Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból jajnika to nie zawsze powód do niepokoju. Fizjologiczne i chorobowe przyczyny kobiecej dolegliwości
menu
Polub nas na Facebooku

Ból jajnika to nie zawsze powód do niepokoju. Fizjologiczne i chorobowe przyczyny kobiecej dolegliwości

Kobieta trzyma się za bolące krocze

Fot: pathdoc / stock.adobe.com

Ból jajnika jest nieprzyjemną dolegliwością, która przytrafia się wielu kobietom. Nie musi oznaczać poważnej choroby. Ból lewego lub prawego jajnika może pojawić się w ciąży lub przed okresem. Jeśli towarzyszą mu inne objawy, niezbędna jest wizyta u ginekologa.

Ból jajnika może mieć różne przyczyny. Często bywa spowodowany różnymi procesami fizjologicznymi. Odczuwany jest jako kłucie po lewej lub prawej stronie podbrzusza.

Ból jajników – przyczyny

Ból jajnika, zazwyczaj po jednej stronie, jest objawem typowym dla owulacji. Jest to naturalny proces, który oznacza pęknięcie pęcherzyka Graafa i uwolnienie komórki jajowej z jajnika do jajowodów. Lekki ból jajników przed okresem bez żadnych dodatkowych objawów nie powinien być powodem do niepokoju. Bardzo dokuczliwy dolegliwości można złagodzić środkiem przeciwbólowym, wypoczynkiem w pozycji leżącej i ciepłym okładem, np. z wykorzystaniem termoforu.

Jeżeli kobieta odczuwa ból jajnika po odbyciu stosunku seksualnego, nie powinien on być powodem do obaw. Z reguły jest spowodowany niekomfortową pozycją, stresem lub długim okresem abstynencji. Jeśli nie wystąpiły dodatkowe objawy, takie jak wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym zapachu i nietypowym kolorze, nie jest wymagane żadne działanie. Ból przed stosunkiem lub w trakcie aktu może być również spowodowany stresem przed zbliżeniem – ten stan nierzadko wymaga konsultacji z seksuologiem, ponieważ jego konsekwencją może być fobia seksualna. W przypadku złej pozycji seksualnej może nastąpić ucisk narządów miednicy mniejszej, m.in. macicy, jajników i jajowodów, który powoduje kłucie w podbrzuszu podczas stosunku.

Zobacz także: Ból brzucha po stosunku – czym może być spowodowany?

Zobacz film: Jaką profilaktykę zastosować przeciwko nowotworem raka jajnika? Źródło: 36,6.

Ból jajnika w ciąży

Podczas ciąży każdy najmniejszy ból brzucha wywołuje strach u przyszłej mamy. Może on sygnalizować problemy z rozwijającym się płodem. Skurcze i bóle, zwłaszcza takie, które przypominają przedmiesiączkowe, mogą zapowiadać przedwczesne rozwiązanie lub poronienie.

Ból jajnika w pierwszych tygodniach ciąży nie powinien wywoływać paniki, ponieważ stanowi właściwą reakcję organizmu na nowy stan, w jakim się znalazł. Wiele kobiet odczuwa ciągnące i kłujące bóle podbrzusza występujące w czasie odpowiadającym owulacji lub miesiączce. Jajniki pełnią ważną funkcję w cyklu owulacyjnym, dlatego musi minąć trochę czasu, zanim „przyzwyczają się” do ciąży. Wizyta u lekarza nie jest konieczna, dopóki nie wystąpi plamienie z pochwy i podwyższona temperatura ciała.

Regularne i nasilające się bóle określane jako tępe mogą wskazywać na odklejenie łożyska. Połączone z silnym krwawieniem mogą oznaczać poronienie. Ból po jednej stronie podbrzusza wraz z krwawieniem, podwyższonym tętnem i wzmożoną potliwością często bywa oznaką ciąży pozamacicznej zlokalizowanej np. w jajniku. Jednostronny ból podbrzusza połączony z zatrzymaniem miesiączki na ok. 2 miesiące i pojawienie się krwawienia po tym czasie może oznaczać ciążę pozamaciczną. Powyższe stany wymagają niezwłocznej konsultacji z ginekologiem.

Zobacz także: Ból jajnika w ciąży – jakie są najczęstsze przyczyny kłucia jajników w ciąży?

Ból jajników przed okresem i po okresie

Ból jajników przed okresem może być spowodowany tzw. zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Jest to grupa objawów, głównie emocjonalnych i fizjologicznych, które kobieta odczuwa kilka dni przed menstruacją, a które ustępują po jej rozpoczęciu. Do takich objawów zalicza się wahania nastrojów, zmęczenie i ból jajników.

Ból jajnika po okresie może być symptomem zapalenia przydatków, torbieli jajnika lub zapalenia dróg moczowych. Jeśli bólowi towarzyszą nudności i upławy, można podejrzewać ciążę. Dochodzi wtedy do rozciągnięcia i wzrostu macicy, a kobieta odczuwa skurcze w podbrzuszu.

Ból jajników a potencjalne choroby

Oprócz standardowych kobiecych dolegliwości występujących w wyniku miesiączki, owulacji lub współżycia, ból jajnika może zwiastować także poważne choroby.

Zapalenie przydatków

Zapalenie przydatków jest konsekwencją stanu zapalnego wywołanego przez bakterie, obejmującego jajniki i jajowody. Objawia się w postaci promieniującego do nóg skurczowego bólu po obu stronach podbrzusza. Chorobie towarzyszą gorączka i ogólne osłabienie.

Torbiel jajnika

Ból jajnika czasem występuje w wyniku powiększania się lub pęknięcia torbieli jajników. Powstaje wtedy ucisk pobliskich tkanek skutkujący uczuciem parcia na mocz i bólem podbrzusza, zdarzają się też zaburzenia cyklu i plamienia. Pęknięcie torbieli wywołuje zapalenie otrzewnej i ból.

Rak jajników

Objawy raka jajników pojawiają się po długim czasie od zachorowania. Guz rozrasta się poza jajniki i powoduje silne bóle w podbrzuszu, którym często towarzyszą niestrawność, zaparcia i wymioty. Ze względu na dolegliwości układu pokarmowego można pomylić go z zatruciem, a pewność, że kobieta ma do czynienia z nowotworem, wykazuje dopiero obrzęk nóg i wodobrzusze.

Zobacz film: Gen BRCA a nowotwory. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
16
2
Polecamy
Przyczyny “bólu jajników” i braku okresu
Przyczyny “bólu jajników” i braku okresu Dzień Dobry TVN
Czego objawem jest ból jajnika?
Ból jajnika po owulacji a ciąża
Czego objawem jest ból jajnika? Ból jajnika po owulacji a ciąża Dzień Dobry TVN
Ból podbrzusza – co oznacza ból w lewym podbrzuszu, w ciąży czy u mężczyzn?
Ból podbrzusza – co oznacza ból w lewym podbrzuszu, w ciąży czy u mężczyzn? TVN zdrowie
Ból jajników po okresie – czego jest objawem?
Ból jajników po okresie – czego jest objawem? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii