Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ciemieniucha u noworodków i niemowląt. Jak się jej pozbyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Ciemieniucha u noworodków i niemowląt. Jak się jej pozbyć?

NAN

Fot: gorynvd / stock.adobe.com

Ciemieniucha jest objawem łojotokowego zapalenia skóry. Ustępuje samoistnie, jednak istnieje wiele preparatów pomagających usunąć ją w domowych warunkach. Ciemieniucha u noworodka jest dość częstym problemem. Dotyczy nawet 4% dzieci.

Ciemieniucha u niemowlęcia czy już u noworodka to coś, czego boją się wszystkie świeżo upieczone mamy. Wiele osób uznaje ciemieniuchę za oznakę niedostatecznej higieny dziecka. Jest to jednak nieprawda. Ciemieniucha wynika z patologii, a właściwie z niedojrzałości, gruczołów łojowych dziecka.

Co to właściwie jest ciemieniucha?

Czepiec kołyskowy, inaczej ciemieniucha, to nic innego jak wyprysk łojotokowy pojawiający się w ciągu pierwszych kilku tygodni życia u niektórych dzieci. Zazwyczaj pomiędzy 2. a 10. tygodniem. Są to rumieniowo-złuszczające się zmiany skórne pokryte żółtawą łuską, będące objawem łojotokowego zapalenia skóry. Przyczyny powstawiania ciemieniuchy nie są do końca jasne. Na jej powstanie nakłada się wiele czynników. Pierwszy z nich to nadmierne gromadzenie się łoju, co wynika ściśle z wpływu androgenów pochodzących od matki. W dalszym życiu, kiedy dziecko nie jest poddane już działaniu hormonów matki, zmiany na wiele lat znikają bez śladu. Dopiero u dzieci starszych, które wchodzą w wiek dojrzewania, a u których istnieje pewna wrażliwość na androgeny, mogą nawracać zmiany w typie łojotokowego zapalenia skóry.

Innym czynnikiem uznanym za jedną z przyczyn powstawania łojotokowego zapalenia skóry jest obecność grzyba Pityrosporum ovale, a właściwie drożdżaka. Jest to jednak przyczyna dotycząca starszych dzieci i dorosłych. U noworodków i niemowląt nie wykazano związku występowania ciemieniuchy z obecnością tego drożdżaka.

Nie określono wpływu czynników genetycznych na występowanie choroby.

Zobacz także: Ciemiączko u niemowlaka - kiedy zarasta, czemu może być zapadnięte?

Ciemieniucha – gdzie może się pojawić?

Łojotokowe zapalenie skóry może pojawić się na twarzy lub na klatce piersiowej. Ta lokalizacja jest charakterystyczna dla osób starszych. Ciemieniucha u niemowląt pojawia się najczęściej na owłosionej skórze głowy, choć może również na twarzy, brwiach, klatce piersiowej czy nawet w okolicy krocza.

Bardzo rzadko dochodzi do zapalenia skóry o uogólnionym charakterze, czyli tzw. erytrodermii.

Jak wygląda ciemieniucha?

Głównym objawem charakteryzującym ciemieniuchę, czyli wyprysk łojotokowy, jest tłusta zmiana o żółtawej barwie, przypominająca łuski lub strupy. Początki ciemieniuchy to najczęściej zmiana pojawiająca się na owłosionej skórze głowy, która z czasem może obejmować coraz większe obszary – czoło, całą twarz, małżowiny uszne, a dalej nawet zająć okolice tułowia i kończyn. Kiedy wyprysk łojotokowy pojawi się w okolicach zgięć i fałdów skórnych dziecka, dochodzi często do pęknięć skóry. Zmiany te bardzo sprzyjają nadkażeniom bakteryjnym.

Zmiany skórne ustępują samoistnie w ciągu kilku tygodniu.

Jak się pozbyć ciemieniuchy?

Przede wszystkim należy zastosować domowe sposoby na pozbycie się ciemieniuchy. Wskazane jest szczotkowanie i wyczesywanie łusek z użyciem szczotek niemowlęcych. Dodatkowo można stosować preparaty rozmiękczające łuskę. Jeśli zmiany obejmują duże obszary skóry, kiedy dochodzi do jej uszkodzenia w obrębie fałdów skórnych i ryzyka zakażeń, wskazane jest leczenie dermatologiczne.

Wyprysk łojotokowy pojawiający się u starszych dzieci może zostać mylnie rozpoznany jako atopowe zapalenie skóry, ponieważ bardzo przypomina tę jednostkę chorobową. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że w przeciwieństwie do atopowego zapalenia skóry wyprysk łojotokowy nie wywołuje świądu, nie ma dodatniego wywiadu rodzinnego w kierunku atopii, a także skóra nie jest bardzo przesuszona.

Co na ciemieniuchę?

Domowe sposoby na usunięcie ciemieniuchy to przede wszystkim jej wyczesywanie, a także pielęgnacja skóry dziecka preparatami do higieny. Nie wolno dopuścić do tworzenia się grubych warstw łuski. Pomocne okazują się preparaty typu oliwki, płyny i szampony mające w składzie kwas salicylowy, pirytionian cynku, mocznik, siarczek selenu. Czasami stosuje się ketokonazol. Jeśli dojdzie do nadkażenia bakteryjnego uszkodzonej skóry bądź zakażenia grzybiczego, konieczne jest rozszerzenie leczenia o dany czynnik zakaźny. U starszych osób można rozważyć również preparaty zawierające słabe glikokortykosteroidy.

Zobacz także: Wysypka na twarzy - objaw alergii lub groźnej choroby zakaźnej u dzieci i dorosłych

Jeśli zachowa się prawidłową pielęgnację ciemieniuchy, znika ona w przeciągu kilku tygodni, nie pozostawiając śladów. Czasami zdarza się, że utrzymuje się nawet do końca 1. roku życia. Wyprysk łojotokowy pojawiający się u dorosłych, mający tendencję do częstego nawracania, wymaga ciągłej pielęgnacji.

Nie da się zapobiec wystąpieniu ciemieniuchy i łojotokowego zapalenia skóry. Prawidłowe postępowanie polega na zapobieganiu rozprzestrzenianiu się tych schorzeń.

Zobacz film: Podawanie noworodkom witaminy K. Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
1
Polecamy
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – kosmetyki, pielęgnacja
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – kosmetyki, pielęgnacja TVN zdrowie
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt 
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt  Dzień Dobry TVN
Trądzik na plecach - przyczyny i leczenie.
Jak pozbyć się trądziku na plecach?
Trądzik na plecach - przyczyny i leczenie. Jak pozbyć się trądziku na plecach? Dzień Dobry TVN
Łojotokowe zapalenie skóry – objawy, leczenie, domowe sposoby
Łojotokowe zapalenie skóry – objawy, leczenie, domowe sposoby TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?