Polub nas na Facebooku
Czytasz: Badanie HCV – ochrona przed zapaleniem wątroby typu C
menu
Polub nas na Facebooku

Badanie HCV – ochrona przed zapaleniem wątroby typu C

Badanie próbki krwi HIV

Fot: GettyImages /AndrewBrookes

Badanie HCV pozwala ustrzec się przed poważnym wirusem, który wywołuje zapalenie wątroby typu C, a w efekcie prowadzi do marskości wątroby lub przyczynia się do rozwoju nowotworu wątrobowokomórkowego.

Badanie na obecność wirusa zapalenia wątroby typu C (HCV, hepatitis C virus) nie jest drogie, natomiast najczęściej zostaje ono zlecone przez lekarza. Kobiety w ciąży obowiązkowo kieruje na nie ginekolog.

Na czym polega badanie HCV?

Badanie HCV polega na teście obecności w organizmie człowieka wirusa wywołującego wirusowe zapalenie wątroby, czyli inaczej żółtaczkę typu C (WZW C). Wirus ten określa się mianem cichego zabójcy, ponieważ zarażenie nim często nie daje żadnych objawów. Może się rozwijać w utajeniu przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt, lat. Najczęściej wykrywa się go podczas innych badań, zupełnie przypadkowo albo gdy dochodzi do marskości lub nowotworu wątroby. Niestety, statystycznie wirus HCV wywołuje aż 60% przypadków raka wątroby. Istnieją natomiast skuteczne metody leczenia WZW C, tyle tylko, że najpierw konieczne jest wykrycie wirusa. Dlatego badanie HCV zaleca się nawet w ciąży. Wykonywane jest ono na podstawie pobranej próbki krwi żylnej. Na teście metodą jakościową oznaczane są przeciwciała anty-HCV, które informują o aktualnym lub przeszłym kontakcie z wirusem.

Kto powinien wykonać badanie HCV?

Badanie HCV potrafi ustrzec przed poważnymi konsekwencjami zakażenia wirusem, którym zarazić się można przez krew i inne płyny ustrojowe. Niestety do zakażenia wystarczy nieopatrzne skaleczenie podczas wykonywania manicure niesterylnymi narzędziami. Dlatego lekarze przestrzegają, aby zwracać uwagę na higienę w studiach tatuażu, gabinetach lekarskich i kosmetycznych. Badanie na anty-HCV zaleca się przede wszystkim osobom, które:

 • wielokrotnie były leczone w warunkach szpitalnych (w grupie najwyższego ryzyka znajdują się pacjenci po zabiegach operacyjnych),
 • przechodziły gastroskopię, kolonoskopię, bronchoskopię,
 • przeszły ekstrakcję zęba lub miały wykonywane implanty,
 • przed 1992 rokiem miały przetaczaną krew lub przyjmowały preparaty krwiopodobne,
 • usuwały znamiona lub brodawki,
 • regularnie korzystają z usług w gabinetach kosmetycznych i fryzjerskich (szczególnie, jeśli zaniepokoił je poziom sanitarny przestrzeni, w której wykonywane były usługi) lub miały robiony makijaż permanentny,
 • miały wielu partnerów seksualnych,
 • zażywały narkotyki dożylnie lub donosowo (choćby tylko raz),
 • mają nieprawidłowe wyniki prób wątrobowych.

HCV – badanie w ciąży

Badanie HCV w ciąży jest obowiązkowe, skierowanie na nie wystawia lekarz ginekolog. Najlepiej wykonać je do 10. tygodnia ciąży, a następnie powtórzyć pod koniec ciąży. Badanie jest całkowicie bezpieczne dla ciężarnych. Warto pamiętać, że dodatni wynik testu HCV nie oznacza, że wzrasta ryzyko wad wrodzonych u płodu, natomiast może zdarzyć się, że wirus zostanie przeniesiony na dziecko. Test jest ważny, ponieważ w przypadku stwierdzenia obecności wirusa ciąża prowadzona jest dość niestandardowo. Przede wszystkim konieczna jest opieka poradni chorób zakaźnych i dalsza diagnostyka. Również dziecko powinno zostać szczegółowo zdiagnozowane pod kątem zakażenia. Leczenie można rozpocząć dopiero w momencie, gdy diagnoza zostanie w pełni potwierdzona.

Badanie HCV – czy trzeba być na czczo?

Badanie HCV jest tak rozpowszechnione, że można je wykonać niemal w każdym laboratorium w Polsce. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Wykonuje się je na podstawie próbki krwi żylnej. Bycie na czczo przy badaniu HCV nie jest wymagane, więc można je wykonać właściwie o każdej porze dnia.

HCV – wyniki badań krwi

Badanie krwi w kierunku HCV daje odpowiedź na pytanie o obecność w organizmie przeciwciał anty-HCV. Badanie nie odpowiada więc jednoznacznie na pytanie o obecność wirusa w organizmie. Pozytywny wynik testu informuje jedynie, że pacjent miał kontakt z wirusem i to doprowadziło do wykształcenia się przeciwciał. Nie jest to jednak równoznaczne z obecnością HCV w organizmie. Wynik pozytywny zmusza więc do przeprowadzenia dalszej diagnostyki w kierunku WZW typu C. Wykonanie tekstu jest kluczowe, ponieważ sam wirus przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Choć do badania w tym kierunku mogą skłonić objawy, takie jak:

 • niewytłumaczalne osłabienie;
 • zmęczenie organizmu;
 • nieuzasadnione zmniejszenie masy ciała.

Warto pamiętać, że badania nie należy wykonywać bezpośrednio po możliwym zakażeniu. Jeśli podczas wizyty w salonie klienta została skaleczona cążkami, co do których nie ma pewności, że były właściwie odkażone, powinna zgłosić się na badanie HCV nie wcześniej niż 2 tygodnie po zaistniałej sytuacji. Dla większej pewności i wiarygodności wyników można poczekać z wykonaniem testu nawet miesiąc. Bezpośrednio po zakażeniu wirus może nie dać żadnych objawów, nie zawsze ujawnia się w badaniu.

Zobacz wideo: Pierwszy w Polsce jednoczesny przeszczep serca i wątroby.

Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Projekt „Zapobieganie zakażeniom HCV”, https://gis.gov.pl/wp-content/uploads/2018/04/załącznik-HCV-prezentacja-Epidemiologia-i-diagnostyka.pdf.

2. Poradnik o HCV, http://hcv.pzh.gov.pl/Repository/PORADNIK_O_HCV.pdf.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
49
4
Polecamy
Anty-HCV – co oznacza wynik dodatni i ujemny?
Cena badania
Anty-HCV – co oznacza wynik dodatni i ujemny? Cena badania TVN zdrowie
Badanie HBs – ujemny, dodatni, badanie
Badanie HBs – ujemny, dodatni, badanie TVN zdrowie
Jakie badania przed ciążą dla kobiet i mężczyzn?
Czy to dobry pomysł?
Jakie badania przed ciążą dla kobiet i mężczyzn? Czy to dobry pomysł? Dzień Dobry TVN
Glukoza w moczu w ciąży – kiedy powinniśmy się martwić?
Glukoza w moczu w ciąży – kiedy powinniśmy się martwić? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?