Polub nas na Facebooku
Czytasz: 25 tydzień ciąży – jak powiększyły się waga i brzuch matki? Ile powinna wynosić waga dziecka?
menu
Polub nas na Facebooku

25 tydzień ciąży – jak powiększyły się waga i brzuch matki? Ile powinna wynosić waga dziecka?

Rodzice trzymają dwie maskotyki przy ciężarnym brzuchu

Fot: tikotin / stock.adobe.com

25 tydzień ciąży to jej 6 miesiąc i 2 trymestr. Dziecko wygląda prawie tak, jak będzie w wyglądać w chwili narodzin. Gdyby wystąpił poród przedwczesny, miałoby ono już szanse na przeżycie, które zwiększa każdy kolejny dzień spędzony wewnątrz organizmu matki.

W 25 tygodniu ciąży waga matki już znacznie wzrosła, a duży brzuch może jej ciążyć. Rodzice coraz bardziej niecierpliwie wyczekują porodu, choć zapewne mają jeszcze wiele rzeczy do przygotowania, zanim na świecie pojawi się ich potomek.

25 tydzień – który to tydzień?

25 tydzień to ostatni 6 miesiąca i 2 trymestru. Jest to jednocześnie 23 (a nie 25) tydzień życia dziecka. Choć może się wydawać, że od poczęcia minęła tylko chwila, to do porodu zostało coraz mniej czasu.

25 tydzień ciąży – waga matki

Do 30 tygodnia ciąży matka nadal powinna przybierać pół kilograma tygodniowo. Nie ma powodów do zmartwień, bo większość kobiet szybko powraca do formy sprzed ciąży.

Zobacz także: Waga w ciąży - czy przyrost masy ciała kobiety jest właściwy? Jaka jest waga płodu?

25 tydzień ciąży – brzuch i macica

Brzuch matki w 25 tygodniu ciąży stale się powiększa i może temu towarzyszyć swędzenie rozciągającej skóry. Warto codziennie ją nawilżać, używając balsamów przeznaczonych dla kobiet w ciąży lub naturalnych olejków. Nie tylko zmniejszy to swędzenie, ale również może zapobiec występowaniu rozstępów.

Skurcze i pobolewanie brzucha mogą teraz stać się codziennością. O ile nie są one bardzo bolesne, silne i regularne, nie ma powodów do obaw.

Zdjęcie brzucha wykonane w 25 tygodniu ciąży może być niezwykłą pamiątką dla rodziców i dziecka. Ponieważ jest to okres, w którym kobieta wygląda kwitnąco, być może warto udać się na sesję zdjęciową z profesjonalnym fotografem, który uwieczni te niezwykłe chwile.

Zobacz film: Jak wybrać szpital do porodu? Źródło: O Matko

Jak wygląda i rozwija się dziecko w 25 tygodniu ciąży?

Na tym etapie wygląd dziecka niewiele się już zmienia z tygodnia na tydzień. Jego ciało jest właściwie wykształcone, posiada nawet paznokcie. Musi jednak jeszcze nabrać masy ciała. Ważne jest także, aby wykształciły się u niego do końca płuca – to właśnie teraz powstają pęcherzyki płucne. Dziecku otwierają się też nozdrza i ćwiczy ono oddychanie, wciągając do nosa wody płodowe. Nie trzeba jednak martwić się, że się zakrztusi, przecież ciągle tak naprawdę oddycha za nie matka.

Ciekawostką może być, że dzieci w macicy często mają czkawki. Jest to związane ze zbyt intensywnym połykaniem płynów owodniowych i niedostateczną dojrzałością układu pokarmowego. Czkawka u płodu przechodzi zwykle w kilkanaście minut i nie stanowi powodu do obaw.

Ile powinna wynosić waga i długość dziecka w 25 tygodniu ciąży?

Dziecko w 25 tygodniu ciąży powinno mierzyć między 28 a 34 cm i ważyć w granicach 600–950 g. Rodzice nie powinni się martwić, jeżeli jest bliżej dolnej granicy, będzie przecież rosnąć jeszcze przez 15 tygodni.

25 tydzień ciąży – ruchy dziecka. Czy słabe ruchy dziecka są powodem do obaw?

Ruchy dziecka w 25 tygodniu ciąży stają się coraz mocniejsze, a kopnięcia potrafią już naprawdę zaboleć mamę. Jest to związane nie tylko z faktem, że dziecko jest coraz większe, ale również z tym, że jego kości robią się twardsze, a mięśnie silniejsze.

Matki często niepokoją się, gdy ruchy płodu słabną. Należy pamiętać, że jeżeli dużo się chodzi, to dziecko kołysane usypia. Zjedzenie posiłku może je pobudzić na skutek docierającej do niego glukozy. Jeżeli mimo tego ciężarna się niepokoi, powinna policzyć ruchy dziecka i – jeżeli jest ich zauważalnie mniej – udać się do lekarza. Dzięki badaniu KTG można określić, czy akcja serca płodu jest prawidłowa i czy nie dzieje się coś niepokojącego. Szczególnym powodem do obaw jest, jeśli ruchy ustają zupełnie lub słabną po upadku matki, w czasie gorączki bądź infekcji, a także gdy było to poprzedzone niezwykle intensywnymi fikołkami. Warto wtedy udać się do lekarza.

25 tydzień ciąży bliźniaczej

W 25 tygodniu ciąży bliźniaczej matka powinna już od dawna nie pracować i jak najwięcej odpoczywać. Choć umiarkowany ruch jest wskazany, musi ona wsłuchać się w swoje ciało i wysilać tylko na tyle, żeby nie wywołać skurczów. Należy też regularnie odwiedzać lekarza i wykonywać więcej badań niż w przypadku ciąży pojedynczej, ponieważ ciąża bliźniacza zawsze jest klasyfikowana jako wysokiego ryzyka.

Czy dziecko może przeżyć poród, jeśli przypada on na 25 tydzień ciąży?

Dziecko urodzone w 25 tygodniu ciąży może przeżyć, musi jednak zostać ono otoczone troskliwą opieką w szpitalu i przebywać w inkubatorze. Konieczne jest podawanie leków, które przyspieszają rozwój płuc, a mimo to dzieci te najczęściej muszą być intubowane. Bardzo dużym wstrząsem jest też dla niego zerwanie więzi z matką. Choć dla rodziców to bardzo trudny czas, powinni jak najwięcej czasu spędzać ze swoim dzieckiem, mówiąc do niego i, jeśli to możliwe, dotykając go, a nawet kangurując. Udowodniono, że znacznie zwiększa to szanse na przeżycie wcześniaków. Sami rodzice powinni zadbać o opiekę psychologiczną dla siebie, która pomoże im zmierzyć się z trudną sytuacją. 

Zobacz film: Cesarskie cięcie – medyczna potrzeba czy wygoda? Źródło: O Matko

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
18
0
Polecamy
24 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i jak silne są jego ruchy?
24 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i jak silne są jego ruchy? TVN zdrowie
Jak przebiega 17 tydzień ciąży?
Czy można wyczuć ruchy dziecka?
Jak przebiega 17 tydzień ciąży? Czy można wyczuć ruchy dziecka? TVN zdrowie
33.
tydzień ciąży a rozwój dziecka w brzuchu mamy
33. tydzień ciąży a rozwój dziecka w brzuchu mamy Dzień Dobry TVN
25 tydzień ciąży a waga dziecka, jego wymiary i wszystko co najważniejsze w tym czasie!
25 tydzień ciąży a waga dziecka, jego wymiary i wszystko co najważniejsze w tym czasie! Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?