dojść do zapalenia narządów miednicy mniejszej, problemów z zajściem w ciążę oraz przeniesienia zakażenia na dziecko (w czasie porodu naturalnego).

Objawy rzeżączki u mężczyzn

Objawy rzeżączki u mężczyzn to:

  • ból w cewce moczowej,
  • pieczenie i dyskomfort podczas oddawania moczu,
  • ropny wyciek z cewki moczowej i zaczerwienienie jej ujścia.

Nieco rzadziej pojawia się ból jąder, tkliwość bądź obrzęk najądrzy lub zapalenie żołędzi. Nieleczona rzeżączka u mężczyzn prowadzi do zapalenia jąder.

Objawy rzeżączki poza narządami płciowymi

Jeżeli do zakażenia dwoinką rzeżączki doszło w wyniku stosunku analnego lub oralnego, objawy choroby pojawiają się poza narządami płciowymi – najczęściej w okolicy odbytu lub w gardle. W pierwszym przypadku osoba chora odczuwa pieczenie i świąd odbytu, mogą wystąpić także trudności w oddawaniu stolca i śluzowa wydzielina.

Objawy rzeżączki w gardle występują tylko u 10% zakażonych. Pacjent zgłasza ból gardła. W badaniu widoczny jest obrzęk i zaczerwienienie łuków podniebiennych, a także ropna wydzielina na migdałkach i tylnej ścianie gardła.

W niektórych przypadkach dochodzi do rozsiewu bakterii na cały organizm. Pojawiają się wówczas skórne objawy rzeżączki (krosty z obwódką zapalną na dłoniach i stopach), bóle stawów oraz gorączka.

Co robić, kiedy pojawią się objawy rzeżączki?

Kiedy pojawią się objawy rzeżączki, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub ginekologa. W celu potwierdzenia zakażenia konieczne jest pobranie wymazu wydzieliny z cewki moczowej, szyjki macicy, gardła lub okolicy odbytu i przeanalizowanie go pod kątem występowania w niej dwoinek rzeżączki.

Leczenie rzeżączki polega na stosowaniu antybiotykoterapii zleconej przez lekarza. W tym czasie należy zachować wstrzemięźliwość seksualną. Badaniom i terapii powinny poddać się także osoby, które miały kontakty płciowe z osobą chorą w ciągu ostatniego miesiąca.

Zobacz film: Choroby weneryczne

źródło:x-news

Bibliografia:

1. A. B. Serwin i wsp., Diagnostyka i leczenie rzeżączki: komentarz grupy ekspertów Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, [w:] „Przegląd Dermatologiczny” 2014, 101, s. 179–180.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
79
8
Polecamy
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Co to jest rzeżączka?
Jak ją zdiagnozować i wyleczyć?
Co to jest rzeżączka? Jak ją zdiagnozować i wyleczyć? Dzień Dobry TVN
Jak wygląda rzeżączka narządów płciowych?
Rozpoznawanie i metody leczenia infekcji spowodowanej przez gonokoki
Jak wygląda rzeżączka narządów płciowych? Rozpoznawanie i metody leczenia infekcji spowodowanej przez gonokoki TVN zdrowie
Co to jest rzęsistek pochwowy?
Objawy, leczenie i diagnostyka
Co to jest rzęsistek pochwowy? Objawy, leczenie i diagnostyka TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty