Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból głowy przy kaszlu – jakie są przyczyny kaszlowego bólu głowy?
menu
Polub nas na Facebooku

Ból głowy przy kaszlu – jakie są przyczyny kaszlowego bólu głowy?

Kobieta, którą boli głowa i ma problemy z zatokami

Fot: ljubaphoto / gettyimages.com

Ból głowy przy kaszlu jest jednym z objawów towarzyszących zapaleniu zatok. Istnieje także wiele innych przyczyn odpowiadających za ból głowy przy kaszlu, a wśród nich wymienia się zespół Arnolda-Chiariego i guzy mózgu. Ból głowy podczas kaszlu może mieć też charakter pierwotny i być wywołany przez malformacje naczyniowe.

Ból głowy to jedna z najczęściej występujących dolegliwości oraz popularna przyczyna konsultacji neurologicznych. Aż 90% ludzi cierpi na tę przypadłość co najmniej raz w roku. Istnieje wiele rodzajów bólu głowy, a jednym z nich jest ból głowy przy kaszlu. Miewa on rozmaite podłoże, dlatego wyróżnia się dwa jego rodzaje – pierwotny i wtórny. W diagnostyce bólu głowy ważną rolę odgrywają badania obrazowe takie, jak MRI, TK głowy, jednak podstawowym badaniem jest podmiotowe i przedmiotowe badanie lekarskie.

Czytaj też:

Pierwotny kaszlowy ból głowy

Występowania pierwotnego kaszlowego bólu głowy nie można uzasadnić żadną chorobą organiczną. Stan ten posiada jak dotąd nadal niejasną etiologię, przy czym większość badaczy upatruje jego podłoża w przetrwałym wzroście ciśnienia wewnątrz jamy czaszki.

Pojawieniu się bólu sprzyja nagły wzrost ciśnienia śródczaszkowego występujący podczas kaszlu, kichania, wydmuchiwania nosa, płaczu, intensywnego śmiechu, parcia lub dźwigania ciężarów. Chorzy opisują pierwotny kaszlowy ból głowy jako silny, ostry, przeszywający, rozrywający i męczący. Dolegliwości najczęstszą lokalizacją bólu są obie strony głowy – okolica czoła i część potyliczna, czyli tył głowy. Może promieniować do nasady nosa.

Zobacz nasz film i dowiedz się jak odróżnić zwykły katar od zapalenia zatok

Zobacz film: Jak odróżnić przewlekły katar od zapalenia zatok? Źródło: 36,6,

W leczeniu pierwotnego kaszlowego bólu głowy zastosowanie ma głównie farmakoterapia. Chorym często przepisuje się indometacynę (niesteroidowy lek przeciwzapalny, pochodna kwasu indolilooctowego), a niekiedy środki zmniejszające ciśnienie wewnątrzczaszkowe oraz obniżające ciśnienie tętnicze krwi. Schorzenie to zwykle ma charakter przewlekły, ale zdarzają się przypadki, że ustępuje samoistnie po 1–2 latach.

Ból głowy przy kaszlu – objaw infekcji

Ból głowy przy kaszlu stanowi jeden z objawów pojawiających się w przebiegu zapalenia zatok. Choremu dodatkowo dokuczają: ból twarzy lub zębów, gorączka, upośledzenie węchu, uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, uczucie drapania w gardle, wyciek z nosa, niedrożność i obrzęk błony śluzowej nosa. Lokalizacyjnie ból głowy pokrywa się zwykle z zajętą procesem zapalnym zatoką, ale może być połowiczy, obustronny lub (w przypadku zapalenia zatok czołowych i klinowej) rzutować na okolicę potyliczną. Silny ból głowy przy kaszlu pojawić się może też w przebiegu zapalenia oskrzeli czy infekcji grypopodobnej. Podstawą leczenia jest stosowanie środków przeciwzapalnych, leków przeciwkaszlowych w przypadku kaszlu suchego lub wykrztuśnych w kaszlu produktywnym oraz udrażnianie nosa i zatok.

Utrzymujący się długotrwale męczący kaszel może przyczynić się do uruchomienia tzw. dodatkowych mięśni oddechowych, wśród których znajduje się również grupa mięśni zlokalizowana w okolicach odcinka szyjnego kręgosłupa. Częste napady silnego kaszlu mogą doprowadzić do naciągnięcia ich przyczepów.

Jak sobie poradzić z bólem głowy? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie 

Źródło: Dzień Dobry TVN

Ból głowy podczas kaszlu – inne przyczyny

Przyczyny bólu głowy pojawiającego się podczas kaszlu mogą być rozmaite, a często towarzyszącymi mu objawami są wymioty i zawroty głowy. Dolegliwość może być spowodowana tętniakiem mózgu. Za ból głowy przy kaszlu odpowiadać mogą wrodzone nieprawidłowości w budowie tętnic odpowiedzialnych za unaczynienie mózgu, czyli malformacje naczyniowe. Innym źródłem bólu głowy przy kaszlu i schylaniu bywają guzy mózgu, krwiaki podtwardówkowe lub podpajęczynówkowe powstałe w wyniku urazu i wstrząśnienie mózgu. Ból głowy pojawia się także w zaawansowanym stadium guzów mózgu.

Ból głowy przy schylaniu i kaszlu pojawia się również w przebiegu zespołu Arnolda-Chiariego, lecz jest to bardzo rzadkie schorzenie. Jego przyczyną jest wówczas zejście fragmentu móżdżku do otworu wielkiego w czaszce z następowym podrażnieniem wrażliwych na ból opon i ucisk zarówno na struktury móżdżku, jak i rdzeń kręgowy.

Choroba objawia się ponadto zaburzeniami czucia lub niedowładami i zaburzeniami widzenia. Zespół Arnolda-Chiariego często współwystępuje z przepukliną oponowo-rdzeniową. Jego przyczyną mogą być mutacje genetyczne lub uboga w kwas foliowy dieta ciężarnej kobiety.

Stosowane przy niektórych zabiegach znieczulenie podpajęczynówkowe lub pobranie do analizy płynu mózgowo-rdzeniowego wiąże się z ryzykiem rozwoju popunkcyjnego bólu głowy. Może się pojawić podczas kaszlu lub zmiany pozycji ciała na pionową.

Bibliografia:

1. Wang S.J., Fuh J.L., The “other” headaches: primary cough, exertion, sex, and primary stabbing headaches, “Current Pain and Headache Reports”, 2010, 14, s. 41–46.

2. Popławska T., Zalewska H., Jankowicz E., Kozłowski P., Kaszlowy ból głowy i zawroty głowy jako wyraz zespołu Arnolda i Chiariego, „Neurologia i Neurochirurgia Polska”, 1993, 27(1), s. 105-109.

3. Lipton R.B., Bigal M.E., Steiner T.J. i wsp., Klasyfikacja samoistnych bólów głowy, „Neurology”, 2004, 6, s. 36-46.

4. Domitrz I., Rzadkie bóle głowy imitujące migrenę, „Neurologia po Dyplomie”, 2017, 2(12), s. 30-36.

Jak skutecznie leczyć zapalenie zatok? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Metody leczenia zapalenia zatok. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
29
0
Polecamy
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok Dzień Dobry TVN
Co może oznaczać ból głowy przy schylaniu i kaszlu?
Co może oznaczać ból głowy przy schylaniu i kaszlu? TVN zdrowie
Pulsujący ból głowy – przyczyny bólu, schorzenia i ich leczenie
Pulsujący ból głowy – przyczyny bólu, schorzenia i ich leczenie TVN zdrowie
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet.
Jak skutecznie walczyć z tą chorobą?
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet. Jak skutecznie walczyć z tą chorobą? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?