Polub nas na Facebooku
Czytasz: 6 tydzień ciąży – czy warto już robić USG? Jakie objawy mogą dokuczać matce?
menu
Polub nas na Facebooku

6 tydzień ciąży – czy warto już robić USG? Jakie objawy mogą dokuczać matce?

Lekarz bada brzuch ciężarnej kobiety stetoskopem

Fot: adam121 / stock.adobe.com

6 tydzień ciąży to dobry moment na wykonanie pierwszego USG. W tym czasie powinno się udać zauważyć bicie serca u płodu. Zdjęcia z tego badania nie wyglądają zbyt ciekawie, jednak matka z pewnością do końca życia zapamięta moment, gdy pierwszy raz zobaczyła serce dziecka.

W 6 tygodniu ciąży większość kobiet zdaje sobie już sprawę, że doszło do zapłodnienia, ze względu na opóźniające się krwawienie miesiączkowe oraz wczesne objawy ciąży. Dzięki temu może zapewnić odpowiednie środowisko rozwijającemu się zarodkowi, stosując zdrową dietę i rezygnując z używek.

6 tydzień ciąży a 6 tydzień od zapłodnienia

6 tydzień ciąży to 4 od zapłodnienia, a nie 6. 6 tydzień od zapłodnienia będzie w 8 tygodniu ciąży. Zamieszanie to jest spowodowane faktem, że wiek ciąży liczy się od pierwszego dnia cyklu, w którym doszło do zapłodnienia, a nie od momentu poczęcia.

6 tydzień ciąży – objawy

U większości kobiet w 6 tygodniu ciąży pojawiają się mdłości, a czasem nawet wymioty. Są one spowodowane wysokim poziomem hormonów, które są potrzebne do zapewnienia rozwoju zarodka. Przypuszcza się także, że ich zadaniem jest chronienie wyjątkowo wrażliwego w tym czasie na czynniki zewnętrzne płodu – mama dotknięta silnymi mdłościami zazwyczaj bardzo ostrożnie dobiera pożywienie, a nadwrażliwość na zapachy umożliwia jej łatwe wykrycie zepsutych bądź trujących substancji w pożywieniu. W walce z mdłościami pomagają napary ziołowe – z rumianku, siemienia lnianego czy imbiru.

Zobacz także: Herbata rumiankowa dla przyszłych mam - czy w ciąży można pić rumianek?

Piersi, które znacznie się powiększyły, mogą być tkliwe i bolesne. Bardzo możliwe, że powiększyła się i ściemniała także obwódka wokół piersi, a na ich powierzchni mogą zacząć prześwitywać żyły.

Zmiany hormonalne skutkują również obniżeniem napięcia mięśni gładkich, w wyniku czego matka odczuwa częstszą potrzebę chodzenia do toalety i może mieć problemy z regularnym wypróżnianiem się.

Od momentu poczęcia matka ma delikatnie podwyższoną temperaturę ciała – do około 37–37,5°C. Jest to stan fizjologiczny, który będzie się utrzymywał do końca ciąży i nie trzeba się tym martwić. Podwyższona ciepłota ciała może jednak powodować, że wieczorami matka będzie odczuwała zimno.

Skoki hormonów mogą sprawić, że ciężarna doświadczy bardzo silnych wahań nastroju i będzie bardziej podatna na emocje. Jest to zupełnie naturalny stan, do którego ona sama i jej najbliżsi powinni przywyknąć.

6 tydzień ciąży – co widać na USG? Czy można już zobaczyć bicie serca?

W 6 tygodniu można potwierdzić ciążę za pomocą USG, jednak rodzice, którzy chcieli się już pochwalić przed rodziną, mogą być rozczarowani tym, jak wygląda zdjęcie – widać na nim tylko małą kropkę. Samo badanie może być dla nich bardzo dużym przeżyciem, gdyż podczas niego dostrzegą oni serce dziecka.

Zobacz także: 9 tydzień ciąży – jak duży jest brzuch? Płód w 9 tygodniu ciąży

6 tydzień ciąży – wielkość pęcherzyka ciążowego i zarodka, tętno płodu

Wielkość pęcherzyka ciążowego na początku 6 tygodnia wynosi około 17 mm, w jego połowie – 20 mm, a pod koniec – 23 mm. Zarodek ma 4 mm, a jego tętno powinno wynosić 102–126 uderzeń na minutę.

6 tydzień ciąży a rozwój płodu

W 6 tygodniu ciąży płód ma już wyraźniejszy kształt – teraz składa się z głowy, tułowia i ogonka. Pod koniec tego okresu pojawiają się też u niego zawiązki ramion i nóg. Dalej postępuje kształtowanie się twarzy – teraz kolej na brodę.

Nadal bardzo ważna jest suplementacja kwasem foliowym, gdyż intensywnie rozwija się układ nerwowy:

  • mózg dzieli się już na trzy podstawowe części – przodomózgowie, śródmózgowie i tyłomózgowie,
  • tworzy się nerw wzrokowy,
  • w oczach powstają soczewki,
  • postępuje rozwój cewy nerwowej, z której powstanie rdzeń kręgowy.

Choć nie można tego jeszcze sprawdzić, ustala się tożsamość płciowa płodu. Zaczyna się rozwijać układ pokarmowy – pojawiają się zaczątki gardła i jelita. Równolegle powstaje układ wydalniczy z pranerką, która potem zostanie zastąpiona przez nerki. Tworzy się też układ krwionośny.

Ciąża bliźniacza w 6 tygodniu ciąży

W 6 tygodniu ciąży zaczyna bić serce płodu, dlatego możliwe jest określenie, czy doszło do ciąży mnogiej. Dotychczas lekarz mógł pomylić krwiak z drugim pęcherzykiem ciążowym, teraz jednak nie ma wątpliwości – migoczące na ekranie USG punkty świadczą o tym, ile bijących serc znajduje się w macicy przyszłej matki. Od tego czasu będzie ona otoczona bardziej intensywną opieką i będzie musiała zgłaszać się na badania kontrolne częściej niż inne matki.

6 tydzień ciąży – czy krwawienienie, plamienie i bóle brzucha to objawy poronienia?

Plamienie w 6 tygodniu ciąży nie musi świadczyć o poronieniu, należy jednak udać się natychmiast do lekarza, gdyż płód może być zagrożony.

Krwawienie w tym czasie może oznaczać, że doszło do poronienia. Zawsze należy skonsultować to krwawienie z lekarzem, ponieważ jeśli doszło do poronienia, może być niezbędne wykonanie czyszczenia jamy macicy.

Ból brzucha lub delikatne skurcze macicy nie są powodem do obaw. Mogą mieć one wiele przyczyn – rozciąganie się macicy lub jej więzadeł może być bolesne, szczególnie dla osób, które wcześniej nie rodziły. Do lekarza należy udać się, jeśli ból jest silny lub towarzyszą mu krwawienie czy plamienie. 

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz film: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne? Źródło: O Matko

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
14
2
Polecamy
5 tydzień ciąży – jakie objawy mogą wystąpić?
Co widać na USG?
Czy bóle podbrzusza to objawy poronienia?
5 tydzień ciąży – jakie objawy mogą wystąpić? Co widać na USG? Czy bóle podbrzusza to objawy poronienia? TVN zdrowie
7 tydzień ciąży – objawy.
Czy na USG widać bicie serca?
Jak powinna być wielkość zarodka?
7 tydzień ciąży – objawy. Czy na USG widać bicie serca? Jak powinna być wielkość zarodka? TVN zdrowie
10.
tydzień ciąży - który to miesiąc?
Jak wygląda dziecko w 10.
tygodniu ciąży?
10. tydzień ciąży - który to miesiąc? Jak wygląda dziecko w 10. tygodniu ciąży? Dzień Dobry TVN
O czym świadczy różowe plamienie w 5.
tygodniu ciąży?
O czym świadczy różowe plamienie w 5. tygodniu ciąży? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?