Ministerstwo Zdrowia opublikowało dane dotyczące legalnej aborcji przeprowadzonej w polskich szpitalach w 2018 roku. W 2017 roku zabiegów przerwania ciąży przeprowadzono 1057.
Większość aborcji przeprowadzonych w 2018 roku (1050) przeprowadzono wskutek wyników badań prenatalnych lub na skutek innych przesłanek medycznych wskazujących na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.
Z kolei 25 przypadków aborcji było przeprowadzonych z powodu zagrożenia życia lub zdrowia kobiety. Był także jeden przypadek przeprowadzenia aborcji, ponieważ zachodziło uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.
Dane Ministerstwa Zdrowia wskazują, że najczęściej zabiegów aborcji dokonywały kobiety w wieku 35 lat i więcej. U kobiet niepełnoletnich przeprowadzono 57 aborcji. Z kolei 283 przypadki przerwania ciąży dotyczyły kobiet w wieku 30-34 lata.
Badania prenatalne - kiedy warto je wykonywać? Zobaczcie na filmie:
Jak rozkłada się ilość zabiegów na poszczególne województwa? Dane informują o:
- 287 aborcjach w woj. mazowieckim,
- 106 w woj. małopolskim,
- 105 w woj. łódzkim,
- 105 w woj. śląskim,
- 101 w woj. pomorskim,
- 18 w woj. lubuskim,
- 17 w świętokrzyskim,
- 11 w woj. lubelskim,
- 0 w woj. podkarpackim.
Kiedy można dokonać aborcji?
Obecnie obowiązuje ustawa z 1993 r., która zezwala na dokonanie aborcji w sytuacji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt lub kazirodztwo). Do przerwania ciąży wymagana jest pisemna zgoda kobiety.