Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból barku - skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić?
menu
Polub nas na Facebooku

Ból barku - skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić?

Kobieta, która ma problemy z barkiem

Fot: Jay Yuno / gettyimages.com

Bóle w barku najczęściej spowodowany jest przeciążeniem lub urazem. Jednak bez względu na to, co wywołało problem warto skonsultować się z lekarzem.

Staw barkowy to jeden z większych stawów w ciele człowieka. Ma kulisty kształt i łączy kończynę górną z obręczą barkową. Staw barkowy składa się z kości ramiennej, łopatki, obojczyka i mostka, które otoczone są przez więzadła, mięśnie, ścięgna oraz kaletki.

Ból barku - co może być przyczyną?

Ból barku może mieć charakter ciągły lub nagły. Mimo że za najczęstszą przyczynę problemu uznaje się przeciążenie lub uraz, to zdarza się, że dolegliwość stanowi jedynie objaw innej choroby, np. zawału serca, guza płuc, dny moczanowej, łuszczycowego zapalenia stawów czy odmy opłucnej. 

Ból barku może świadczyć o zwyrodnieniu, które nasila się wraz z wiekiem, stanie zapalnym, reumatoidalnym zapaleniu stawów czy zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa.

Za ból barku może odpowiadać także zespół ciasnoty podbarkowej. Jeśli w stawie rozwija się stan zapalny - zwłaszcza w obrębie kaletki lub narośli kostnych - kość może mieć problem z "wchodzeniem" pod wyrostek barkowy, a to może wywoływać silny ból przy podnoszeniu ręki.

Ból barku wywołuje również uszkodzenie tzw. stożka rotatora. Może do niego dojść w czasie silnego szarpnięcia, np. podczas mycia okien czy grania w koszykówkę. O uszkodzeniu rotatorów świadczy ból podczas podnoszenia ręki oraz przy próbie założenia jej na plecy. Najczęściej ból kumuluje się w przedniej i bocznej części ramienia. Uszkodzenie stożka rotatorów może świadczyć także o tzw. barku zmrożonym. Osoby z tym schorzeniem skarżą się nie tylko na ból, ale i sztywność barku. Warto zaznaczyć, że bark zmrożony może być jednym z objawów zwału serca.

Jeśli ból barku pojawia się w przedniej części ramienia podczas wykonywania ruchów ze zgiętym łokciem mogło dojść do uszkodzenia ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego. Dolegliwość najczęściej wywołują stan zapalny lub uraz.

Skąd się bierze ból barku? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Skąd się bierze ból barku? Źródło: 36,6

Ból barku - gdzie szukać pomocy?

Osoby, którym dokucza ból barku powinny poszukać pomocy u lekarza ortopedy. Jeśli nie mają innych objawów najprawdopodobniej dolegliwość spowodowana jest urazem mechanicznym lub przeciążeniem. Pacjenci, u których poza bólem barku pojawiły się obrzęk, gorączka, nagły spadek masy ciała, gorsze samopoczucie oraz osłabienie powinny skonsultować się reumatologiem. Nie wykluczone, że w ich przypadku przyczyną problemów jest choroba autoimmunologiczna.

Jednak, aby poznać przyczynę problemu lekarz powinien zlecić badania. Najczęściej u pacjentów, którzy skarżą się na ból barków wykonuje się prześwietlenie oraz USG stawu. Czasem konieczne może być wykonanie rezonansu magnetycznego.

Jeśli lekarz podejrzewa chorobą zapalną stawów, zleci morfologię, CRP, OB, RF, aCCP, kwas moczowy.

Ból barku - leczenie

Najlepsze efekty daje rehabilitacja i fizykoterapia. Przy silniejszych dolegliwościach chorym przepisuje leki przeciwbólowe, przeciwzapalne lub aplikuje się blokady z kortykosteroidów. W skrajnych przypadkach, gdy leczenie zachowawcze nie wystarcza - przeprowadza się operację.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
77
7
Polecamy
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny TVN zdrowie
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić? TVN zdrowie
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje.
Jak leczyć bóle fantomowe?
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje. Jak leczyć bóle fantomowe? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?