Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak ustalić prawidłowe ciśnienie krwi? Definicja, normy i charakterystyka ciśnienia krwi
menu
Polub nas na Facebooku

Jak ustalić prawidłowe ciśnienie krwi? Definicja, normy i charakterystyka ciśnienia krwi

Mężczyzna z dziewczynką, która patrzy na ciśnieniomierz

Fot: chde

O nadciśnieniu tętniczym mówimy, gdy górna wartość ciśnienia przekracza 140 i (lub) dolna 90. Zbyt wysokie ciśnienie pojawia się, kiedy serce pracuje ze zwiększonym wysiłkiem (wysokie ciśnienie skurczowe – górne) bądź zahamowany został przepływ krwi do mięśnia sercowego (wysokie ciśnienie rozkurczowe – dolne).

Nadciśnienie tętnicze to podwyższone ciśnienie krwi w tętnicach. Prawidłowe ciśnienie w spoczynku wynosi mniej niż 140 na mniej niż 90. Norma ta jest taka sama dla osób młodych i starszych. 

Zazwyczaj ciśnienie mierzone jest na obwodowych dużych naczyniach tętniczych, zwykle na tętnicy ramiennej. Podaje się zawsze dwie wartości ciśnienia tętniczego, nazywane prawidłowo: ciśnieniem skurczowym i rozkurczowym.

Ciśnienie skurczowe  odzwierciedla wielkość ciśnienia zmierzonego podczas skurczu serca (to tak zwane „górne” ciśnienie). Z kolei ciśnienie rozkurczowe powinno być niższe - kiedy serce jest w stanie rozkurczu krew nadal przepływa przez naczynia tyle, że wolniej.

Zobacz film: 3,5 mln Polaków nie wie, że ma nadciśnienie. „Wezmę to sobie do serca i będę częściej sprawdzać, bo to jest bardzo ważne.” Źródło: Agencja TVN

Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (PTNT) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje 6 kryteriów klasyfikacji ciśnienia tętniczego u osób dorosłych:

 • ciśnienie optymalne – mniej jak 120/80 mm Hg,
 • ciśnienie prawidłowe – 120/80 mm Hg,
 • ciśnienie wysokie prawidłowe – 130/85 mm Hg,
 • nadciśnienie tętnicze łagodne – 140/90 mm Hg,
 • nadciśnienie tętnicze umiarkowane – 160/100 mm Hg,
 • nadciśnienie tętnicze ciężkie – więcej niż 180/110 mm Hg.

Zbyt wysokie ciśnienie może skutkować zawrotami głowy, jej bólem oraz uczuciem osłabienia organizmu i dusznością (zwłaszcza po wysiłku fizycznym). Pozostałe niecharakterystyczne objawy nadciśnienia to: problemy ze snem, przyspieszenie pracy serca, ból w klatce piersiowej, pogorszenie widzenia, szum w uszach, wymioty i nudności nadpotliwość, uczucie niepokoju.

Zwykle nadciśnienie tętnicze nie daje żadnych objawów, a jeśli już, to wspomniane wyżej objawy mogą zostać przez chorego zbagatelizowane. W końcu wiele chorób tak się właśnie objawia - od zwykłego przemęczenia czy przeziębienia począwszy. Jedynym skutecznym sposobem na wykrycie wysokiego ciśnienia są regularne pomiary. Powinno się je wykonywać przynajmniej raz do roku w gabinecie lekarskim.

UWAGA!

Pomiary ciśnienia w gabinecie lekarskim, szpitalu, mimo że wykonywane są przez wykwalifikowany personel, również mogą być obarczone sporym błędem, z uwagi na stosunkowo często występującą wśród pacjentów tzw. reakcję białego fartucha – czyli podwyższone wartości ciśnienia tętniczego przy pierwszym pomiarze. Wraz z kolejnymi pomiarami zazwyczaj ciśnienie obniża się. Jest to sytuacja związana z pewnym napięciem emocjonalnym towarzyszącym wizycie u lekarza czy oczekiwaniem na wynik badania. U około 20% pacjentów reakcja ta ma charakter utrwalony i podwyższone ciśnienie utrzymuje się zawsze podczas wizyty u lekarza, natomiast poza gabinetem, jak wynika z relacji pacjentów, ciśnienie jest prawidłowe. Mówimy wtedy o „nadciśnieniu białego fartucha”. Lekarz może potwierdzić lub wykluczyć nadciśnienie białego fartucha, zlecając wykonanie 24-godzinnego monitorowania ciśnienia tętniczego (tzw. holter ciśnieniowy).

Mężczyzna, który mierzy ciśnienie krwi. Obok siedzi dziewczynka.

Fot: chde

Co wywołuje nadciśnienie?

W ponad 9 na 10 przypadków nie udaje się ustalić przyczyny zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego. Nadciśnienie o nieustalonej przyczynie określa się mianem nadciśnienia pierwotnego lub samoistnego. W tych przypadkach za rozwój nadciśnienia częściowo odpowiedzialne mogą być czynniki rodzinne lub związane z trybem życia:

 • nadmierne spożycie soli
 • używki: papierosy, alkohol
 • otyłość
 • brak aktywności fizycznej
 • niewłaściwa dieta (niskie spożycie owoców i warzyw, duża ilość żywności wysoko przetworzonej w menu), a co za tym idzie wysoki poziom cholesterolu
 • uwarunkowania genetyczne

Z kolei nadciśnienie tętnicze, którego przyczyna jest znana, nazywane jest nadciśnieniem tętniczym wtórnym i mogą je powodować m. in:

 • obturacyjny bezdech senny
 • ciąża
 • zażywane leki (m. in. doustna antykoncepcja, niesteroidowe leki przeciwzapalne)
 • choroby nerek
 • nadczynność tarczycy
 • cukrzyca

Zobacz film: Kampania Maj Miesiącem Mierzenia ciśnienia tętniczego w Polsce. Dlaczego każdy powinien regularnie mierzyć ciśnienie? Źródło: Agencja TVN

MMM18

Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego organizuje w miesiącu maju kampanię May Measurement Month 2018 - czyli w Polsce: Maj Miesiącem Mierzenia ciśnienia tętniczego (MMM18). Ponieważ jedyną skuteczną metodą na szybkie wykrycie nadciśnienia oraz podjęcie leczenia są regularne badania, to w ramach kampanii w miesiącu maju będzie można za darmo zmierzyć ciśnienie oraz częstość akcji serca w oznaczonych specjalnymi plakatami placówkach. Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na problem jakim jest nadciśnienie oraz zachęcenie społeczeństwa do częstszych i regularnych badań. 

Podobna kampania odbyła się w 2017 roku i dzięki zaangażowaniu 100 krajów wzięło w niej udział 1,2 mln osób na całym świecie, z czego około 6 tys. w samej Polsce. W tym roku nie będzie ograniczeń jeśli chodzi o parametry zdrowotne, chociaż idealnie byłoby dla organizatorów, gdyby pacjenci przez ostatni rok nie mierzyli swojego ciśnienia. Jednak do udziału w badaniu zaproszeni są wszyscy.

Jak rozpoznać nadciśnienie tętnicze? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak rozpoznać nadciśnienie tętnicze? Źródło: TVN24


Źródło:

1. Barbara Wizner, Poradnik dla chorego z nadciśnieniem tętniczym

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
382
17
Polecamy
Czym jest nadciśnienie tętnicze?
Czym jest nadciśnienie tętnicze? TVN zdrowie
Po czym poznać, że Twoi bliscy mają problem z ciśnieniem?
Po czym poznać, że Twoi bliscy mają problem z ciśnieniem? TVN zdrowie
Udar mózgu to choroba nie tylko osób starszych.
Dlaczego dotyka też młodych ludzi?
Udar mózgu to choroba nie tylko osób starszych. Dlaczego dotyka też młodych ludzi? Dzień Dobry TVN
Sport na mrozie szkodzi sercu?
"Jeśli ktoś uważa, że morsowaniem buduje zdrowy organizm, to jest w błędzie"
Sport na mrozie szkodzi sercu? "Jeśli ktoś uważa, że morsowaniem buduje zdrowy organizm, to jest w błędzie" Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?