Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest kosiniakowe i komu się należy? Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku?
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest kosiniakowe i komu się należy? Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku?

Polskie stuzłotówki

Fot: Adam Machocki / stock.adobe.com

Kosiniakowe to świadczenie wypłacane przez rok po urodzeniu dziecka osobom, którym nie przysługuje urlop macierzyński. Jeżeli jest się bezrobotnym bądź studentem, warto dowiedzieć się komu przysługuje kosiniakowe i jakie dokumenty trzeba dostarczyć, aby je otrzymać.

Kosiniakowe może być bardzo pomocne dla wielu rodzin, które borykają się z problemami finansowymi po urodzeniu dziecka. Wynosi ono 1000 zł miesięcznie niezależnie od dochodu rodzinnego, a becikowe czy 500+ są zupełnie innymi świadczeniami. Ważny jest też fakt, że osoby bezrobotne nie muszą być zarejestrowane w urzędzie pracy, aby otrzymać kosiniakowe.

Co to jest kosiniakowe?

Kosiniakowe to stosunkowo niedawno powstała forma pomocy rodzinom, a reguluje ją Ustawa o świadczeniach rodzinnych, która obowiązuje w zmienionej formie od 1 stycznia 2016 r. Od tego czasu osobom, którym nie przysługuje zasiłek macierzyński, a które złożyły odpowiedni wniosek, wypłacone jest kosiniakowe, czyli 1000 zł miesięcznie przez pierwszy rok życia dziecka (lub dłużej w przypadku wieloraczków).

Komu należy się kosiniakowe?

Kosiniakowe zostało stworzone z myślą o rodzinach, które nie mogą liczyć na zasiłek związany z urlopem macierzyńskim, a więc o:

  • bezrobotnych,
  • studentach,
  • osobach zatrudnionych na umowy cywilnoprawne,
  • rolnikach,
  • wszystkich osobach, które nie ubiegają się zasiłek macierzyński,
  • osobach, którym przysługuje zasiłek macierzyński poniżej 1000 zł.

O kosiniakowe można starać się, jeśli żaden z opiekunów dziecka nie pobiera zasiłku macierzyńskiego oraz jedno z nich nie pracuje. Ważna informacją jest także fakt, że w myśl zmienionych ustaw zasiłek macierzyński nie może być niższy niż 1000 zł netto, dlatego nie ma sensu rezygnować z niego na rzecz kosiniakowego.

Oprócz rodziców o kosiniakowe mogą się ubiegać także wszyscy prawni opiekunowie niemowlęcia.

Czy kosiniakowe wlicza się do dochodu?

Zasiłek kosiniakowy wynosi 1000 zł miesięcznie na jedno dziecko i nie podlega opodatkowaniu, podobnie jak inne zasiłki rodzinne. Wlicza się ono jednak do dochodu, co trzeba uwzględnić, starając się o inne świadczenia.

Jakie dokumenty są potrzebne, aby ubiegać się o kosiniakowe?

Wzór wniosku o kosiniakowe można odebrać osobiście w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej odpowiednim do miejsca zamieszkania lub pobrać z jego strony internetowej. Inną obowiązującą nazwą kosiniakowego jest świadczenie rodzinne, o czym warto pamiętać, szukając wniosku. Należy do niego dołączyć akt urodzenia dziecka oraz stawić się w urzędzie z dowodem osobistym.

Jak wygląda i skąd pobrać wniosek o kosiniakowe?

Wniosek jest stosunkowo prosty do uzupełnienia – należy podać swoje dane oraz dane dziecka, poświadczyć, że nie jest się zatrudnionym i nie przyjmuje się zasiłku macierzyńskiego, a także podać numer konta, na który mają być przekazywane świadczenia.

Gdzie składa się wniosek o kosiniakowe i kto je wypłaca?

Od 1 stycznia 2016 r. za wypłacanie świadczeń rodzinnych odpowiedzialne są organy gminne – wójt, burmistrz czy prezydent miasta, w którym mieszka osoba ubiegająca się o kosiniakowe. Rozpatrywaniem wniosków i przydzielaniem świadczeń zajmują się MOPS-y lub, w małych miastach, urzędy miasta.

Kosiniakowe a 500+

Kosiniakowe przysługuje wszystkim opiekunom niezależnie od dochodów, ale tylko przez pierwszy rok życia dziecka. Świadczenie 500+ otrzymuje się natomiast przez cały okres opieki nad potomkiem. Na pierwsze dziecko przysługuje ono tylko, gdy dochody rodziny nie przekraczają 800 zł netto na osobę, dlatego w tym wypadku kosiniakowe może wpłynąć na możliwość otrzymywania 500+. Przy każdym kolejnym dziecku 500+ nie zależy od wysokości dochodów, więc pobieranie kosiniakowego nie będzie miało na nie wpływu. Ponadto 500+ nie wlicza się do dochodów i nie ma wpływu na pozostałe świadczenia.

Kosiniakowe a becikowe

Becikowe jest jednorazowym świadczeniem o wysokości 1000 zł netto, które przysługuje z tytułu urodzenia dziecka. Wniosek o jego wypłacenie należy złożyć w przeciągu 12 miesięcy od urodzenia dziecka, a dochody rodziny nie powinny przekraczać 1922 zł netto na jedną osobę. Pod uwagę bierze się dochody sprzed urodzenia dziecka, dlatego kosiniakowe nie ma wpływu na możliwość przyznania becikowego.

Kosiniakowe dla ojca?

O kosiniakowe może ubiegać się zarówno matka, jak i ojciec dziecka. Warunkiem jest, aby była to niepracująca osoba, która sprawuje opiekę nad niemowlęciem oraz żeby drugi członek rodziny nie przyjmował świadczeń z tego tytułu (również zasiłku macierzyńskiego).

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak można stracić kosiniakowe? – zasady i warunki świadczenia

Kosiniakowe można stracić, gdy opiekun je pobierający przestaje sprawować opiekę nad dzieckiem lub podejmie pracę to uniemożliwiającą. Jeżeli praca wykonywana przez rodzica jest oparta o umowy cywilnoprawne i nie stoi w sprzeczności z opieką nad dzieckiem, to pobierający zasiłek może ją wykonywać. Ustawa nie doprecyzowuje jednak określenia “sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem”, dlatego w dużej mierze decyzja ta pozostaje w gestii organu wydającego świadczenie.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
162
12
Polecamy
Nawet 113 tys. zł na każde dziecko.
Czy suma zasiłków rodzinnych w Polsce jeszcze wzrośnie?
Nawet 113 tys. zł na każde dziecko. Czy suma zasiłków rodzinnych w Polsce jeszcze wzrośnie? Dzień Dobry TVN
Urlop macierzyński bez tajemnic
Urlop macierzyński bez tajemnic TVN zdrowie
Bon żłobkowy - jakie wymogi trzeba spełnić?
Zdaniem niektórych jedno z kryteriów to absurd
Bon żłobkowy - jakie wymogi trzeba spełnić? Zdaniem niektórych jedno z kryteriów to absurd Dzień Dobry TVN
Formalności po urodzeniu dziecka – niezbędne dokumenty i wsparcie finansowe
Formalności po urodzeniu dziecka – niezbędne dokumenty i wsparcie finansowe TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok