Polub nas na Facebooku
Czytasz: Astma wczesnodziecięca – jakie daje objawy? Czy można ją wyleczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Astma wczesnodziecięca – jakie daje objawy? Czy można ją wyleczyć?

Mały chłopiec podczas inhalacji

Fot. Maynagashev / Getty Images

Astma wczesnodziecięca nie tyle jest uleczalna, co można uzyskać nad nią całkowitą kontrolę. Leczenie polega na podawaniu leków rozkurczających oskrzela i przeciwzapalnych. Przyczyny astmy wczesnodziecięcej obejmują m.in. palenie tytoniu w domu czy alergie w rodzinie.

Astma jest to przewlekła choroba dróg oddechowych obejmująca oskrzela. Oskrzela to swego rodzaju przewody, które przewodzą powietrze z górnych dróg oddechowych do płuc. Astma wczesnodziecięca oznacza nadwrażliwość oskrzeli dziecka na czynniki drażniące. Na skutek działania tego czynnika dochodzi do skurczu mięśniówki otaczającej oskrzela i skurczu dróg oddechowych. Dodatkowo błona śluzowa wyściełająca drogi oddechowe staje się obrzęknięta, dochodzi do nadprodukcji śluzu, co w efekcie powoduje zwężenie światła oskrzeli i utrudnienie oddychania. Okazuje się, że w Polsce na astmę choruje więcej dzieci niż osób dorosłych.

O tym, jak wygląda życie chorych na astmę dowiecie się z filmu:  

Zobacz film: Jak wygląda życie chorych na astmę? Źródło 36,6

Przyczyny astmy oskrzelowej wczesnodziecięcej

Nie można wskazać jednej konkretnej przyczyny powstawania astmy. Z pewnością do wystąpienia astmy wczesnodziecięcej predysponowane są dzieci, u których rodziców również występowały schorzenia o podłożu atopowym (alergicznym), jak atopowe zapalenie skóry czy astma. Również zwykłe alergie występujące u rodziców predysponują dziecko do zachorowania na astmę.

Wymienia się także szereg czynników ryzyka u dziecka:

 • alergia na roztocza kurzu domowego,
 • alergia na sierść zwierząt,
 • alergia na pyłki,
 • palenie tytoniu bierne w domu,
 • palenie tytoniu przez matkę w czasie ciąży,
 • nawracające infekcje o ostrym przebiegu,
 • zanieczyszczenie środowiska.

Astma wczesnodziecięca – objawy

Astma jest chorobą przewlekłą, w związku z tym uznaje się, że występuje przez całe życie. W zależności od stopnia kontroli objawów mówi się o astmie kontrolowanej lub niekontrolowanej. Zdarza się, że w przypadku astmy wczesnodziecięcej objawy ustępują w okresie dojrzewania czy u młodych dorosłych, a nawracają w późniejszym wieku. Najczęściej astma wczesnodziecięca ma łagodny lub umiarkowany przebieg. Ciężkie zaostrzenia astmy zdarzają się bardzo rzadko. Ponadto niektóre dzieci mają objawy astmy wyłącznie związane z infekcją, całkowicie ustępujące w późniejszym wieku.

Sprawdź nowoczesne metody leczenia astmy oraz jak wygląda leczenie?

Zobacz film: Nowoczesne metody leczenia astmy. Źródło 36,6 

Do objawów astmy wczesnodziecięcej zalicza się:

 • suchy i męczący kaszel nasilający się w nocy,
 • świszczący oddech,
 • duszność, problem z oddechem,
 • uczucie gniecenia w klatce piersiowej przy napadzie duszności,
 • nawracające zapalenia oskrzeli.

Astma ciężka charakteryzuje się stałym występowaniem objawów klinicznych bez względu na porę dnia. Objawy astmy ulegają zaostrzeniu szczególnie po kontakcie z alergizującymi dziecko czynnikami. Dziecko nie powinno przebywać z osobami palącymi papierosy, ponieważ dym tytoniowy pogłębia patologię oskrzeli. Napady astmy zdarzają się częściej u dzieci mieszkających w miejscach o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Istotnymi czynnikami zaostrzającymi astmę są również zakażenia, nadmierny wysiłek fizyczny, a także stres. Wystąpieniu napadu astmy sprzyjają duża wilgotność i zimne powietrze.

Rozpoznanie astmy wczesnodziecięcej

Jeśli dziecko prezentuje niepokojące objawy oddechowe pod wpływem czynników zewnętrznych, warto skontaktować się z lekarzem, który według wskazań klinicznych zleci dodatkową diagnostykę pozwalającą na wykluczenie czy też potwierdzenie astmy. Udając się do lekarza, warto zastanowić się, w jakich dokładnie okolicznościach pojawiają się napady astmy, jakie towarzyszą temu zazwyczaj objawy, a także czy w najbliższej rodzinie występowały jakiekolwiek alergie. Lekarz musi przede wszystkim zbadać dziecko, choć nie zawsze w czasie wizyty dziecko musi prezentować objawy astmy w postaci świstów. Astma wczesnodziecięca ujawnia się okresowo w związku z wysiłkiem fizycznym bądź ostrą infekcją i dopiero wtedy można ją rozpoznać.

Wśród badań diagnostycznych, jakie wykonuje się celem rozpoznania astmy, są:

 • spirometria – badanie polegające na nabraniu maksymalnego wdechu i wydmuchiwaniu powietrza. Mierzy się czas wydmuchiwania powietrza. Można przeprowadzić próbę z lekiem rozszerzającym oskrzela. W astmie będzie widać efekt działania leków rozszerzających oskrzela, czyli zwężenie oskrzeli jest odwracalne,
 • pomiar szczytowego przepływu wydechowego (PEF) – to pomiar z użyciem pikflometru. Polega na wydmuchaniu powietrza z płuc do urządzenia. Wykonuje się to 3 razy i ocenia najlepszy wynik,
 • próby prowokacyjne, które mają na celu ocenić stopień nadreaktywności oskrzeli w reakcji na określony czynnik drażniący.

Niestety w przypadku astmy wczesnodziecięcej wykonanie powyższych badań diagnostycznych jest bardzo trudne ze względu na brak współpracy dziecka z lekarzem. Rozpoznanie stawia się wtedy na podstawie skuteczności włączonego leczenia.

Leczenie astmy oskrzelowej wczesnodziecięcej

Należy dążyć do uzyskania takiej poprawy klinicznej u dziecka, by nie występowały u niego napady astmy na co dzień, żeby nie musiało rezygnować z wysiłku fizycznego czy normalnego funkcjonowania. Powinno się aplikować lek zmniejszający nasilenie objawów, czyli rozkurczający oskrzela, a także lek przeciwzapalny.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
10
2
Polecamy
Astma oskrzelowa u dzieci – jak rozpoznać?
Objawy i stosowane leki
Astma oskrzelowa u dzieci – jak rozpoznać? Objawy i stosowane leki TVN zdrowie
Astma wysiłkowa:
jakie daje objawy?
Przyczyny i leczenie
Astma wysiłkowa: jakie daje objawy? Przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny
Zapalenie oskrzeli u niemowlaka - objawy, leczenie i przyczyny Dzień Dobry TVN
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok