Polub nas na Facebooku
Czytasz: Brzuch w ciąży – jak i kiedy zaczyna rosnąć? Kiedy rośnie najszybciej?
menu
Polub nas na Facebooku

Brzuch w ciąży – jak i kiedy zaczyna rosnąć? Kiedy rośnie najszybciej?

Kobieta w ciąży podczas badania

Fot: Chris Ryan / gettyimages.com

Brzuch w ciąży najczęściej zaczyna być widoczny na przełomie 1. i 2. trymestru. U niektórych kobiet może nastąpić to troszkę później. Napięty, twardy, duży brzuch pod koniec ciąży może świadczyć o trwającym skurczu.

Nie ma żadnych reguł dotyczących tego, jak i kiedy powiększa się brzuch u kobiety ciężarnej. Ma na to wpływ wiele czynników. Niekoniecznie też duży brzuch może oznaczać bardzo duże dziecko. W ciąży bliźniaczej, ze względu na dwoje rozwijających się dzieci, siłą rzeczy brzuch rośnie szybciej.

Kiedy rośnie brzuch w ciąży?

Kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, bardzo często już od początku nie może doczekać się ciążowych kształtów. Należy pamiętać, że to, kiedy i jak rośnie brzuch w ciąży, zależy od wielu czynników, przede wszystkim masy ciężarnej.

Kobiety z nadwagą czy otyłością brzuszną dużo później zmieniają kształty niż kobiety bardzo szczupłe. Kolejnym czynnikiem jest tendencja do zatrzymania wody w organizmie. Niektórym mamom już na początku ciąży mogą towarzyszyć zatrzymanie wody i obrzęki. Wpływa to na przyrost masy ciała, m.in. w obrębie pasa brzucha.

Na to, jak szybko ukaże się ciążowy kształt, ma wpływ wytrenowanie przyszłej mamy. Zdecydowanie później widać brzuch u wysportowanej kobiety z mięśniami niż u szczupłej, jednak z mniej umięśnionymi powłokami brzusznymi.

Fakt, czy kobieta znajduje się w pierwszej czy już kolejnej ciąży, również ma wpływ na to, jak szybko ukaże się brzuch. Osłabione powłoki brzuszne i rozstęp mięśni prostych brzucha po poprzedniej ciąży zdecydowanie przyspieszają zaokrąglenie się brzucha w ciąży kolejnej.

Większość kobiet, nawet tych szczupłych, nie zauważa brzucha w 1. trymestrze ciąży. Najczęściej dopiero w 2. trymestrze zaczyna być widać zarys ciążowego brzucha.

Kiedy najszybciej rośnie brzuch w ciąży?

Nie ma konkretnego momentu ciąży, w którym brzuch rośnie intensywniej niż na wcześniejszych jej etapach. Wiele kobiet lub osób z ich otoczenia na przełomie 6. i 7. miesiąca ciąży, czyli w okolicach 27. tygodnia, obserwuje gwałtowny wzrost objętości brzucha. Wynika to z faktu, że wcześniejsze etapy ciąży służą głównie organogenezie, kształtowaniu narządów, układów i rozwojowi dziecka. Dopiero pod koniec 2. trymestru dziecko zaczyna intensywniej i szybciej rosnąć, przybiera na masie. Przekłada się to na bardziej widoczne zmiany kształtów brzucha. W ciąży bliźniaczej szybciej następuje intensywny wzrost objętości brzucha.

Ćwiczenia na brzuch w ciąży

Absolutnie przeciwwskazane są typowe ćwiczenia na brzuch w czasie ciąży. Zalecane są one w czasie planowania ciąży, by wzmocnić strukturę mięśniową brzucha. Natomiast już w czasie ciąży powinno się wykluczyć z treningu ćwiczenia skierowane na brzuch. Nie oznacza to, że w ciąży nie jest wskazana aktywność fizyczna. Na początku ciąży można kontynuować uprawianie dotychczasowego sportu, warto jednak wyeliminować podskoki, podnoszenie ciężarów, ćwiczenia, które mogłyby doprowadzić do urazu czy przegrzania organizmu. Aktywność powinna być dostosowana do stanu i zaawansowania ciąży i samopoczucia ciężarnej. Należy ją natychmiast przerwać, jeśli brzuch robi się twardy, napięty, ciągnie lub boli. Jeśli nie istnieją przeciwwskazania do uprawiania sportu, nie należy z niego rezygnować. Wraz z odpowiednią pielęgnacją zewnętrzną wpływa on pozytywnie na kondycję coraz bardziej napiętej skóry brzucha.

Brzuch w ciąży – miesiąc po miesiącu

Lekarz bądź położna, badając brzuch w ciąży, sprawdza, jak zmienia się wysokość dna macicy. Stopniowo macica wypełnia coraz większą część jamy brzusznej, co wiąże się z takimi dolegliwościami, jak zaparcia czy duszność. Brzuch rośnie coraz intensywniej wraz z coraz wyższym umiejscowieniem dna macicy.

W 16. tygodniu ciąży dno macicy sięga 2 palce nad spojenie łonowe. W połowie 5. miesiąca, czyli około 20. tygodnia ciąży, dno macicy jest już na 2 palce pod pępkiem. Gwałtowny, widoczny wzrost brzucha często obserwują kobiety na przełomie 6. i 7. miesiąca ciąży, ponieważ wtedy dno macicy osiąga wysokość niewiele poniżej wyrostka mieczykowatego mostka, a tym samym macica wypełnia już dużą część jamy brzusznej. Około 36. tygodnia ciąży dno macicy osiąga wysokość łuku żebrowego, co zdecydowanie pogarsza wydolność oddechową ciężarnej i nasila dyskomfort np. po obfitym posiłku.

Pod koniec ciąży, czyli po 38. tygodniu ciąży, na mniej więcej 2 tygodnie przed rozwiązaniem kobieta powinna zauważyć, że jej brzuch nieco się obniżył. Wynika to z ułożenia dziecka, które przymierza się powoli do wyjścia na świat.

Brzuch ciążowy a ból

Ból nie jest dolegliwością bagatelizowaną w ciąży. Najczęściej pojawia się w podbrzuszu na skutek rozciągania więzadeł macicy, w czasie, kiedy brzuch najintensywniej rośnie. Jeśli jednak ból utrzymuje się zbyt długo i powoduje jakikolwiek dyskomfort, warto skonsultować ten objaw z lekarzem. Ból podbrzusza na początku ciąży i towarzyszące mu plamienia są objawem niepokojącym. Wymagają natychmiastowej konsultacji ginekologicznej.

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło:36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
2
Polecamy
10.
tydzień ciąży - który to miesiąc?
Jak wygląda dziecko w 10.
tygodniu ciąży?
10. tydzień ciąży - który to miesiąc? Jak wygląda dziecko w 10. tygodniu ciąży? Dzień Dobry TVN
15.
tydzień ciąży – który to miesiąc?
Wygląd i waga dziecka w 15.
tygodniu ciąży
15. tydzień ciąży – który to miesiąc? Wygląd i waga dziecka w 15. tygodniu ciąży Dzień Dobry TVN
5 miesiąc ciąży – brzuch i waga mamy.
Jak wygląda dziecko?
5 miesiąc ciąży – brzuch i waga mamy. Jak wygląda dziecko? TVN zdrowie
4 miesiąc ciąży – jak duży jest brzuch matki i jak wygląda dziecko?
Co robić, gdy pojawią się skurcze?
4 miesiąc ciąży – jak duży jest brzuch matki i jak wygląda dziecko? Co robić, gdy pojawią się skurcze? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok