Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest czyrak w pachwinie? Na czym polega jego leczenie?
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest czyrak w pachwinie? Na czym polega jego leczenie?

lekarz

Fot. yoh4nn / Getty Images

Czyrak w pachwinie to ropne zapalenie okołomieszkowe z wytworzeniem się czopa martwiczego. Początkowo ma postać guzka, a następnie guzka z krostą. Spowodowane jest zakażeniem gronkowcowym. Leczy się go, usuwając czop martwiczy i stosując miejscowo antyseptyki.

Czyrak w pachwinie jest szczególnie bolesnym, zapalnym obrzmieniem mieszka włosowego, przekształcającym się w ropień. Jego typowymi objawami są zaczerwienienie, obrzęk i ból. W przypadku czyraka zlokalizowanego w pachwinie antybiotykoterapia nie zawsze jest wskazana. W łagodzeniu dolegliwości pomocne okazują się być domowe sposoby.

Czym jest czyrak w pachwinie?

Czyrak w pachwinie to powierzchowne zakażenie tkanek miękkich o stosunkowo łagodnym przebiegu, które nie powoduje zagrożenia życia. Specjaliści donoszą o etiologii gronkowcowej tego schorzenia. Znacznie rzadziej odpowiada za nie zakażenie paciorkowcem. We wnętrzu czyraka znajduje się ropa bądź ropa połączona z krwią, które tworzą tzw. czop, czyli narośl wypełnioną płynem surowiczym. Ich pojawienie się poprzedza swędzenie i opuchlizna. Czyrak zlokalizowany w pachwinie to dość powszechne zjawisko, które przez niektórych specjalistów określane jest wyłącznie jako problem kosmetyczny. Jego powstawaniu sprzyja wysoka potliwość i ciepło w okolicy pachwin.

Zdarzają się przypadki, że czyrak na pachwinie stanowi element wchodzący w skład tzw. czyraczności (furunculosis), czyli obecności licznych czyraków w różnych okolicach ciała. Stan ten często pojawia się u osób z niedoborami immunologicznymi oraz chorych na cukrzycę, choroby nerek i o ogólnym wyniszczeniu organizmu, narażonych na przebywanie w złych warunkach higienicznych.

Jak leczyć czyraka w pachwinie?

Zastosowanie w leczeniu czyraka w pachwinie mają zwłaszcza działania specjalistyczne, ale w łagodzeniu dolegliwości pomocne okazują się być domowe rozwiązania. Należy mieć na uwadze, że naturalne sposoby mogą jedynie wspomagać leczenie specjalistyczne. O metodzie terapeutycznej powinien zadecydować dermatolog lub lekarz pierwszego kontaktu.

W leczeniu czyraka w pachwinie stosuje się kompresy ichtiolowe. Maść ichtiolowa wskazana jest nie tylko w przypadku czyraczności, ale i innych problemów skórnych, np. trądziku. Jest to środek bakteriostatyczny i ułatwiający odchodzenie ropy. Ponadto wykazuje właściwości ściągające, przeciwbakteryjne, przeciwobrzękowe i rozgrzewające. Zmienione chorobowo miejsca należy smarować 1–2 razy dziennie, po czym zaklejać plastrem. 20-gramowe opakowanie maści ichtiolowej kosztuje około 3 zł. Produkt zawiera substancję czynną zwaną sulfobituminianem amonu, którego stężenie wynosi 10%, czyli w 100 g maści znajduje się 10 g substancji. Zdaniem wielu specjalistów taka forma leczenia miejscowego w czyrakach jest najbardziej wskazana. Zamiast maści ichtiolowej można stosować maść Betadine.

Polecamy: Wyciskanie czyraka – czy jest bezpieczne, jak powstają zmiany i w jaki sposób się je leczy?

W bardzo zaawansowanej postaci czyraka niekiedy konieczne bywa chirurgiczne nacięcie zmiany po wytworzeniu się czopa martwiczego. Działanie to określa się mianem mechanicznego. Innym sposobem pozbycia się czyracznego guzka jest drenaż ropnia. Takie formy usuwania zmiany należy wykonywać wyłącznie w sterylnych warunkach. Czyraków nie można samodzielnie nacinać ani wyciskać. Ich usuwanie na własną rękę może się zakończyć większym zakażeniem i tworzeniem się nowych zmian.

W przypadku czyraczności wdraża się w większości przypadków celowaną antybiotykoterapię i stosuje się środki ogólnie wzmacniające. Lekiem pierwszego rzutu w czyraczności jest klindamycyna. Przed zastosowaniem kuracji antybiotykowej wskazane jest wykonanie badania bakteriologicznego treści z czyraka i włączenie terapii celowanej.

Czyrak w pachwinie udowej – leczenie domowe

Podczas zmagania się z czyrakiem w pachwinie udowej należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie należytej higieny osobistej. Zachowanie czystości znacznie redukuje ryzyko rozprzestrzenienia się chorobotwórczych bakterii na inne obszary ciała. Należy pamiętać, aby za każdym razem po dotknięciu miejsca, w którym znajduje się czyrak, umyć ręce. Trzeba także dbać o czystość przedmiotów, odzieży, pościeli i ręczników, z których się korzysta. Należy je często zmieniać i prać w gorącej wodzie.

Zaleca się stosowanie spirytusu salicylowego do przemywania zmian chorobowych. W tym celu można wykorzystać płyn Acnosan, który działa antybakteryjnie i złuszczająco.

W zwalczaniu czyraka zastosowanie mają naturalne metody, takie jak: okłady z soku z cytryny lub cebuli, kompresy z aloesu drzewiastego i przemywanie naparem z kocimiętki, liści miodli indyjskiej, liści babki lekarskiej (zioła te wykazują działanie przeciwzapalne i przyspieszają gojenie się ran) czy propolisu (o działaniu antybakteryjnym). Wśród domowych sposobów wymienia się też miksturę z kurkumy i wody lub mleka. Można ją pić i przykładać do czyraka w postaci okładów. Pomaga zmniejszyć ilość ropy i opuchliznę. Czyraka można przemywać też olejkiem z drzewa herbacianego lub przykładać do niego rozgnieciony liść białej kapusty, która ma działanie odkażające.

Maść cebulowa na czyraki

Dużą popularnością w leczeniu czyraków cieszy się maść cebulowa. Jej przyrządzenie wygląda następująco: należy obrać i zetrzeć na tarce na małych oczkach dużą cebulę, następnie dodaje się do niej 1 łyżeczkę mąki pszennej, 1 łyżkę miodu i pół opakowania maści Tormentiol. Miesza się wszystkie składniki do momentu uzyskania gęstej i jednolitej papki, którą nakłada się na czyraki kilka razy dziennie.

Zobaczcie co jeść, aby mieć zdrową i piękną skórę:

Zobacz film: Co jeść, aby mieść zdrową i piękną skórę? Źródło: Stylowy Magazyn

Bibliografia:

1. Stasiak M., Lasek J., Witkowski Z., Marks W., Gołąbek K., Zakażenia skóry i tkanek miękkich — złożony i aktualny problem diagnostyczny i terapeutyczny lekarza każdej specjalności medycznej, „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2012, 6(4), s. 191–200.

2. Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Warszawa, PZWL, 2005.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
97
9
Polecamy
Sposoby na swędzącą skórę głowy i całego ciała
Sposoby na swędzącą skórę głowy i całego ciała Dzień Dobry TVN
Balsam Szostakowskiego, czyli wojenny wynalazek.
Środek na problemy gastryczne, hemoroidy i niegojące się rany
Balsam Szostakowskiego, czyli wojenny wynalazek. Środek na problemy gastryczne, hemoroidy i niegojące się rany Dzień Dobry TVN
Wyciskanie czyraka – czy jest bezpieczne, jak powstają zmiany i w jaki sposób się je leczy?
Wyciskanie czyraka – czy jest bezpieczne, jak powstają zmiany i w jaki sposób się je leczy? TVN zdrowie
Czy domowe leczenie czyraka może być skuteczne?
Czy domowe leczenie czyraka może być skuteczne? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?