Polub nas na Facebooku
Czytasz: 21 tydzień ciąży – najczęstsze dolegliwości i waga matki. Jak wygląda i ile powinno ważyć dziecko?
menu
Polub nas na Facebooku

21 tydzień ciąży – najczęstsze dolegliwości i waga matki. Jak wygląda i ile powinno ważyć dziecko?

Ciężarna kobieta z wagą łazenkową w ręce

Fot: georgerudy / stock.adobe.com

W 21 tydzień ciąży matki często wchodzą z poczuciem, że ich brzuch nie może się już ani odrobinę powiększyć, a przecież to dopiero połowa ciąży. Do czasu rozwiązania waga dziecka musi jeszcze wzrosnąć prawie dziesięciokrotnie, a kobieta również przybierze jeszcze kilka dodatkowych kilogramów.

21 tydzień ciąży to moment, w którym często zaczynają się pojawiać nowe, nieznane dotąd dolegliwości ciążowe. Coraz częściej wyczuwalne ruchy dziecka i radość z tego, że zagrożenie poronieniem minęło, potrafią je jednak zagłuszyć.

21 tydzień ciąży – który to miesiąc?

21 tydzień ciąży to 5 miesiąc, trwa trymestr 2. To wciąż piękne chwile dla matki, która być może dopiero od paru dni wyczuwa ruchy dziecka. Mimo rozpierającej ją energii, powinna o siebie dbać.

Jakie dolegliwości pojawiają się, gdy nadejdzie 21 tydzień ciąży?

W 21 tygodniu ciąży przyszłej mamie ciągle mogą doskwierać bóle brzucha czy kłucie w boku, które są wywołane rozciąganiem się więzadeł macicy. Często też towarzyszą im coraz bardziej uciążliwe bóle kręgosłupa – środek ciężkości zmienia się wraz z rosnącym brzuchem. Jeżeli mama jeszcze nie zrezygnowała z chodzenia na obcasach, powinna to zrobić teraz.

Mogą pojawiać się upławy – nawet śluzowate i intensywne. O ile nie mają one brzydkiego zapachu lub nie są zabarwione na żółto lub zielono, nie ma powodów do obaw.

Zgaga, która przeszła w 1 trymestrze, może wrócić w 21 tygodniu ciąży ze zdwojoną siłą i towarzyszyć mamie do rozwiązania, ponieważ macica uciska na układ pokarmowy.

Może pojawić się też problem z nadciśnieniem, szczególnie u tęższych osób. Ciśnienie tętnicze powinno się mierzyć podczas każdej wizyty u lekarza.

21 tydzień ciąży – brzuch przyszłej matki

Brzuch w 21 tygodniu ciąży jest bardzo widoczny i zaczyna przeszkadzać kobiecie w spaniu. W tym czasie powinno się spać na lewym boku, gdyż pozycja ta zapewnia dobre ukrwienie dziecku.

21 tydzień ciąży – waga matki. Jak powinna wyglądać dieta?

Jeżeli matka do tego czasu przytyła mniej niż 4 kg, powinna zacząć jeść więcej i częściej sięgać po zdrowe przekąski między posiłkami. Do końca 30 tygodnia idealnie byłoby, gdyby przybrała jeszcze 5 kg, czyli średnio między 20 a 30 tygodniem po 500 g na tydzień.

Warto też pamiętać, że dieta w tym okresie powinna być jak najbardziej zróżnicowana. U dziecka wykształcił się już zmysł smaku, a posiłki zjadane przez matkę zmieniają smak wód płodowych. Dzięki temu niemowlę, które się rodzi, ma już wykształcony gust i może grymasić, gdy mleko mamy zmienia smak pod wpływem zjadanych przez nią potraw.

Jak wygląda dziecko w 21 tygodniu ciąży?

Dziecko w 21 tygodniu ciąży wygląda już bardzo podobnie do tego, jakie będzie w chwili narodzin. Ma wykształcone włosy i brwi, chociaż wciąż są one bezbarwne. Bardzo szybko rozwija się u niego skóra, podczas gdy na wykształcenie się tkanki tłuszczowej potrzeba jeszcze czasu, dlatego mogłoby się wydawać, że jest jej za dużo.

Układ pokarmowy nadal intensywnie ćwiczy – dziecko zaczęło już trawić część cukrów zawartych w wodach płodowych, które nieustannie połyka. Wciąż tworzą się nowe czerwone krwinki, rozwija też układ odpornościowy – część przeciwciał przejmuje ono od matki.

Mózg płodu w 21 tygodniu ciąży jest niezwykle rozwinięty. Przysadka już od dłuższego czasu produkuje hormon wzrostu. Dziecko odbiera świat wszystkimi zmysłami – czuje dotyk, słyszy, widzi nagłe zmiany światła, czuje zmiany temperatury, smakuje wód płodowych, wyczuwa zmiany ułożenia ciała. Działa także u niego funkcja pamięci, dzięki czemu może się ono uczyć rzeczy, które będą mu przydatne po urodzeniu.

Ile powinno ważyć i mierzyć dziecko w 21 tygodniu ciąży?

Długość ciała dziecka w 21 tygodniu ciąży mierzona jest już od czubka głowy do pięt (CHL), a nie jak dotychczas – do palców (CRL) i powinna ona wynosić 20–30 cm. Waga dziecka powinna się mieścić w przedziale 270–400 g. Warto pamiętać, że w 21 tygodniu ciąży bliźniaczej powinna ona oscylować bliżej dolnej granicy.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak często powinno się wyczuwać ruchy dziecka w 21 tygodniu ciąży?

Większość kobiet do 21 tygodnia ciąży bardzo dobrze wyczuwa ruchy płodu i potrafi już określić jego przybliżony rytm dobowy. Dziecko może zasypiać na parę godzin, szczególnie jeżeli matka dużo chodzi, kołysząc je w swoim brzuchu.

Część z matek może jeszcze nie wyczuwać ruchów przez parę tygodni. Nie stanowi to powodów do obaw, jeżeli podczas badania USG lekarz orzekł, że rozwój płodu przebiega prawidłowo. Może być to związane z umiejscowieniem łożyska lub nadwagą matki.

21 tydzień ciąży – USG

Pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży należy wykonać kolejne badanie USG, podczas którego lekarz ponownie sprawdzi, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Warto, aby ojciec był obecny podczas tego badania, żeby nawiązać więź z potomkiem. Jeżeli rodzice nie znają jeszcze płci dziecka, z pewnością dowiedzą się teraz.

21 tydzień ciąży to także dobry moment na wykonanie USG 3D i 4D, z którego warto zachować zdjęcie na pamiątkę.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
106
2
Polecamy
19 tydzień ciąży – czy można już wyczuć ruchy dziecka?
Jak duży powinien być brzuch matki?
19 tydzień ciąży – czy można już wyczuć ruchy dziecka? Jak duży powinien być brzuch matki? TVN zdrowie
24 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i jak silne są jego ruchy?
24 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i jak silne są jego ruchy? TVN zdrowie
19.
tydzień ciąży - waga dziecka, wielkość brzucha i samopoczucie mamy
19. tydzień ciąży - waga dziecka, wielkość brzucha i samopoczucie mamy Dzień Dobry TVN
25 tydzień ciąży a waga dziecka, jego wymiary i wszystko co najważniejsze w tym czasie!
25 tydzień ciąży a waga dziecka, jego wymiary i wszystko co najważniejsze w tym czasie! Dzień Dobry TVN
Komentarze (2)
Redakcja serwisu
Dzień dobry, dziękujemy za zwrócenie uwagi. Tekst został ponownie sprawdzony i poddany korekcie.
Czytaj całość
Ewe
Od kiedy 21 TC to 6 miesiąc ciąży?
Czytaj całość
Nie przegap
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?