Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co może oznaczać jednoczesny ból głowy i szyi? Potencjalne przyczyny i zagrożenia
menu
Polub nas na Facebooku

Co może oznaczać jednoczesny ból głowy i szyi? Potencjalne przyczyny i zagrożenia

D-Keine/getty images

Ból szyi i głowy to powszechnie spotykana dolegliwość towarzysząca wielu przewlekłym chorobom i tymczasowym zaburzeniom pracy struktur okolic głowy, karku i obręczy barkowej. Poprawna diagnoza bólu głowy i szyi często bywa trudna ze względu na różne potencjalne źródła jego pochodzenia.

Wśród najczęstszych przyczyn jednoczesnego bólu szyi i głowy wymieniane są: zmiany zwyrodnieniowe i pourazowe kręgosłupa szyjnego, infekcje ogólnoustrojowe i przewlekły stres. Dolegliwość ma tendencję do nasilania się i promieniowania w różne okolice głowy pod wpływem zmiany pozycji jej ułożenia lub pracy karku, co znacznie wpływa na jakość codziennej aktywności.

Ból szyi i głowy

Ból szyi i głowy to jedna z powszechnie spotykanych dolegliwości, stanowiąca najczęstszy powód konsultacji lekarskich i przyczynę zażywania środków przeciwbólowych. Tego typu objawy towarzyszą wielu przewlekłym chorobom o różnej etiologii oraz tymczasowym zaburzeniom pracy tkanek miękkich, struktur nerwowych i kostnych obszaru obręczy barkowej, karku i głowy, szczególnie jej tylnej części. Ból ma tendencję do nasilania się pod wpływem napięcia okolicy karku i zmiany pozycji ułożeniowej głowy. Zwykle utrzymuje się na jej tylnej powierzchni, choć nierzadko także promieniuje bokiem w kierunku skroni lub szczytem do czoła. Ból szyi i głowy wpływa na pogorszenie aktywności ruchowej, a towarzyszące mu zmęczenie oraz uczucie ciężkości głowy i sztywności szyi wywołują dodatkowo apatię, ogólne spowolnienie ruchowe i wzbudzają senność. Ze względu na wiele możliwości źródła pochodzenia dolegliwości bólowych oraz ich zbliżony przebieg do innych rodzajów bólów głowy, np. o charakterze napięciowym czy migrenowym, diagnoza przyczyn i ustalenie odpowiedniego leczenia często bywają utrudnione.

Jednoczesny ból szyi i głowy z tyłu

Ból z tyłu głowy i szyi może wskazywać na wiele schorzeń, których podłożem są problemy szyjnego odcinka kręgosłupa, infekcje ogólnoustrojowe czy przewlekły stres i przemęczenie. Do chorób i zaburzeń, które najczęściej wywołują ból tylnej części głowy i szyi, należą m.in. wady postawy i tzw. szyjnopochodny ból głowy. Tego typu objawy mogą pojawić się także przy wadach wzroku oraz po bezpośrednich uderzeniach w tył głowy, np. w wyniku wypadku komunikacyjnego. W zależności od etiologii schorzenia dolegliwościom bólowym często towarzyszą inne objawy, charakterystyczne dla danej jednostki chorobowej.

Kłopoty z kręgosłupem przyczyną bólu głowy i szyi

Jednoczesny ból szyi i głowy z tyłu to powszechny objaw problemów górnego odcinka kręgosłupa szyjnego. Dolegliwość tego typu określana jest jako szyjnopochodny ból głowy, migrena szyjna lub zespół szyjny górny. Przyczyny dotyczą różnego rodzaju patologii w obrębie tkanek miękkich i kostnych oraz struktur nerwowych. Efektem jest ucisk korzeni nerwowych kanału kręgowego przebiegających w szyjnym odcinku kręgosłupa, a także ograniczenie przewodnictwa elektrycznego na jego wysokości, przez np.:

  • zmiany zwyrodnieniowe dotyczące kręgów, dysków i stawów kręgosłupa;
  • stany zapalne i zmiany pozapalne stawów kręgosłupa;
  • zmiany przeciążeniowe i pourazowe kręgosłupa, najczęściej powstałe w wyniku wypadków komunikacyjnych, upadków z wysokości, gwałtownej zmiany pozycji głowy, nieprawidłowego ułożenia szyi w trakcie odpoczynku, statycznych i dynamicznych przeciążeń fizycznych związanych z pracą zawodową, wadami postawy, nabytymi deformacjami kręgosłupa i niewłaściwym trybem życia.

Ból głowy i szyi z tyłu pochodzący od kręgosłupa zwykle stopniowo narasta i powoli ustępuje, ma tendencję do przemieszczania się i utrzymuje się przez wiele dni. W zależności od postaci, w jakiej się pojawia, charakteryzuje się dodatkowymi objawami klinicznymi, tzn.:

  • postać prosta, najczęściej spotykana, to ból szyi i głowy za uchem lub w obszarze potylicy, może promieniować do okolicy oczodołu, co dodatkowo wywołuje ból zatok i uczucie ucisku gałek ocznych;
  • postać naczyniowa, rzadziej spotykana, wzbudzająca dodatkowo uczucie ucisku okolicy nosa i prowokująca z niego wyciek wydzieliny;
  •  postać migrenopochodna, czyli atak objawiający się silnym i szybko postępującym bólem głowy i szyi, wywołujący zaburzenia wzroku, sztywność karku czy nudności, rozdrażnienie i spowolnienie aktywności ruchowej.

Ból głowy i szyi z tyłu – inne przyczyny

Ból szyi i głowy może towarzyszyć różnym rodzajom dolegliwości bólowych głowy lub promieniować w okolice potylicy z innych obszarów głowy. Tego typu dolegliwości występują zarówno w migrenie, jak i w napięciowym czy klasterowym bólu głowy. Pojawiają się również w przebiegu przeziębienia, grypy i przewiania organizmu. Wówczas poza sztywnością, bólem szyi i głowy występuje powiększenie węzłów chłonnych, infekcja górnych dróg oddechowych czy podwyższona temperatura ciała. Z kolei w wyniku pogorszenia kondycji stawu barkowego, szczególnie w przebiegu nerwobólu splotu barkowego, oprócz sztywności karku i bólu szyi i głowy pacjent ma trudności w poruszaniu kończyną górną, może odczuwać uczucie mrowienia i drętwienia promieniujące wzdłuż ręki do palców, a każdy ruch w stawie barkowym nasila dolegliwości.

Bibliografia:

1. Dietlemejer P., „Migrena i bóle głowy”, Medpharm Polska, Opiek Farmaceutyczna 2012.

2. Stępień A., „Bóle głowy. Patofizjologia, diagnostyka, leczenie”, Medical Tribune Polska, Warszawa 2010.

Zobacz film: Jaki ból głowy powinien nas zaniepokoić?

źródło: Dzień dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
91
7
Polecamy
Co może oznaczać ból głowy przy schylaniu i kaszlu?
Co może oznaczać ból głowy przy schylaniu i kaszlu? TVN zdrowie
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Na czym polega migrena szyjna i jak ją leczyć?
Na czym polega migrena szyjna i jak ją leczyć? TVN zdrowie
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Najzdrowsze miejsca do życia w Polsce
Najzdrowsze miejsca do życia w Polsce Materiał sponsorowany
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?