Polub nas na Facebooku
Czytasz: 7 miesiąc ciąży – jak duży jest brzuch i waga matki? Jak wygląda dziecko?
menu
Polub nas na Facebooku

7 miesiąc ciąży – jak duży jest brzuch i waga matki? Jak wygląda dziecko?

Ułożone w serce dłonie matki i ojca na ciężarnym brzuchu

Fot: Photocreo Bednarek / stock.adobe.com

7 miesiąc ciąży rozpoczyna jej III trymestr w 28 tygodniu. Brzuch i waga matki bardzo się już powiększyły i może ona zacząć odczuwać zmęczenie. Zdjęcia w ciąży wykonane przez profesjonalnego fotografa z pewnością jednak poprawią jej samopoczucie.

7 miesiąc ciąży to moment, w którym dziecko wygląda już prawie tak, jak będzie wyglądało po urodzeniu. Jego ruchy stały się na tyle silne, że matka z pewnością zna typowy dla niego rytm dnia. Być może rozpoznaje nawet, że preferuje ono głosy niektórych członków rodziny.

7 miesiąc ciąży – który to tydzień?

7 miesiąc ciąży to jej 28, 29, 30 i 31 tydzień. Rozpoczyna on III trymestr ciąży, w którym duży brzuch i nowe dolegliwości sprawiają, że mama zaczyna wyczekiwać porodu niecierpliwie nie tylko ze względu na to, że będzie wreszcie mogła zobaczyć swoje dziecko.

7 miesiąc ciąży – dolegliwości

Jednym z najbardziej uciążliwych problemów III trymestru są problemy ze snem. Mamy często, mimo iż czują się bardzo zmęczone, nie mogą odpowiednio wypocząć w nocy. Przeszkadzają im silne kopnięcia dziecka i duży brzuch utrudniający przyjęcie wygodnej pozycji. Nie bez znaczenia jest też konieczność częstego oddawania moczu zmuszająca do parokrotnego wstawania podczas nocy. Do tego dochodzą obawy przed porodem i tym, jak kobieta sprawdzi się w roli matki. Począwszy od 7 miesiąca ciąży pojawiają się też bardzo wyraziste sny. Choć na ogół są one przyjemne, osoby wyjątkowo zestresowane mogą doświadczać w tym czasie realistycznych koszmarów.

Wypoczynek jest bardzo ważny dla przyszłej matki, dlatego powinna ona odpowiednio zadbać o higienę snu. Krótki spacer wieczorem pozwoli dotlenić organizm i oczyścić myśli przed snem, a być może uśpi także dziecko, dzięki czemu mama będzie mogła zasnąć bez kopnięć aktywnego zwykle wieczorami płodu. Przed snem warto wywietrzyć pokój, a na godzinę przed nim zrezygnować z jedzenia oraz używania smartfonów i komputerów, których światło rozbudza mózg. Można również wypić herbatę z melisy.

Często pojawiającymi się w tym czasie dolegliwościami są również żylaki. Wywołane są one słabszym krążeniem krwi oraz uciskiem macicy na tętnice udowe. Aby polepszyć cyrkulację krwi, należy parę razy dziennie kłaść się z nogami uniesionymi do góry i stosować dozwolone przez lekarza maści przeciw żylakom. Suplementowanie witaminy C dodatkowo uszczelni żyły.

Szczególnie nieprzyjemnym typem żylaków są hemoroidy, które często pojawiają się u kobiet w ciąży w związku ze spowolnioną perystaltyką jelit. Bywa, że po ciąży samoistnie się one wchłaniają, choć czasem wymagają dłuższego leczenia. Ciężarna powinna się wtedy poradzić lekarza, ponieważ nie wszystkie powszechnie dostępne leki są bezpieczne dla dziecka.

W 7 miesiącu ciąży mogą pojawić się bolesne skurcze łydek lub zespół niespokojnych nóg. Problemy te wywołane są brakami minerałów – magnezu, wapnia, potasu i żelaza. W takim wypadku należy przyjrzeć się przyjmowanym witaminom i zwiększyć ich dawkę.

7 miesiąc ciąży – brzuch matki

Brzuch w 7 miesiącu ciąży jest już bardzo duży i na razie powinien być jeszcze wysoko uniesiony. Powiększająca się macica ma na tym etapie taki rozmiar, że może uciskać na inne organy, co wywołuje między innymi duszności i zgagę. Na tę pierwszą przypadłość niewiele można poradzić, oprócz zwolnienia tempa i wykonywania ćwiczeń oddechowych. Przed zgagą można ratować się, jedząc małe porcje posiłków i nie kładąc się bezpośredni po nich.

Waga matki w 7 miesiącu ciąży

Na początku 7 miesiąca ciąży kobieta powinna ważyć o około 7–8 kilogramów więcej niż przed ciążą. W trakcie całego III trymestru zaś przybrać koło 5 kg, z czego większość w 7 i 8 miesiącu.

7 miesiąc ciąży – jak wygląda dziecko?

W 7 miesiącu ciąży dziecko wygląda już tak, jakby było gotowe do porodu, jednak jest to mylne wrażenie. Nadal intensywnie rozwijają się jego płuca, mózg i oczy. Pełną dojrzałość płuca osiągną dopiero w 36 tygodniu ciąży. Gdyby dziecko przedwcześnie przyszło na świat, istnieją szanse, że pod czujnym okiem lekarzy mogłoby przeżyć i rozwijać się bez komplikacji.

Skóra dziecka nabiera na tym etapie koloru i jest czerwonawa, nie widać już prześwitujących przez nią naczyń krwionośnych. Wciąż może się wydawać, że jest jej za dużo, ponieważ płód musi jeszcze nabrać ciała. Dodatkowo pokryta jest śluzem, który chroni ją przed maceracją w wodach płodowych.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

7 miesiąc ciąży – waga i wielkość dziecka

Waga dziecka w 7 miesiącu ciąży powinna wynosić 1,3–1,6 kg, a jego długość około 30 cm. Jeżeli odbiega ona wyznaczonych norm, warto poradzić się lekarza, czy stanowi to podstawy do niepokoju – wcale nie musi tak być, a zbędny stres szkodzi dziecku.

7 miesiąc ciąży – ruchy dziecka

W 7 miesiącu ciąży dziecko ma już coraz mniej miejsca w macicy, ale wciąż wystarczająco, żeby móc intensywnie się poruszać. Często ustawia się już głową w dół – w stronę kanału rodnego. Będąc w tej pozycji, z łatwością kopie mamę w żebra, żołądek czy wątrobę, co może być bardzo bolesne. Potrafi także przytulać się do matki, przywierając do określonej strony jej ciała oraz wypychać różne części ciała tak, że możliwe jest pogłaskanie go. Takie sytuacje dostarczają rodzicom niezwykłych przeżyć i sprzyjają budowaniu więzi z dzieckiem.

Zobacz film: Znieczulenie w czasie porodu. Źródło: O Matko

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
3
Polecamy
6 miesiąc ciąży – brzuch i waga matki.
Jak wygląda dziecko?
6 miesiąc ciąży – brzuch i waga matki. Jak wygląda dziecko? TVN zdrowie
5 miesiąc ciąży – brzuch i waga mamy.
Jak wygląda dziecko?
5 miesiąc ciąży – brzuch i waga mamy. Jak wygląda dziecko? TVN zdrowie
28.
tydzień ciąży - waga dziecka i samopoczucie mamy
28. tydzień ciąży - waga dziecka i samopoczucie mamy Dzień Dobry TVN
25 tydzień ciąży a waga dziecka, jego wymiary i wszystko co najważniejsze w tym czasie!
25 tydzień ciąży a waga dziecka, jego wymiary i wszystko co najważniejsze w tym czasie! Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty