Polub nas na Facebooku
Czytasz: Antygen HBs ujemny nie jest powodem do obaw!
menu
Polub nas na Facebooku

Antygen HBs ujemny nie jest powodem do obaw!

NAN

Fot: sepy / fotolia.com

Antygen HBs ujemny w badaniu HBsAg oznacza najczęściej brak aktywnego lub przewlekłego zakażenia wirusem HBV, wywołującym wirusowe zapalenie wątroby typu B. Osoba z HBs ujemnym najpewniej nie jest nosicielem żółtaczki zakaźnej, ale istnieją wyjątkowe sytuacje, w których można otrzymać taki wynik, będąc zainfekowanym.

HBs ujemny to jeden z możliwych wyników w badaniu HBsAg polegającym na stwierdzeniu obecności antygenu HBs w surowicy krwi. Badanie HBsAg jest jednym z podstawowych i obowiązkowych testów wykonywanych pomiędzy 33 a 37 tygodniem ciąży. Wykonywane jest także u osób z podejrzeniami ostrego zapalenia wątroby.

Czym jest antygen HBs?

Antygen HBs zwany jest także antygen powierzchniowym lub otoczkowym wirusa HBV (wirus zapalenia wątroby typu B, z ang. hepatitis B surface antigen) i jest istotą badania HBsAg, które polega na jego stwierdzeniu lub braku we krwi. Antygen jest typowym markerem serologicznym, kodowanym przez fragment genu C (z ang. pre-core), który świadczy o nosicielstwie wirusa HBV lub jednej z wielu faz wirusowego zapalenia wątroby typu B. Antygen HBs ujawnia się w krwiobiegu najczęściej w 3 tygodniu od zakażenia wirusem HBV, a w skrajnych przypadkach jest wykrywalny już nawet po dwóch tygodniach. Antygen HBs należy do powszechnych markerów w diagnostyce wirusowego zapalenia wątroby typu B, ponieważ jest jednym z pierwszych antygenów, które uaktywniają się po zakażeniu. HBs jest obecne w organizmie w czasie choroby i powinien zanikać nie później niż 4 miesiące po wystąpieniu pierwszych objawów (w niektórych sytuacjach zanika po dwóch miesiącach).

Badanie HBsAg – antygen HBs ujemny i dodatni

Badanie HBsAg umożliwiające wykrycie antygenu HBs jest wskazane nie tylko ciężarnym i osobom z podejrzeniami ostrego zapalenia wątroby. Badanie umożliwiające wykluczenie zakażenia wirusem HBV powinny wykonywać także osoby znajdujące się w grupie ryzyka, na co składa się m.in. kontakt z zakażoną krwią, przebyte przetaczanie krwi, brak szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (m.in.przed zajściem w ciążę), dożylne zastrzyki. Lekarze zalecają wykonanie badania również osobom zarażonym wirusem HIV, mężczyznom mającym kontakty seksualne z innymi mężczyznami, osobom z obniżonym układem odpornościowym, gdy doszło do ukłuć igłami, w sytuacji odniesionych ran, a także osobom mającym styczność z zakażonymi wirusem HBV.

Wskazaniem do przeprowadzenia testu HBsAg mogą być objawy jednej z faz w wirusowym zapaleniu wątroby typu B: ból mięśni, ból stawów, wysoka gorączka, uczucie przewlekłego zmęczenia i ogólnego osłabienia organizmu, brunatny kolor moczu, jasny stolec. Sytuacją alarmową, w której bezzwłocznie należy przeprowadzić badanie HBsAg, są objawy żółtaczki, powiększenie śledziony i wątroby, ból w prawym podżebrzu, a także oznaki anemii i zapalenia trzustki. Warto wykonać badanie, gdy dochodzi do częstego krwawienia z dziąseł oraz nosa, rozszerzenia naczyń krwionośnych i świądu skóry. Te objawy często wskazują na przewlekłe zapalenie wątroby typu B.

Wirusowe zapalenie wątroby, czyli co? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: WZW - dlaczego jest takie niebezpieczne dla zdrowia? Źródło: 36,6.

Aby wykonać badanie, należy pobrać niewielką próbkę krwi najczęściej z żyły łokciowej, znajdującej się w okolicach dołu (zgięcia) łokciowego. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać ani być na czczo. Czas oczekiwania na wyniki wynosi od kilkunastu minut do kilku dni.

Wynikiem badania HBsAg może być:

  • dodatni HBs (HBs+)
  • ujemny HBs (HBs-).

Co oznacza antygen HBs ujemny w badaniu HBsAg?

HBs ujemny we krwi oznacza w większości przypadków brak zakażenia wirusem HBV, który wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu B (żółtaczkę zakaźną). Taka osoba jest zdrowa i w przypadku braku niepokojących objawów, które mogą wskazywać na zakażenie, nie musi wykonywać dalszych badań diagnostycznych.

Antygen HBS ujemny a wirus HBV

Istnieją jednak pewne okoliczności, w których osoby z ujemnym HBs są nosicielami wirusa HBV. Do takich sytuacji dochodzi, gdy osoba została zainfekowana zmutowaną postacią wirusa HBV, który nie wytwarza antygenu powierzchniowego HBs, a w trakcie przebiegu wirusowego zapalenia wątroby nie występują niektóre z okresów ostrego zakażenia. Wtedy konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań, w tym testu przeciwciała przeciwko antygenowi rdzeniowemu B w klasie IgM, zwanym potocznie badaniem anty-Hbc. Badanie polega na wykryciu przeciwciała IgM wobec antygenu rdzeniowego HBV, który jest obecny tylko w zakażonych komórkach wątroby i nie może zostać wykryty we krwi. Ponadto, anty-HBs w klasie IgM jest wytwarzany po zakażeniu HBV i jest częstym badaniem stosowanym w celu wykrycia ostrej (świeżej) fazy zakażenia u chorego.

Zobacz film: Interpretacja wyników morfologii. Źródło: Dzień Dobry TVN

Antygen HBs ujemny a ciąża

W przypadku otrzymania ujemnych wyników badania HBsAg i niewystępowania podejrzanych objawów, które mogą wskazywać na zakażenie wirusem HBV, nie ma żadnych przeciwwskazań dla kobiet chcących zajść w ciążę, ani ryzyka wystąpienia wirusowego zapalenia wątroby typu B u ciężarnych i przyszłego dziecka pod warunkiem przebytego szczepienia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
114
12
Polecamy
HBs dodatni – jak interpretować wynik badania HBsAg? 
HBs dodatni – jak interpretować wynik badania HBsAg?  TVN zdrowie
Badanie HBs – ujemny, dodatni, badanie
Badanie HBs – ujemny, dodatni, badanie TVN zdrowie
Badania profilaktyczne, które należy wykonywać regularnie
Badania profilaktyczne, które należy wykonywać regularnie Dzień Dobry TVN
Jakie badania przed ciążą dla kobiet i mężczyzn?
Czy to dobry pomysł?
Jakie badania przed ciążą dla kobiet i mężczyzn? Czy to dobry pomysł? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?