Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból lewej ręki – najczęstsze przyczyny i objawy
menu
Polub nas na Facebooku

Ból lewej ręki – najczęstsze przyczyny i objawy

Dłonie

Fot: PeopleImages / gettyimages.com

Ból lewej ręki jest objawem typowym dla wielu chorób neurologicznych. Powodują go często choroby zwyrodnieniowe i stany zapalne. Może się pojawić przy zespole cieśni nadgarstka, łokciu tenisisty i golfisty. Jeśli towarzyszy mu drętwienie, może zwiastować zawał serca lub udar mózgu.

Ból lewej ręki nie powinien być lekceważony. Zalicza się go do tzw. objawów niespecyficznych, co oznacza, że może stanowić symptom wielu chorób. Może wynikać z uszkodzenia stawów, nerwów, mięśni czy ścięgien. Nierzadko ból lewej ręki pochodzi od kręgosłupa. Bywa konsekwencją przeciążenia, urazu, stanu zapalnego czy procesu zwyrodnieniowego. Może być promieniujący, rwący, ostry, rozlany lub tępy.

Ból i drętwienie lewej ręki – problemy z kręgosłupem

Ból lewej ręki promieniujący aż do palców nierzadko jest konsekwencją problemów z kręgosłupem. Zwyrodnienia kręgosłupa, uciskając na korzenie nerwowe, wywołują drętwienie i ból kończyn. Najczęściej za objawy te odpowiadają patologiczne zmiany powstałe w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa. Osłabienie lewej ręki może się pojawić także podczas dyskopatii, czyli zmian zwyrodnieniowych krążków międzykręgowych lub być konsekwencją zmian pourazowych.

Ból lewej ręki – zespół cieśni nadgarstka

Przyczyną bólu w nadgarstku lewej ręki jest niedostateczne unerwienie bądź unaczynienie kończyny górnej. Jedną z częściej występujących przyczyn tego stanu jest zespół cieśni nadgarstka. Jest to neuropatia obwodowa kończyny górnej spowodowana zwiększeniem ciśnienia w kanale nadgarstka lub zmniejszeniem jego objętości, prowadząca do ucisku i zaburzeń ukrwienia nerwu pośrodkowego. Chorzy skarżą się nie tylko na silny ból lewej ręki promieniujący od nadgarstka do łokcia, ale także na parestezje (czucie opaczne), mrowienie palców (przede wszystkim czwartego, trzeciego i drugiego), osłabienie i zanik mięśni unerwionych przez nerw pośrodkowy, brak precyzji w wykonywanych ruchach, osłabienie chwytu, ograniczenia ruchów i utrudnione zaciśnięcie ręki w pięść. Etiologia zespołu cieśni nadgarstka jest różnorodna. Przyczyną choroby jest najczęściej obrzęk zapalny nerwu lub tkanek otaczających oraz zwyrodnieniowe lub pourazowe zacieśnienia ograniczonej przestrzeni kanału nadgarstka. Może być konsekwencją reumatoidalnego zapalenia stawów, dny moczanowej, otyłości lub pracy monoschematycznej w wymuszonej pozycji ciała.

Drętwienie i ból lewej ręki – stres i nerwica

Drętwienie i ból lewej ręki w nocy mogą być związane z ekspozycją na silnie stresujący czynnik. Na bóle lewej ręki narzekają też osoby zmagające się z zaburzeniami lękowymi i nerwicą. Zaawansowana postać tych chorób objawia się ponadto bólem brzucha i szybszą pracą serca, napięciem, uczuciem niepokoju oraz rozdrażnieniem.

Ból lewej ręki i serca – zawał serca

Ból w klatce piersiowej i drętwienie lewej ręki są objawami wskazującymi na zawał serca. Dolegliwościom tym towarzyszą także: duszność, zaburzenia krążenia krwi, przejmujące uczucie niepokoju, trudności w oddychaniu, poty, zaburzenia pracy serca oraz mdłości i wymioty, które mogą doprowadzić do utraty przytomności. W takiej sytuacji należy szybko wezwać karetkę pogotowia. Charakterystyczne dla zawału jest to, że dolegliwości zwiększają się przy wysiłku, ale nie zanikają podczas odpoczynku.

Ból i drętwienie lewej ręki – udar mózgu

Drętwienie i ból jednej z kończyn oraz paraliż tej samej części ciała wskazuje na udar mózgu, który jest nagłym stanem zagrażającym życiu. Objawami typowymi są także połowicze zaburzenia czucia, zaburzenia mowy, zawroty i bóle głowy z uczuciem wirowania otoczenia z towarzyszącymi nudnościami i wymiotami, zaburzenia równowagi, podwójne widzenie i zaburzenia w polu widzenia.

Udar niedokrwienny, stanowiący 85% przypadków, jest wywołany zamknięciem lub zwężeniem światła naczyń wewnątrzmózgowych lub doprowadzających krew do mózgu. Występuje też na skutek zaburzeń hemodynamicznych spowalniających przepływ mózgowy. Rzadziej ma miejsce udar krwotoczny (15% przypadków), który powstaje w konsekwencji rozerwania naczynia mózgowego i powoduje wynaczynienie krwi w obrębie mózgowia. Najczęściej stanowi powikłanie choroby nadciśnieniowej, zwykle przebiega gwałtownie.

Zobacz film: Zdrowy kręgosłup - prawidłowe postawy. Źródło: 36,6

Inne przyczyny bólu lewej ręki

Drętwienie i ból lewej ręki mogą być spowodowane niedoborem minerałów (takich jak magnez, wapń i potas) i witamin, a zwłaszcza B6. W tym przypadku należy wzbogacić codzienną dietę o produkty obfitujące w te składniki. Pomocna jest także odpowiednia suplementacja.

Ból i drętwienie lewej ręki poprzedza atak padaczki, co jest typowe dla napadu częściowego, gdy drgawki obejmują tylko jedną kończynę. Podobne objawy występują w przypadku stwardnienia rozsianego, w którym chory doświadcza mrowienia, zesztywnienia, bezwładu i drętwienia kończyny górnej. Natomiast ból głowy i drętwienie lewej ręki mogą wskazywać na nowotwory ośrodkowego układu nerwowego.

Przyczyną bólu i drętwienia lewej ręki może być toczeń rumieniowaty układowy, który jest zapalną chorobą autoimmunologiczną tkanek i narządów. W przypadkach objęcia przez chorobę tkanek układu nerwowego rozwijają się bóle głowy, drgawki, drętwienie i ból kończyn.

Do schorzeń wywołujących ból całej lewej ręki zalicza się cukrzycę, akromegalię, niedoczynność tarczycy, choroby reumatyczne i chorobę alkoholową (tzw. neuropatia alkoholowa). Drętwienie, mrowienie i osłabienie siły ręki pojawia w przypadku zespołu Guillaina-Barrego, zespołu kanału Guyona, choroby De Quervaina oraz tzw. kciuka narciarza, łokcia tenisisty i golfisty.

Bibliografia:

1. Ciechanowska K., Łukowicz M., Carpal Tunnel Syndrome – etiology and diagnostics, “Journal of Education, Health and Sport”, 2017, 7(4), s. 622-638.

2. Mazur R., Świerkocka-Miastkowska M., Udar mózgu — pierwsze objawy, „Choroby Serca i Naczyń”, 2005, 2(2), s. 84–87.

3. Romanowski L., Lisiewicz-Bręborowicz E., Przedramię i ręka, W: Białoszewski D. (red.), Fizjoterapia w ortopedii, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2014, s. 218-232.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
191
23
Polecamy
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować? TVN zdrowie
Ból lewej ręki – przyczyny.
Czy zawsze oznacza problemy z sercem?
Ból lewej ręki – przyczyny. Czy zawsze oznacza problemy z sercem? TVN zdrowie
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić?
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?