Polub nas na Facebooku
Czytasz: 15 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i czy można już wyczuć jego ruchy?
menu
Polub nas na Facebooku

15 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i czy można już wyczuć jego ruchy?

Kobieta we wczesnej ciązy trzyma się za brzuch

Fot: Gajus / stock.adobe.com

15 tydzień ciąży to okres, w którym brzuch powinien już być widoczny. Rodzice mogą poznać płeć płodu, ale na jego pierwsze wyczuwalne ruchy trzeba najczęściej jeszcze poczekać. 15 tydzień ciąży to 13, a nie 15 tydzień życia dziecka.

USG wykonane w 15 tygodniu ciąży może być wielkim przeżyciem dla rodziców, ponieważ w ciągu ostatniego miesiąca dziecko sporo przybrało na wadze i zyskało o wiele bardziej ludzkie kształty. Można też zaobserwować u niego różne zachowania i procesy życiowe.

15 tydzień ciąży – który to miesiąc?

15 tydzień to jej 4 miesiąc i 2 trymestr. Jest to okres w życiu przyszłej matki, w którym wiele dolegliwości ustąpiło i czuje się ona niezwykle atrakcyjna. 

Jakie objawy może przynieść ze sobą 15 tydzień ciąży?

Rozkojarzenie, problemy z pamięcią i koncentracją oraz zawroty głowy są częstymi dolegliwościami pojawiającymi się w 15 tygodniu ciąży. Jest to spowodowane słabszym znacznymi zmianami hormonalnymi, które zachodzą w ciele matki. Można zmniejszyć nasilenie tych dolegliwości poprzez spacery na świeżym powietrzu i aktywność fizyczną. Jeżeli są one bardzo nasilone, ciężarna powinna się upewnić czy nie występują u niej niedobory żelaza bądź anemia, robiąc morfologię krwi. Piersi przyszłej matki stają się jeszcze pełniejsze – wkrótce zaczną produkować pokarm dla dziecka. Często na ich powierzchni można zauważyć niebieskie linie prześwitujących żył. Warto pamiętać, że rozstępy mogą powstać również na piersiach, dlatego nie powinno się zapominać o regularnym nawilżaniu skóry. Kobieta w 15 tygodniu ciąży może też zacząć odczuwać problemy z kręgosłupem pojawiające się ze względu na rosnący ciężar macicy. Dolegliwość ta dotyczy szczególnie osób szczupłych.

15 tydzień ciąży – brzuch przyszłej matki

Macica w 15 tygodniu ciąży ma wielkość małego arbuza, dlatego większości kobiet trudno ukryć rosnący brzuch. U tęższych osób może on jednak pozostać niezauważony do 20 tygodnia ciąży. Macica znajduje się między pępkiem a spojeniem łonowym i można ją wyczuć ręką.

Zobacz film: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne? Źródło: O Matko

15 tydzień ciąży – waga matki

W drugim trymestrze ciąży matka powinna przybierać średnio 400–500 g na tydzień, co oznacza, że od 12 tygodnia powinna ona przytyć około 1,5 kg (bardzo szczupłe osoby nieco więcej). Jeśli waga kobiety zwiększyła się o więcej kilogramów, powinna ona przyjrzeć się swojej diecie, która może być zbyt kaloryczna. Jest to istotne, gdyż nadwaga w ciąży zwiększa dolegliwości trzeciego trymestru i ryzyko powikłań u matki i dziecka.

Jak wygląda dziecko w 15 tygodniu ciąży?

Kręgosłup dziecka w 15 tygodniu ciąży jest ukształtowany i jego ciało znacznie się wydłuża. Rosną też nogi i powoli stają się dłuższe od rąk. Głowa nabiera kształtów, a na jej czubku pojawiają się włosy. W tym czasie dziecko ma już około 10 cm, a jego waga to 60–80 g. Większość czasu spędza ono na intensywnym poruszaniu się w jamie macicy i ćwiczeniu mięśni. Za parę tygodni może już mu być na to zbyt ciasno. Ćwiczy też połykanie płynu owodniowego, a jego nerki wydalają mocz. W 15 tygodniu ciąży płód bardzo dobrze wyczuwa emocje matki, dlatego ciężarne powinny unikać stresów i starać się kontrolować swój nastrój. Jest też bardzo wrażliwy na dotyk. O ile rodzice jeszcze nie zaczęli tego robić, mogą już próbować nawiązywać więź z dzieckiem. Mimo że jeszcze nie słyszy, doskonale wyczuwa pozytywne emocje matki czy głaskanie po brzuchu.

15 tydzień ciąży – czy można już poczuć ruchy dziecka?

Większość matek nie zauważa ruchów pierwszego dziecka przed 20 tygodniem ciąży. Im szczuplejsza osoba, tym bardziej prawdopodobne, że poczuje je wcześniej i czasem zdarza się to już w 15 tygodniu ciąży. Pierwsze ruchy dziecka mogą być łatwe do pomylenia z perystaltyką jelit, ale kiedy matka nauczy się je rozróżniać, z łatwością je poznaje. Początkowo są to delikatne muśnięcia i mrowienia. Potrzeba jeszcze czasu, aby można było poczuć silne kopnięcia.

15 tydzień ciąży – USG. Czy można na nim rozpoznać płeć dziecka?

USG wykonane w 15 tygodniu ciąży może być pierwszym w 2 trymestrze i często jest dla rodziców silnych przeżyciem, ze względu na to, jak bardzo zmienił się płód. Czasami na zdjęciach udaje się uchwycić moment, w którym dziecko ssie palec albo wykonuje grymasy twarzy podobne do uśmiechu. Być może właśnie podczas tego badania uda się rozpoznać płeć dziecka lub potwierdzić wcześniejszą diagnozę – wszystko zależy od jego ułożenia. 

Plamienie, krwawienie lub skurcze w 15 tygodniu ciąży 

Dolegliwości, takie jak plamienie, krwawienie czy skurcze macicy w 2 trymestrze są zawsze powodem do obaw i powinny być natychmiast skonsultowane z lekarzem. Przyczyny plamienia, takie jak nadżerki czy polipy szyjki macicy mogą być stosunkowo niegroźne, jeśli zostaną szybko wyleczone. Największym powodem do obaw są silne skurcze bądź krwawienie jasną krwią. W tym takim wypadku należy udać się bezzwłocznie na pogotowie.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
69
4
Polecamy
14 tydzień ciąży – jaki wygląda dziecko i czy można już określić jego płeć?
14 tydzień ciąży – jaki wygląda dziecko i czy można już określić jego płeć? TVN zdrowie
16 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko na USG?
Jakie objawy może odczuwać matka?
16 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko na USG? Jakie objawy może odczuwać matka? TVN zdrowie
13.
tydzień ciąży – ruchy dziecka, jego wygląd i brzuch mamy – wszystko, co powinnaś wiedzieć
13. tydzień ciąży – ruchy dziecka, jego wygląd i brzuch mamy – wszystko, co powinnaś wiedzieć Dzień Dobry TVN
19.
tydzień ciąży - waga dziecka, wielkość brzucha i samopoczucie mamy
19. tydzień ciąży - waga dziecka, wielkość brzucha i samopoczucie mamy Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?
Egzema na dłoniach – leczenie domowe, przyczyny, czy jest zaraźliwa?